ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Berekete Ve Rahmete Kavuşturan Ramazan Ve Bayramı

MKemal Münircan

07 Mayıs 2019, 21:26

MKemal Münircan

Ramazan-ı Şerif ayı, on bir ayın sultanı ve ayların efendisi , insana Rabbiyle  bağlantısını yenileyip, imanını tazelendiren, namazımıza ayrı bir huşu kazandıran ümmetin ayı hoş geldi.
Allah’ın izniyle bizleri rabbimize yakınlaştıran zamanımızı kapsayan Ramazana ulaştık. Elhamdulillah.  
Ramazan-ı Şerif ayı, Allah’a itaat ve ibadet, iyilik ve ihsan, mağfiret, rahmet ve rıdvan ayıdır.
Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Allah-ü Teâlâ’nın razı olduğu işleri yapmalıdır. Namazımızı dosdoğru ifa etmeli, oruç tutmalı , zekat ve fitre gibi ekonomik ibadetleri yerine getirmeliyiz. 
Ramazan ayını ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir.
Bu ay önemli farzlarımızdan olan oruç  ayıdır. Bu ay dahilinde oruç tutulmalıdır. Ramazan orucunda iftar ve sahur sofraları da Rabbimizin oruç tutan bizlere yönelik  bir rahmetidir.
Biz Müslümanlar olarak bu mübarek ayımızı fırsat bilerek Allaha olan yakınlığımızı artırmanın yollarını aramalı, ibadetlerimizi artırarak huşu içinde eda etmenin heyecanını her an hissetmeli, İlahi kaynağımız Kuran-i Kerimi okuyarak kalbi zenginliğimizi çoğaltmalı ve ramazanın  bereketini evimizden başlayarak akrabamıza, halkımıza ve ümmetimize en güzel şekilde yaşatmalıyız. 
Yüce Rabbimiz Kuranı Kerimde ramazanı bizlere şöyle ifade etmektedir.
“(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.” ( Bakara, 185)
Peygamberimizde ramazanı şöyle belirtmektedir.
"Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır." ( Buharı iman 28  )
“Ramazan bereket ayıdır. Allah bu ayda, günahları bağışlar, duaları kabul eder.” (Taberani)
 Günahlarımızın affedileceği ve bu ayı fırsat bilinmesi  ve  elden geldiği kadar ibadet edilip Rabbimize doğru bir şekilde itaat edilmesinin gerektiği aşikardır.
Ramazan  güzel bir şekilde sonlandırılmalı ve Allah-ü Teâlâ’nın razı olduğu ameller yapılmalıdır.
Ramazan ayı Müslümanları Allaha  bağlılığını artırır, müşlümanların birbirlerine karşı ilişkilerini artırır, ve İslam ümmetini güçlendirir. Ancak bu sosyal aktiviteler Ramazanı gerektiği gibi geçirdiğimizde oluşur.
Ramazan Allah’ın dilediği ve peygamberin belirttiği gibi yaşanmalı. Böylece Ramazanın bereketine rahmetine ulaşılır.
Yüce Rabbim Ramazan ayını en mükemmel şekilde yaşayıp, sonuçlandırmamızı bayramını da ümmet olarak azami bir  huzur içinde kutlamamızı nasip etsin.
                                                                                              m. kemal MÜNİRCAN

Bu haber 784 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık