ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

TARAFSIZ TARAFTAR MUTASAVVIF 1

M. Karamercimek

05 Şubat 2021, 00:39

M. Karamercimek

Değerli kardeşlerim; Allah nasip ederse her hafta cuma günleri TARAFSIZ TARAFTAR başlığı adı altında mutasavvıf konulu yazı çalışmamı değerli kardeşim Dursun Demir'in Yalova gazeteleri adlı sitesinde yayınlama kararı aldım.

Bu çalışmamın önce bana sonra okuyan tüm kardeşlerime hayır getirmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.Neden tasavvuf değilde mutasavvıf olarak kaleme aldığım yazımı ilerleyen zamanda bende sizde daha iyi anlıyacak ve tesirini hissedeceğimizden eminim. çünkü dünyevi hiç bir menfaat gözetmeden Rabbimin rızasını kazanmaktan başka bir gayem olmadan kaleme alacağım. 

Sizden beklentim duadan başka bir şey olmayacaktır.onuda benden esirgemeyeceğinizden eminim.tasavvuf geniş kavramı olan bir ilmin adı birçok islam alimi yada tarikat şeyhleri tasavvuf konusunda eserler kaleme almışlar .bizlerde siyasi ilmi konularda eserler okuduğumuz gibi tasavvufi eserleride okumaya incelemeye bilgi edinmeye çalıştık. İlmi ve siyasi kaynaklarda yorum farkını farkederken tasavvufi kaynaklarda felsefeye,mizaha ,mecaza,şiire edebiyata sanata vakıf olduk.tekke ve zavilerde tarikatlar cemaatler oluşturularak her cemaat kendi meşrebini icraya başladığını gördük..her kime hangi meşrep daha uygun geliyorsa o topluluğa o tarikata o şeyhe o büyüğe intisap ettiğini değer verdiğini gördük. 

Kiminin az kiminin çok kiminin aşırı değer verdiğini yakinen bildik ve 
müşahade ettik.bu topluluklar kendi aralarında birbirlerine ahi,derviş,molla,gurban,mubarek gibi iltifatlı sözlerle yakınlık gösteriyorlar.buda birbirini tanımadan kaynaşmalarını sağlıyor.şeyh ve mürit oluyorlar.nefsi emmareden başlayıp ,levvame,mülhime,mutmainne,nadiyye,safiyye,merdiyye gibi nefsin terbiye edilişınin hallerini ders olarak işliyorlar.belki her tarikat işlemiyor olabilir bu dersler tasavvufda yok anlamına gelmez işlemiyorlarsa hata yapıyorlar demektir .çünkü tarikat nefsi terbiye yoludur.tarikatta tasavvufda bu dersler varsa, tasavvufa girmeyen tarikata tabi olmayan müslümanlar da nefis terbiyesi yapmakla sorumludur.Allaha iman eden her müslüman Allaha peygamberine kitabına sünnetine bağlı olması gerektiğini iyi bilir. 

Haramdan sakınmak helal kazanmak yalan söylememek gıybet etmemek kin taşımamak ibadet etmek güzel ahlaklı olmak gibi saymakla bitmeyen güzel ve çirkin ne varsa her halden her sözden sorumludur ve kendine ailesine sevdiklerine insanlara tebliğ eder.bir nevi insanların dünya ve ahiret saadetine kavuşma arzusuna vesile olmak ister bundan kendisi de çok lezzet alır.bu iş tarikatta bir düzen içinde yapılır,her müslüman tarikata girecek kavramı ne kadar yanlışsa ,tarikat yanlıştır demekte o kadar yanlıştır,her insanın meşrebi farklıdır bu konuda tartışma çıkarmak fitneden başka bir şey olamaz ,her kes fikrini tarikatını şeriatını anlatır isteyen camiye gider isteyen tekkeye isteyen iş yerinde kılar namazını isteyen evinin bir köşesini mescit yapar,yeryüzü Allahın mescididir.

Tarikata girmeyen müslümansa istediği zaman yada her zaman kendisine verilen cüzzi iradeden,nefis terbiyesinden mükellef olduğunu bilir fert olarak hesaba çekileceğine inanır ve yasar.eğer böyle yaşansaydı inanılsaydı tekfir olmayacak kavga çıkmayacak her kes bir birinden istifade edecek felsefe ve mecaz daha iyi anlaşılacak islama ve insanlığa daha iyi hizmet edilmiş olacaktı. Bütün müslümanlar zühdde birleşecek bir biriyle uğraşmak yerine önce sağlıklı bir imana sonra bir adam daha kazanmaya bakacaklardı.ama taraftar degil Allaha kul kazanacaklardı. Bizim tarikat bizim cemaat bizim imam yerine bizim dinimiz diyecek kadar büyük bir yüreğe sahip olduklarını anlayacaklardı anlasalardı bu yazıya gerek kalmayacaktı.

yalnız yanlış anlaşılmasın kimseyi tekfir etmiyorum sadece birbirlerine saygı duymaya davet ediyorum .dünya da müslüman kanı akıtılırken bu kandan hesaba çekileceğimiz beni çok düşündürüyor aklımızı başımıza alalım yoksa birbirimizle tartışa tartışa cehennemi dolduracağız haberiniz olsun.her topluluk her fert her aile ahlaklı birey yetiştirmeye karar versin. bu yüzden MUTASAVVIF yani doğumundan ölümüne kadar Allah'ın rızasını kazanma ümidiyle yaşayan .korku ve ümit arasında gidip gelen bu yüzden Allah sevgisini ve onu kaybetme korkusunu taşıyan bireyleri yetiştirmeden o olmadan başaramayacağına inanmak nerede olursan ol ilk ders olsa gerek.Allah izin verirse bizde ilk dersten başlayarak MUTASAVVIF olma yolunda beraber ilerleyeceğiz Rabbim şimdiden yar ve yardımcımız olsun.bizleri fitneye düşürmeye çalışan şeytanın ve ona tabi olanların şerrinden muhafaza eylesin. Ne sen suçlusun nede ben ikimizde suçluyuz. Kurtulursak eğer birbirimize borçluyuz. Haftaya buluşmak üzere. M.K.M.

Bu haber 249 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Geceden Dizeler16 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık