ResimLink - Resim Yükle
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

RABBİN İNSANLARA HEDİYESİ; "KURBAN"

MKemal Münircan

24 Haziran 2021, 15:09

MKemal Münircan

Dinimizin ekonomik dünyaya sunduğu kavramlardan biri nimetler ve oluşan berekettir. Bu kavramları içeren dini emirlerimizden biride Kurban. Rabbimizin yarattığı güzel canlılardan bir kaçı ile yerine getirilen  güzel bir ameldir kurban. Bize hayatımızda bereketi artıran halis amellerden biri Rabbimizin bize verdiği hak emirlerden biri olan kurbandır. Hak dinimiz İslam’ın şartlarından biri olan KURBAN Müslüman kulu Rabbine yaklaştırır, ihlasla yaşatır, rızkı paylaştırır ve bereketi artırır. Rabbin özelde Müslümanlara genelde insanlara hediyesidir ifa edilen kurban.

Bu hayatımızda   bereketi artıran nimetlerden biride kurbanla kazanılan nimetlerdir. Müslümanların yerine getirdiği  emir olan kurban; emri yerine getirene sevap kazandırdığı gibi nimeti paylaşıldığında cemiyeti nimetlerden faydalandırır. Fakirleri ve muhtaçları rızıklandırır.  Toplumu birbirine bağlar, ve samimiyeti oluşturur.

Mukaddes Kitabımız Kuran-ı Kerim’de “ Kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah’ın adını ananlar artık onlardan sizde yiyin, yoksula ve fakire yedirin.” Hac 28 buyurulmuştur. Diğer bir ayeti kerimede de “ Her ümmet için Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık.” Hac 34 buyurulmuştur.

Peygamberimiz (SAV) “ Kurbanın derisindeki her tüy sayısınca size sevap vardır. Kanını her damlası kadar mükafat vardır. O sizin mizanınıza konacaktır. Müjdeler olsun. “  (İbn-i Mace) buyurmuştur.

Kurbanın en etkin emirlerinden biri paylaşmaktır. Yüce Rabbimizin bize verdiği sağlıklı ve halis nimetlerinden biri olan etin paylaşılmasına vesile olan bir emirdir Kurban. İfa edilen Kurban ibadetiyle pak bir rızık elde edilir, kazanılır ve topluma dağıtılır. Böylece bir çeşit zenginlik olan bereket meydana gelir ve yaşanır.

Yerine getirilen Kurban emri Müslümanı Rabbine karşı ihlaslı  bir kul olmasına vesile olur. Kurbandan elde edilen nimeti paylaştığında çevresine karşı merhametli olur. Bereket dağıtılır ve toplumda  sağlıklı bir irtibat , ilişki meydana gelir. Toplumda sadakat artar. Toplum güçlenir

Kurbanımızla bu pak nimetimiz topluma dağıtılır ve herkes bu nimetten tüketir. Böylece herkes bu nimetten faydalanır.   İşte Kurbanla ülkemizde ve dünyamızda bereket ortaya çıkar. Rabbimiz bu kutsal Kurbanlarımız.

 Bereketli günlerle bereketi yaşatır tüm aleme   Müslüman olan ve olmayan fakir komşuya bu nimetler verildiğinde bereket tüm dünyaya dağıtılır. Kurbanlarımız insanlığa bereketi yaşatır. İşte kurbanlarımız kıymetlidir.

Yerine getirdiğimiz Rabbimizin   kurban emriyle  paylaşılan nimetle insanın yıl içinde pek göremediği nimeti bulur. İnsanlığa nimetiyle bereketi yaşatır. Halisane bayramıyla  mutluluğa erdirir. Bir nevi zenginliğin göstergesi bereketin kaynağı Kurban   

Kurban vesilesiyle fakir dostlara, komşulara, akrabalara talebelere paylaşılan nimeti topluma dağıtır. Derileri faydalı hizmet veren derneklere verilir. Böylece kurbanın her bir parçası değerlenir. Buda mukaddes bir kıymetimiz kurban, her bir cemiyete bereketli bir hayatı hediye eder.

İfa edilen kurbanla elde bulunan derileri gençlerin ahlaki ve manevi kişilik kazanmaları için hizmet etmeye çalışan Anadolu Gençlik Derneğine verebiliriz.

M.Kemal Müniroğlu (MÜNİRCAN)

Bu haber 319 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Biz Temiz Bir Nesil İstiyoruz!...20 Ocak 2022

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık