ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

YAŞANMASI GEREKEN EKONOMİK HAYAT

MKemal Münircan

08 Mart 2019, 21:24

MKemal Münircan

Tüm hayatımızla ilgili olarak bizlere ilkeleri sunan ve yaşamamız gereken Hak yolumuz dinimizin ekonomik hayatımızı düzenleyen pek çok ilkeleri mevcuttur. Bunlara daha önceki yazılarımızda kısaca değinmiştik. Müslümanlar olarak bizlerin yaşaması gereken ekonomik hayat, fazla borç olmayan ve var olan borcun karzı hasen diğer bir deyimle güzel borç olan  ve faizsiz bir ekonomik hayat olmalıdır.
Yüce Rabbimizin ekonomik hayatta   bize verdiği en önemli emirlerinden biri faizi terk etmek. Ekonomik hayatı adaletten uzaklaştıran faizi kaldırmak. Böylece borcumuz güzelleşir;  öncelikle ekonomik dünyamiz ve sonrasında tümden hayatımız dürüstlükle güzelleşir. Bilindiği gibi faiz genel anlamda taşan taşkın dolu ve ödünç verilen paradan alınan gelir anlamlarında kullanılmaktadır.Faiz diğer bir deyimle riba yüce Rabbimiz tarafından yasaklanmış  ve uygulaması Peygamberimizin sünnetiyle de kaldırılmıştır.
Faize nasıl bir şekilde bakmamız gerektiğini yüce Rabbimiz kutsal kitabında bize bildirmiştir.Müslüman olarak bize bildirilen emirleri en etkin bir şekilde yerine getirmeliyiz. Bu emirlereden biride  şirketleri esnafı ve vatandaşı saran faizle ilgili emirlerdir. 

Yüce Rabbimiz Kutsal kitabımızda bir kaç ayetinde faizle ilgili bizlere şöyle buyurmuştur.
“ faiz yiyenler şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar.Böyle olması onların “Alişverişte faizgibidir demelerindendir.Halbuki Allah alış verişi helal faiziharam kılmıştır.Kime Rabbinden biröğüt gelirde faizden vaz geçerse geçmişi onadır. Ve işi Allaha aittir.Kimde faizciliğe dönerse  onlar ateş yaranıdırlar ve ebedi orada kalıcıdırlar.” ( Bakara 275 )
“ Allah faizi yok eder, sadakaları artırır.Allah küfürde ve günahta israr eden hiç birkimseyi sevmez.”      ( Bakara 276 )

Faiziuygulamasıyla kaldıran Resullluh Efendimizde bir hadisinde şöyle buyurmaktadır.
“ Ashabım kimin yanında bir emaneti varsa onu sahibine versin. Faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Ayağımın altındadır. Lakin borcun aslını vermek gerektir.Ne zülmediniz nede zülme uğrayınız. Allahın emriyle artık faizcilik yasaktır.Cahiliyeden kalan bu çirkin adetin her türlüsü ayağımı altındadır.İlk kaldırdığım faizde Abdulmuttalip oğlu abbasın (amcası) faizidir.( Müslim 147 )

Günümüzde faiz ekonomik hayatın büyük kısmını sarmış durumdadır. Böyle bir  günümüzü peygamberimiz bir hadisinde şöyle anlatmaktadır.
“İnsanlar üzerine öyle bir zaman gelecekki faiz yemeyen hiçbir kimse kalmayacak. Kişi doğrudan yemese bile ona tozundan bulaşacaktır.” Ebu Davud Büyü 3331

 Müslümanlar olarak bu ekonomimizi kirleten  faizin egemenliğinden kaçınmak ve hem kendi hemde ülkemizin ekonomik hayatımızı kurtarmak için mücadele etmeliyiz.Faizsiz ekonomiye uygun kurumlar oluşturmalıyız. Borçlarımızı faizsiz ödeyebileceğimiz kurumları yerleştirmeliyiz. 
 Genellikle borçlu bir hayat tercih edilmemesi gerekir. Borçlu ve faizli hayat hem ferdi hemde toplumsal huzuru kaldırmaktadır.Müslümanlarca genellikle borçlu yaşanan ve faizin egemen olduğu hayatın tercih edilmemesi gerekir. Faizle direk bağlantılı olan borcun faizle verilmeyip zor durumda olana belli bir muhlet verilip ve gerektiğinde bağışlanan (İslam fıkhında Karzı Hasen Olarak Belirtilen) güzelbir boç sistemine dönelmesi iktisadi hayatımızı son derece güzelleştirecek ve huzuru  artıracaktır. Bu sistem toplumu birbirine bağlar ve  neticede müslümanları ve diğer insanları dunyamızda ve hayatımızda mutlu bir ekonomik hayata sürükler.
Yaşanan ekonomik hayatın önemli şartlarından biri faizsiz yürütülen ekonomik hayattır.. Güzel borç  (karzi hasen )ve  ve faizsiz bir ekonomik hayat hep huzur getirir. 11.03.2019 M. Kemal MÜNİRCAN

Bu haber 758 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık