Altyapı: MyDesign Haber Sistemi

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ACİL TASARRUF SEFERBERLİĞİ

Dursun DEMİR

08 Mayıs 2020, 21:47

Dursun DEMİR

KURUMSAL TASARRUF
Giriş:
Bir ülkenin ekonomisinin maksimum seviyelere ulaşabilmesi; "değer ifade eden kaynakların çok iyi bir şekilde yönetilmesi, elde edilen kazanımları değerlendirmek, yerinde kullanmak, israf etmemekle mümkündür."

Herhangi bir değeri kötü kullanmanın yanı sıra, kullanılması gerektiği yere kullanmamak da israftır. Çünkü; mevcut olan bir değer, yerinde ve doğru bir şekilde kullanılırsa bunun ekonomik bir getirisi olacaktır. Yerinde kullanmayıp depolarda bekletilen bir değer zaman içinde deforme olur, miadı dolar çöpe atılırsa bunun kendi değerinin yok olmasının yanı sıra elde edilecek katma değeri de yok edilmiş olur.
Kurum ve kuruluşlarda israfın önlenmesi için bir tasarruf seferberliği başlatılması gerektiğini düşünüyorum. Bu düşüncemin nasıl uygulanacağı aşağıda açılanmıştır.

*İsraf edilen maddelerin tespiti:
Kurumda iştigal eden tüm personele israf nedir, nelerin israf edildiğini düşünüyorsunuz ve israf edildiğini düşündüğünüz maddelerin önlenmesi için öneriniz nelerdir? Şeklinde soruların sorulduğu bir form doldurması talep edilir. Elde edilen veriler ışığında uygulanacak tedbirler gündeme gelir.
Bu çalışmanın personel üzerinde olumlu bir etkisi de olasıdır. Şöyle ki, daha önce konu ile ilgili fikri sorulan personel, ilerleyen safhalarda kendi önerisinin hayata geçirildiğini görmesi ile mutlu olur ve uygulamaya sahip çıkar.

*Uygulamanın ekonomik bir maliyeti de yoktur.
Halihazır da çalışan personelden uygun görülenlere, tasarruf uzmanlığı eğitimi verilerek uygulamanın takibi sağlanabilir. Bu personel zaten maaşlı olduğu için ekstra bir ücret söz konusu olmayacaktır.

*Uygulama safhası:
Başlangıçta personelden toplanan verilerle yola çıkılmış olsa da, ilerleyen safhalarda kurum içerisinde görevlendirilen tasarruf uzmanının bizzat tespit ettiği israf konuları da olacak. Bunlar bir döküm halinde eğitim birimine aktarılarak, yapılacak toplantılar veya seminerlerle personele anlatılacak, bu anlatım esnasında belirli aralıklarla personelin de fikirlerini beyan etmesi fırsatı verilerek, personelin konuya intibak etmesi ve maksimum katılımı sağlanmış olacak.

*Yukarıdaki açıklamalardan sadece biri, yani sadece (Tasarruf Uzmanı) olsa dahi verim elde etmek mümkündür.
Bir kurum içerisinde, çalışan personel tarafından tasarruf uzmanının (Gözetmeni, yönetmeni, koordinatörü vs) bulunduğunun bilinmesi dahi, personeli dikkatli davranmaya teşvik edeceğinden verim elde edilmesi mümkündür.

*Sonuç:
Bu uygulamanın başarılı olup olmadığı, kurumların muhasebe birimlerinden elde edilen aylık gider bilançolarının karşılaştırılması ile anlaşılacaktır.
Uygulama esnasında yapılacak aylık değerlendirmelerin akabinde iller bazında en çok tasarruf sağlanan kuruma teşekkür edilerek bu durum kamuoyu ile paylaşılırsa tasarrufa teşfik açısından daha etkili olacağını düşünüyorum. Proje kamu ve özel tüm kuruluşları kapsamaktadır. Saygılarımla

Dursun Demir

Bu haber 12592 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Muhtarlık Silah Ruhsatı Almak Değildir!...26 Eylül 2020

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık