Altyapı: MyDesign Haber Sistemi

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SAAT-TAKVİM

 

GALERİ

Ekonomideki sıkıntımız borçlanma

MKemal Münircan

09 Ekim 2018, 21:47

MKemal Münircan

Müslümanlar olarak hayatımızı borçlanmadan sürdürmek temel hedefimiz olmalı. Huzurlu bir dünyaya kavuşmanın temeli borçsuz bir hayattır. Çünkü borç insanı düşmana karşı insanın elini ayağını bağlayan  ve insanı strese ve sıkıntıya sokan olumsuz ekonomik bir araçtır. 
Borçlu bir ekonomik hayat insanı ve toplumu sıkıntıya sürükler ve böyle bir hayat   yaşamak insan için zor bir hayattır.  Bu tip hareketler hem kişiyi hem aileyi hem de toplumu sıkıntıya ve strese götürür. Bu açıdan gereksiz borçlanmadan kaçınılmalıdır. 
Faiz iktisadi hayatı bir borçlanma ekonomisine doğru götüren yasaklanan bir araçtır. Borçlu bir hayat oluşturmaktadır. Buda bizim gibi Müslümanlara uygun bir hayat tarzı değildir. Hak yolumuz  İslam,  faizsiz bir ekonomik dünya ve borçsuz bir hayat arzulamaktadır.
Yüce Rabbimiz (CC) Kuranı Kerim’ de  toplumda borçlu ve alacaklıların nasıl davranacağı  ile ilgili olarak , söyle buyurmaktadır. “ Eğer borçlu zorluk içindeyse ona elverişli bir zamana kadar süre verin. Borcu sadaka olarak bağışlamanız ise sizin için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz.“ ( Bakara 280) 
Peygamberimiz ise borçlulukla ilgili bir hadisinde şöyle buyurmaktadır. “  Ödeme imkanı olanın borcunu ödemeyip alacaklısını oyalaması zulümdür.” Buhari
Borçlanmama hususunda  Peygamberimizin pek çok duası mevcut olup, birinde şöyle buyurmaktadır.
Peygamberimizin  sahabelerinden birine Ebu Umame (RA)ye  tavsiye ettiği dua şöyledir. “ Allah’ım dünya ve ahirette gam ve kederden sana sığınırım. Acizlikten ve tembellikten sana sığınırım. Korkaklıktan ve cimrilikten sana sığınırım. Borç altında ezilmekten ve insanların beni aşağılamasından sana sığınırım.” 
Tefeciler ve kurumsal bankalar elimizdeki temiz sermayeyi faizle mevduat haline getirmekte ve tekrar faizli kredilerle borçlandırarak piyasaya gönderilmekte ve ekonomik hayatımızı zor duruma sokmaktadır. Ülkemizde 32 milyon kişi 60 milyon kredi kartına ulaşmış ve kredi kartları kullandıran bankalara yaklaşık 384 milyar Tl borçlanılmıştır. Ticari kredi kartlarında yaklaşık 123 milyar Tl ödenmiştir.  Buda borçlu olmaması gereken hayatımızın borçlu bir hayata dönüşmüş olduğunun belirtisidir. 
Borçlu ve faizli bir hayat hem ferdi hem de toplumsal huzuru da kaldırmaktadır. Bu yıl bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe alınmış yanı icra takibine girmiş kişi sayısı ilk beş ayda yaklaşık 500 bin kişiye ulaşmıştır. Kredi kartları borçları ferdi sorunlar yanında ailevi sorunlarda ortaya çıkarmaktadır. Evlerdeki huzurları kaçırmakta boşanma, depresyon ve intihar gibi olaylara sebep olmaktadır.
Son yıllarda borçlarını kapatmak isteyenler yüksek faizli ihtiyaç kredilerine başvurmakta böylece borçlar peş peşe birikmektedir. Bu tip sorunların meydana gelmemesi için kredi kartlarına fazla yüklenilmemeli, alış verişler kredi kartından daha çok imkan varsa nakit ödeme ile yapılmalıdır. Böylece borçlar azalır ve borçsuz bir hayata dönülür.
Müslümanlarca  genellikle borçlu bir hayat tercih edilmemesi gerekir. Faizle direk bağlantılı olan  borcun faizle verilmeyip, zor durumda olana belli bir mühlet verilip ve gerektiğinde bağışlanan ( karz-ı hasen olarak  belirtilen )  güzel bir borç şeklinde  ortaya konulması gerekmektedir. Bu tip uygulamalar ekonomik hayatımızdaki sıkıntımız olan borçlanmayı kaldırır. Böylece iktisadi hayatımızda huzura kavuşur. Böyle bir uygulama ise neticede dünyamız ve hayatımızın bir parçasını güzelleştirir. M.Kemal MÜNİRCAN 09.10.2018

Bu haber 1036 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Haftasonu geldi yine...18 Ağustos 2019

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık