ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Kulluğun ve Güzel Ahlakın Neticesi 1

MKemal Münircan

11 Ocak 2018, 23:22

MKemal Münircan

Mükemmellik Rabbimiz olan Allaha karşı yerine getirilen güzel kulluğun  ve zararsız, faydalı ve nazik davranışları kapsayan güzel ahlakın  bütünleşmesiyle gerçekleşir. Kemale ermek sadece kulluk ile değil, sadece ahlakla değil her ikisinin bütünleşmesiyle oluşur.
İbadeti yerine getirmeye çalışıp kötü ahlaka sahip bir Müslüman kardeşimizin kemale ermesi zordur. Hakka karşı kulluğu yerine getirmeyen bir kişi toplumda iyi davranışlar ortaya koyabilir. Ancak böyle bir kişiliğinde kemale ermesi çok daha zordur. 
Bilindiği gibi üstünlük takvadadır. Buda kamil iman, salih amel ve güzel davranışlarla geniş bir deyimle güzel ahlakla meydana gelir. bir tarafı eksik kalırsa üstünlük zaafa uğrar. Kişilik zafiyete düşer. Edep sahibi kamil bir mümin olmanın şartı Hakka ve halka hakkını en güzel şekilde vermektir. Dikkat edilecek hususu ise hakka hakkını vermeyen bir kul halka hakkını da tam veremez. Hakka hakkını vermenin göstergesi ona kulluğu eksiksiz yapmaya gayret etmektir. Devamında halka hakkını vermek niyetiyle halka her alanda siyası, iktisadi, sosyal alanlarda güzel davranışlarda bulunmak ve yanlış davranışlarda bulunmamaktır. Böylece maddi ve manevi dünya güzelleşir ve güzel sona erişilir. Buda iyi güzel hareketleri içeren edeple sağlanır.
Göz ardı edilmemesi gereken mükemmelliğin yada diğer bir deyimle kemale ermenin ilk adımı ilk önce Hakka hakkını vermek, daha sonra zaten rahmet kalbe geldiğinden halka ve daha geniş bir bakışla tüm kainata hakkını vermek 
Ahlaki davranışlar ve kullukla ilgili pek çok ayet ve hadis mevcuttur. Bunları kaynaklarından öğrenmek ve hayatımıza uygulamak insanı rabbine yaklaştıracaktır. Bu ayet ve hadislerin birkaçına değinirsek;
“ Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” Zariyat 56
 “ ey iman edenler şeytanın adımlarını takip etmeyin. Kim şeytanın adımını takip ederse şunu bilsin ki o  edepsizlikleri ve kötülüğü emreder. Eğer Allah’ın lütfu ve merhameti olmasaydı içinizden hiçbir kimse temize çıkmazdı Fakat Allah dilediğini arındırır. Allah işitir ve bilir.” nur 21
 “ Sizin imanca en güzeliniz ahlakça  en güzel olanınızdır. Hakim
“ mümin ihanet etmez, kötülemez, müstehcen konuşmaz ve hayasız olmaz.” Hakim
 “ İmanı en kuvvetli kişi ahlakı en güzel ve hanımına en yumuşak olandır.” Tirmizi
Allah velilerinden Gavs-i sani “ Allah ü Teala ile aranızı güzel yapın. Yüce Allah hayır düşünen kulu sever.” diye tavsiyesine baktığımızda ilk adımın Yaratıcımız Allah’la bir sağlam bağlılığın kurulması ve daha sonra toplumla halkla sağlıklı ve güzel davranışları sunmalıyız. 
Allah’la bağlılığımızı kuvvetlendirip salih imanla kulluğumuzu ve   faydalı  davranışlarımızla toplumla aramızı güzelleştirdiğimizde,  ulaşacağımız netice Yüce Mevla’sına gerektiği gibi kulluğu yerine getiren  ve kendini  güzel davranışlarla kainata  yerleştiren kamil bir kişiliktir. Bu kişilikte hem dünyamızı hemde ahiretimizi güzelleştirir.
Münircan 11.01.2018

Bu haber 1290 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık