ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Eğitimde bilginin ahlakla bütünleşmesi

MKemal Münircan

23 Kasım 2017, 21:18

MKemal Münircan

Yaşadığımız dünyamızda insanlığın elinde ki en faydalı ve etkin sektörden biri eğitimdir. İnsanı istenen yere götüren ve geliştiren sektördür eğitim. Dünyamız ve hayatımız için ilerlemenin gelişmenin bir ifadesidir Ama nasıl olmalıdır? Ne öğretilmelidir? Sadece bir matematik, bir fen ve bir sosyal öğretimi yeterli midir? Matematik sosyal ve fen dersleri nasıl verilmeli ? Ahlaki eğitim verilmeli mi? İşte cevabi ! 
Nesillere  verilen bilgi yanında ahlaki değerleri kazandırmakla mükemmel bir kimlik oluşur. Bir eğitim uzmanı değerimiz bu sorulara şöyle bir cevap vermektedir. “ çocuğa hakikat denklemini çözen bir matematik vahyin ışığında koşturan bir fen adalet arayan bir sosyal bilgiler, doğrunun peşinde koşan bir tarih ihlas kazandıran bir din dersi verecek bir bakışa ihtiyacımız var. Bilgiyi aktaran değil bilgiyi üreten teknolojiyi kullanan değil onu icat eden kültürü tüketen değil geliştiren bir yaklaşıma ihtiyaç var.” Yazıyı değerlendirdiğimizde çok güzel bir bilgi ve ahlak birliği dünya ve ahiret bütünleşmesi görülmektedir.
İslami kimliğini yanı ahlaki yapısını matematik, fen ve sosyal gibi değerlere yansıtmayan bir eğitim sahibi  bir insan nasıl bir kişiliktir. İnsan sadece bilgi sahibi olan bir  kişi mi olmalıdır? Sadece bilgi sahibi olan insanın bir ayağı eksik kalmaktadır. Yanı bilgi sahibidir; ancak ahlakı tarafı eksiktir. Bunu kısaca şu şekilde ifade edebiliriz. Okumuş insanın eşkıyalığı, dolandırıcılığı ve terörizmi  daha etkin olur. Sonuçları daha kötüdür. Buda toplumun bozulmasına vesile olur.
Eğitim hayatımız bilgi ve ahlaki birleştiren bir hayatımız olmalı. Mükemmel bir netice  ancak ahlakın  ve bilimin birleşmesiyle ortaya çıkar. Bilimsel gelişimle birlikte emperyalizm yerine paylaşım, zulüm yerine adalet gibi ahlaki değerlerle mükemmel sonuç elde edilir. Kaliteli eğitim nasıl olmalı  sorusunun en  güzel cevabı; verilen  bilginin yanına ahlaki eğitimin eklendiği eğitimdir. Bu şekildeki eğitimin sonucunda, bilgi üreten  ahlaklı bir insan topluma hediye edilmekte  ve ahlaki değerlerle sağlanan bir gelişme ve kalkınma sağlanmaktadır.
Yüce Rabbimizin insanlığa verdiği en güzel nimetlerdendir ilim. Bunu Kuranı Kerim’de bir çok ayette görmekteyiz. Birinde Rabbimiz  “ O erginlik çağına ulaşıp olgunlaşınca ona bir hüküm hikmet ilmi verdik. Biz iyilikte bulunanları işte böyle ödüllendiririz.” (Kasas 14) diye belirtmektedir.
Yaşadığımız dünyada bilimsel gelişmeler biz Müslümanların kaybolmuş malıdır. Arayıp bulmakla elde etmeye çalışmamız gereken bir servetimizdir. Bunu da Allah Resulü  Efendimiz (AS) güzel  bir şekilde  şöyle bildirmektedir. ” İlim müminin kaybolmuş malıdır. Onu nerede bulursa alır.” Tirmizi ilim
Allah Resulü bilim dünyamızla ilgili önemli ilkelerinden birini de. ” faydasız ilimden sana sığınırım.”  diye ifade etmektedir. Yanı ilme bir sıfat eklemekte ve faydalı olması gereğini bildirmektedir. Gelecek nesillere eğitimle vereceğimiz ilmi değerlerimizin faydalı olması  gerekmektedir. Yoksa dünyamıza ve kendi hayatımıza zarar verir ve bozarız.
Bizleri mükemmel bir sonuca götürecek olan yapı derslerin İslami ilkelere göre verilmesidir. Bu şekildeki bir eğitim dünyamızla diğer ülkelerden bir adım önde olur ve gelişmemiz diğerlerinden daha kaliteli gerçekleşir. Diğer bir deyimle sahip olduğumuz ilim dünyamızı güzel ahlakla bütünleştirdiğimizde çok güzel bir eğitim sistemi ortaya çıkar. Bu eğitim sistemiyle mükemmel bir nesil oluşur.. İtikadı, siyasi, iktisadi sosyal ve ahlaki yapımız mükemmelleşir. Tüm hayatımız Rabbimizin istediği bir şekle girer ve biz Müslümanlarla birlikte tüm insanlığın kurtuluşuna vesile olur.   22.11.2017
M.kemal MÜNİRCAN 

Bu haber 1250 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık