ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

KURTULUŞUN YOLU BULMAK VE İMAN

MKemal Münircan

29 Mart 2018, 19:38

MKemal Münircan

Öncelikle insan olarak yaratanımızı bulup, onun ortağı olmayan eşsiz bir yaratan olduğunu görmek inanmak asıl görevlerimizdendir.
Yaratanımızı bulmak nasıl olmalıdır? Bu soruya ise verilecek en güzel cevap; temiz bir akılla sağlıklı düşünerek , tefekkür ederek bulup iman etmektir.
Böylece kurtuluşumuzun en önemli adımını atmış oluruz. 
Müslüman olarak ise inandığımız tek ve ortağı olmayan bir ilah olduğunu kabul ettiğimiz yaratanımız ALLAH ’ ı ( cc) en güzel ve doğru şekilde tanımamız gerekir. 
Yanı diğer bir deyimle rabbimizi tanımak ve anlamak için sağlıklı tefekkür etmek ve kurana ve sünnete başvurmak biz Müslümanları hak yola kavuşturur. 
Yüce Rabbimiz ALLAH (cc) kutsal kitabında kendini çok güzel  anlatmıştır.  Eksiksiz bir şekilde tanıtmıştır.
Dinimizin asıl kaynağı kitabımız Kuranı Kerimi ve Peygamberimizin sünnetini incelediğimizde yüce yaratanımızı ve gerektiği gibi tanır ve anlarız. Buda bizim imanımızı kemale erdirmenin bir yoludur.
Yaşadığımız kainatı ve rabbimizin yarattığı tüm mahlukatı incelediğimizde yaratan rabbimiz ALLAH ‘ın (cc)  nasıl eksiksiz sıfatlara sahip olduğunu anlarız. Bunu da Rabbimizin doksan dokuz olarak ifade edilen  en güzel isimlerinde açıkça görmekteyiz.
Kirletilmemiş ve temiz olarak korunmuş aklımızla yaptığımız tefekkürle rabbimizi en güzel şekilde anlarız. Ve çevremize de anlatmaya çalışırız. Bizleri ve çevremizdeki insanları kurtuluşa götürür yaratan Allah’ı bulmak ve iman etmek. Kurtuluştur bizleri yaratan ALLAH’I bulmak ve iman etmek.
Bu anlatımı birkaç mısra ile ifade etmeye çalışalım;
ARAYAN GÜZEL NEFİS
Gündüzü aydınlatan güneşle
Geceyi ışıklandıran kamerle
Karanlığı nurlandıran hilalle
İstikameti gösteren yıldızla
Tefekküre sevk eden semayla
Ahirete ulaştıran dünyayla
Mükemmeli gösteren kainatla
Mahluku anlamlandıran akılla
Zamanı güzelleştiren hayatla
Rabbini bulur arayan güzel nefis
M. Kemal MÜNİRCAN

Bu haber 1127 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık