ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Kulluğun ve Güzel Ahlakın Neticesi 2

MKemal Münircan

30 Ocak 2018, 19:04

MKemal Münircan

Kamil mümin dünya işlerini ahiret işleri gibi güzellikle sonuçlandırır. Sadece dünya işlerine önem vermez ahiretini her daim gözetir ve ona göre hayatını davranışlarını düzenler. Hem hakka karşı kulluğu hem de  halka karşı davranışları güzel olduğunda kamil bir insan daha açık bir ifadeyle mükemmelliği yakalamış bir insandır.
Güzel ahlaki davranışların kaynağı olgun kalptır. Ahlak kalpteki şeylerin dışa yansımasıdır. Herkes davranışları ile yaratılışını yansıtan fıtratındaki dinimizin kullardan istediği adil ,dürüst ve çalışkan gibi sıfatlarını ortaya koyar. Kirlenmemiş , temiz akıla sahip kamil mümin her işinde yaratıcısı yüce Mevla’sının rızasına göre hareket etmeye çalışır. Hem Hakkın hemde halkın hakkını yerine getirir. Hem Allaha hem de şeytana itaat etmez. Bu kişi hem Allaha kulluğunu yerine getirir. Hem de peygamberimizi örnek edinip kendisine ve çevresine diğer bir deyimle tüm kainata güzel ahlakı davranışları gösterir. 
Edebi terbiyesi mükemmel olan insanın ortaya koyduğu tüm amelleri, diğer bir deyimle kulluğunu ifade eden Rabbine karşı  ibadetleri ve halka karşı hal ve hareketleri hep güzeldir. Hoştur. Zülüm göstermez.. Terbiye içinde kızması ve kavgasında haklıdır. Çünkü kızması da kavgası da Allah rızasına uygundur.
Allah karşı yapılması gereken ibadetleri ve  topluma karşı yapılması gereken güzel ahlaki davranışları bizlere gösteren ayet ve hadislerden örnek verirsek;
 “ Deki; şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi alemlerin rabbi Allah içindir. Enam 162
“ Müslüman elinden ve dilinden  Müslümanların emin olduğu kimsedir.” Buharı
“ Güzel ahlak büyük günahları suyun kirleri temizlediği gibi temizler kötü ahlak ise salih amelleri sirkenin balı bozduğu gibi bozar.” İbni Hibban
Dünya ve ahireti doğru bir istikametle sununda güzelleştirmek isteyenin Allah karşı kulluğu gibi  itaati  sapsağlam peygambere bağlılığı dosdoğru, ticareti dürüst kalbi gibi dili temiz niyeti gibi işi sağlam elbisesi gibi gönlüde pak, dostluğu gibi düşmanlığı da mertçedir. Böylece güzel ahlak sahip kamil bir kul haline gelir, Yaratanın rızasını ve armağanı  kazanır.
Bazı insanların dışı hoştur içi boştur. Bu kimseler insanların gördüğü işlere çok önem veririler. Ama işin aslı yönünü ihmal ederler. Mükemmel insan olmanın yolu hem Allaha güzel kulluk etmek hem de insanlara karşı güzel davranışlarda bulunmaktır. Her iki tarafta güzelliği elde etmek kamile ermenin hakikatidir.
Allah-u Teala bu gerçeği Yüce Kitabımızda bizlere şöyle anlatmaktadır.
“Elbette nefsini temizleyip parlatan kurtulmuştur.” Şems 9
Dün bugün  ve yarın kulluğu ve ahlaki kişiliği en yüksek noktaya yükseltmenin yolu Yüce Rabbimizin vahiy ile bize sunduğu Kitabına ve peygamberimizin davranışlarıyla bize sunduğu sünnetine uyarak hayatımıza yansıtmamızdır. Böylece dünyamız ve ahiretimiz iyileşir ve en güzele erişilir.
Ahirette mizana konacak en ağır en faydalı amel kamil iman ve namazdan sonra güzel ahlaktır. Kulluk ve güzel davranışlar genel anlamda güzel ahlak mükemmel insanın ve kamil müminin  hem iç hem de dış en güzel elbisesidir. Bu hakikat insanı toplumda yücelten fazilet kokan bir şereftir. Dünya ve ahirette hiç solmayan bir gülüdür. Münircan


Bu haber 1243 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık