ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

KADİR GECESİ ve BAYRAMIMIZ GELDİ

MKemal Münircan

09 Haziran 2018, 02:16

MKemal Münircan

Biz Müslümanlar için Yüce Rabbimizin rahmetinin bir ifadesidir Ramazan ayı ve içindeki Kadir gecesi ve bayramımız. Bu ayı , geceyi ve bayramı en güzel şekilde geçirmek bizler için büyük bir rahmettir. 
Kadir gecesini arayıp ,  bulmak kurtuluşa ermenin bir yoludur. Kadir gecesini Allah Resulünün  istediği şekilde değerlendirmek bizleri kurtuluşa sevk edecektir.
Bayramımız komşularımızla, akrabalarımızla  bağlarımızı geliştirir. İnsanların birbirine sevgi ve saygıyı artırır. Toplumumuzun barış içinde hayatını sürdürmesine vesile olur. Bu açıdan bayramlarımızın güzel bir şekilde yaşanmasını ve sonuçlanmasını sağlamalıyız. Bayramımızı da hoş bir şekilde geçirmeliyiz.
Kadir gecesi Ramazan-ı şerif ayı içinde bulunan en kıymetli gecedir. Bazı âlimlere göre Mevlid gecesinden sonra en kıymetli gecedir. Kadir Gecesi, Peygamberimiz Muhammed aleyhi selamın ümmetine yanı bizlere mahsus bir gecedir. Başka peygamberlere böyle bir gece  verilmemiştir.
Hadis-i şerifte Peygamberimiz buyurdu ki: 
(Allah-ü Teâlâ, Kadir gecesini ümmetime hediye etti, ondan önce kimseye vermedi.) [Deylemi] 
Kadir gecesinin varlığını, Kitabımız Kuranı Kerimin indirildiği gece olduğunu ve bu gecenin bin aydan hayırlı olduğunu  yüce Kitabımız Kuran-Kerimde Kadir süresindeki  ayetlerinden   açıkça öğreniyoruz. Yüce Rabbimiz Allah(CC)  geceyi tanıtmak için ayetler indirmiştir. Bu da Kadir gecesinin önemini ifade eden en önemli  emaredir.
1. Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.
2. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin!
3. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.
4. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner.
5. gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. (Kadir süresi) 
İşte bizlere yüce Rabbimiz tarafından anlatılan Kadir gecesi, ilk kaynağımız Kuranı Kerimin indirildiği ve değer açısından da bin aydan hayırlı olan bir gecemizdir.             
Kadir Gecesinin getireceği büyük kazanç hakkında rivayet edilen hadisler en güzel teşvik mahiyetini taşımaktadır.
"Kim inanarak, sevabını ancak Allah'tan bekleyerek Kadir Gecesinde kıyam üzere olursa (uyanık kalıp ihya ederse) geçmiş günahları affedilir." Buhari , İbni Mace 
Kadir gecesini güzel bir şekilde ihya etmek , Kadir Gecesini değerlendirmek ve o vaktin feyiz ve bereketinden istifadeyi arttırmak için namaz kılınır, Kur'ân okunur, Kur'ân tefsirleri mütâlâa edilir. Zikredilir, salavat-ı şerife getirilir. Dualar edilir, Allah'a niyaz ve tazarruda bulunulur. Günahlar için tövbe edilir.
Bayramımızda da  Fakir ve kimsesizler doyurulur, bol bol sadaka verilir. İnsanlar memnun hale getirilir.Hâsılı her vesileyle vakit nurlandırılır. 
Geçmiş günahlarımızın affı için bizlere hediye edilen , bin aydan hayırlı olan bu geceyi Ramazanın son on gününde ibadetlerimizle, zikirlerimizle, dualarımızla arayalım ve bulalım. Bulduğumuzda da affa mazhar olan saf ve temiz insanlığa örnek bir Müslüman olarak bayramımızı kutlayalım. 
Güzel bir kul olarak Allah’ın dilediği gibi, peygamberin gerçekleştirdiği  gibi  Ramazan ayının kadir gecesini ve bayramını  en güzel şekilde geçirerek,  Kuranı Kerimi okuyarak, Rabbimize zikirleri ulaştırarak, İnsanlara yardım ederek,  insanlar ve müminler için yaratana dua ederek, Müslüman kardeşlerimizin güçlendiği ve kuvvetlendiği bir zaman bir haline getirerek güzel bir bayrama da kavuşuruz ve çok güzel şekilde kutlamış oluruz. Kadir gecemiz ve bayramımız kutlu olsun; bereketli geçsin. Selamlar. M. Kemal MÜNİRCAN: 07.05.2018

Bu haber 1843 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık