ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Her An Cihada Hazır Olmalı

MKemal Münircan

18 Mayıs 2018, 11:59

MKemal Münircan

Dünya tarihin etkin yönünü gösteren  ve fetih dönemlerini içeren sayfalar savaş zamanlarıdır. Bu  sayfaları  yazmak ve  anlatmak zordur.     Çağımızda insanlığa zor günler yaşatan ve neslimizin yakından yaşadığı ve bildiği, yaşayanların huzurunu kaldıran, düzenini bozan ve imarını yıkan 1. Ve 2. Dünya savaşları, insanlık tarihinin çok sıkıntılı sayfalarını ifade etmektedir.

Dinimizde savaş kelimesinin diğer bir anlamı cihat olup inancımıza göre cihadın pek çok farklı yönü vardır. Bunlar nefse karşı cihat, şeytana karşı cihat ve düşmana karşı cihat olarak belirtilir. Bir Müslüman olarak hangisiyle mücadele etmek gerekiyorsa  onunla mücadele edilmelidir. 

Şu anda bölgemizde   Müslümanlar açısından zor bir takvimde  ve zalimlerin etkileri altında  zulüm yaşamaktadırlar. Bölgemiz bir savaş toprağına dönüşmüş durumdadır. Bu toprakları barış topraklarına dönüştürmek için bölgemizde görülen düşmanlara karşı her alanda ve her an cihada hazır olmalıyız. 
Dinimiz savaşmakla ilgili doğru ilkeler ortaya koymuştur. Müslümana  verilen görevlerden biri bir coğrafyayı fethetmek , hakkı tebliğ etmek ve adaleti yürütmektir. Müslüman Allah için savaşmalı ki ; bu ayrı bir heyecan verir. Bu asil hedef dışında başka bir amaç için çarpışmak bir zulümdür. 
Doğru zamanda ve şartlarda savaşmanın gerektiğini ve nasıl savaşmanın yapılmasını  Yüce Rabbimiz    ( CC ) Kuranı Kerimde şöyle buyurmuştur.

“Size savaş açanlarla Allah yolunda çarpışın. Fakat haksız saldırıda aşırılıkta bulunmayın. Çünkü Allah aşırıda bulunanları sevmez.” ( Bakara 190 )
Ebu said el Hudri (RA)  den yapılan rivayette Allah Resulü  (SAV) beni lihyan üzerine asker gönderdi ve şöyle buyurdu .  “ iki erkekten biri cihada gitsin elde edilecek sevap ikisi arasında ortaktır.” ( Müslim imare )
Osman (RA) rivayete göre Allah Resulü  (SAV) şöyle buyurdu; “Allah yolunda hudutta bir gün nöbet tutmakla başka bir yerde bin gün nöbet tutmaktan daha hayırlıdır. ( Nisai cihat )
Yine Ebû Hüreyre (RA) den rivayet edildiğine göre, Allah Resulü (SAV) şöyle buyurdu:
“Allah yolunda cihat edenler için Allah Teâlâ cennette yüz derece hazırlamıştır. Her derecenin arası yerle gök arası kadardır. ” ( Buhârî, Cihâd )

Bölgemizin yanı diğer bir deyimle Orta doğunun coğrafyasının nasıl bir ortam içinde bulunduğumuzu görelim . Özellikle israilin Filistinli kardeşlerimize yaptığı zulümleri yaşamaktayız. Müslümanlar olarak bu zalimlere karşı her yönüyle mücadele etmeliyiz. Görülen bu olaylar bizleri bir savaşa sürükleyecektir. Bu açıkça görülmektedir. Filistinli kardeşlerimize elimizden gelen yardımları ve dualarımızı da göndermeliyiz.
Coğrafyamız dışındaki hangi ülkelerin bölgemizde nasıl bir amaç ve hedef belirlediklerini görmeliyiz.  Kötü ve zülüm kokan  hedef ve amaçlarını gerçekleştirmelerini engellemeye çalışmalı  ve çıkabilecek  çatışmalara hazır olmalı ve kendimizi zafere hedeflemeliyiz. 

Müslümanlar olarak bizler kötü bir nefse, şeytana  ve düşmana karşı daima cihada hazır olmalı. Düşmana karşı daima dinamik ve uyanık olmalı. Ümmet şuuruyla İslam düşmanlarına özellikle yahudi ve hırıstıyanlara karşı  devamlı uyanık olmalı ve asla gaflet içinde olmamalı ve sınırlarda nöbet beklemeli savaşa hazır olmalı ve savaş başlarsa sabır ve sebat göstermeliyiz. Bu ameller bizi zalimlere karşı galip getirir…. M.K MÜNİRCAN 18.05.2018
Bu haber 1169 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık