Altyapı: MyDesign Haber Sistemi

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

MÜCADELE ZAMANI

MKemal Münircan

30 Eylül 2019, 21:02

MKemal Münircan

Toplumda mutlu ve barış içinde yaşamak için güzel ahlakı düzen sürdürmeli; ferdi ailevi ve devlet kurumlarında görülen bir yanlışı kaldırmak için gereken mücadele verilmelidir. 

Toplumda görülen kötü davranışları düzeltmek için mücadele edilmelidir. Böylece güzel olan ahlakı yaşama kavuşmalıdır. Yüce Rabbimiz Kutsal kitabında şöyle buyurmuştur. “ Kendini arıtan saadete ermiştir.” (Şems 9) “ İyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü en güzel bir şekilde sav. Bir de bakarsın ki, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir.” (Fussilet 34) Peygamberimizde hadislerinde şöyle buyurmaktadır.“ Kim bir kötülük görürse eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse diliyle değiştirsin. Diliyle de değiştirmeye gücü yetmezse kalbiyle buğz etsin. 

Bu imanın en zayıf derecesidir. “ (Müslim iman 78) . “ İnsanların en hayırlısı ahlakı en güzel olandır ( Ebu Derda) Toplumu huzura kavuşturmak için korunması gereken kimlik, aile ve devlet gibi temel kurumları ahlaken kötü ve yanlış davranışlardan temizlemek için mücadele zamanı Kendi nefsinde Rabbe isyankarlık yalancılık benzeri ahlaksız davranışların kaldırılması için mücadele zamanı Geleceğin temellerini oluşturan genç erkek ve kız neslini Allaha karşı görevlerini aksatmaları, uyuşturucu kullanımı ve büyüklerine karşı saygısızlık gibi ahlaken bozuk davranışlarından uzaklaştırmak için mücadele zamanı, Toplumun aslını teşkil eden aileyi son dönemlerde aşırı meydana gelen ailevi cinayetlerden boşanmalardan ve kurumu bozan benzeri kötü davranışlardan korumak için mücadele zamanı, Topluma adaleti yansıtması gereken devlet kurumunu bozan rüşvet hainlik ve zalimlik gibi ahlaken bozuk davranışları ortadan kaldırarak devlete adil düzeni yaşatmak için mücadele zamanı.

Toplumun temelini teşkil eden fert, aile, eğitim, ekonomi ve en üst kurum devlet alanında güzel ahlakın teşkil edilmesi ve ahlakı davranışlarla yürütülmesi ve ahlakı davranışlarla yaşama devam edilmesi toplumda maddi ve manevi hayatı mükemmele eriştirecektir. Fert, aile ve devlet gibi toplumun temeli olan sosyal kurumları, doğru bir şekilde mücadele ederek ahlaksız davranışlardan koruyan , yıkımlarını engelleyen, mutluluk ortamına ulaştıran, kötü davranışlardan uzaklaştıran, ve iyi davranışları ortaya koyan ve hayatı güzelleştiren ahlaklı yaşamdır. 

 

Bu haber 727 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
ACİL TASARRUF SEFERBERLİĞİ08 Mayıs 2020

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık