ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Güzel Medeniyetimiz nasıl olmalı ( 2 )

MKemal Münircan

22 Kasım 2017, 02:07

MKemal Münircan

Müslümanlar olarak gerçekleştirmemiz gereken en üst gayemizin ne olması gerektiği açıkça bellidir. Kendi inancımız olan İslami ilkeleri hayatımızın her alanına hakim kılmaya çalışmalı ve bunun için gayret göstermeli ve sonucunda kendimize ait adaletli medeniyetimizi hem kendimize hem de insanlığa yaşatmalıyız. Hayatımızın ekonomisi, siyaseti, yönetimi, eğitimi, ahlakı, kent yapısı vs. tüm düzeni vahye  dayalı  İslami ilkelere göre düzenlendiğinde  ortaya çıkan medeniyet güzeldir ve İslam medeniyetidir. Bu da bizi dünya ve ahirette esenliğe ve mutluluğa kavuşturur.

Bazı düşünürlerimiz ve yöneticilerimiz batı ve doğu toplumlarının kavramlarının  hayatımıza etkin bir şekilde yer aldığını ve kendi İslami değerlerimizi hayatımıza hakim kılmakta zorluk çekildiğini  belirtmektedirler. Bunlara birkaç bariz örnek verirsek ; faizin bir hayat gerçeği olduğu gibi bir hata , İnsan haklarının sadece batı  toplumlarında daha eksiksiz bulunduğu gibi eksik bir düşünce, batı toplumlarıyla birleşmek gibi yanlış bir yol savunulmaktadır. 

Bu tip düşünceler biz Müslümanları yanlış hedefe sürüklemekte ve dinimize göre kurmak istediğimiz dünyamız için yaptığımız mücadelemize büyük darbe vurmaktadır. Gösterdiğimiz çabaları zorlaştırmaktadır. Kendi medeni kavramlarla kurumlar gerçekleştiremeyiz ve kurumları İslam’a göre  oluşturamayız dersek; tabi ki İslami dinini ve  düzeni hayatımıza yerleştiremeyiz ve İslami medeniyetimizi meydana çıkaramayız. Bu tip eksik anlayışları kaldırmak gerekir. 

Hayatın her döneminde İslami ilkelere göre yaşayabiliriz. İslam’ın  kavramlarını hayatımıza yansıtabiliriz. Bunun için her alanda gayretlerimizi yükseltmeli; çalışmaları artırmalıyız. Toplumumuzu böylece sağlıklı bir yaşama yerleştiririz. Yüce Rabbimiz bizlere kitabında şöyle buyurmaktadır. “ sen onların milletlerine tabi olmadıkça ne Yahudiler nede Hıristiyanlar senden asla hoşnut olmazlar. Deki ; gerçekten de Allah’ın hidayeti hidayetin aslıdır. Şanım hakkı için sana vahiyle gelen bu kadar bilgiden sonra kalkıp ta onların arzu ve heveslerine uyacak olursan sana Allahtan ne bir dost bulunur nede bir yardımcı.” ( Bakara 120 )
Müslüman olarak bilimsel gerçekleri Re4sülullahın  “ Hikmet ilim müminin yitik malıdır nerede bulursa alır.”  ( tirmizi ilim19)  “Allah’ım faydasız ilimden, korkmayan kalpten, doymayan nefisten, ve kabul olmayan duadan sana sığınırım “ ( Müslim zikir ) nasihatleriyle   değerlendirir  ve kendi ilkelerimizi etkin bir şekilde yaşamanın yanında diğer toplumların çalışmalarından faydalı olanları da değerlendirip İslam’a ve  Rabbimizin rızasına uygun bir hayat ortaya koymalıyız. Böylece yeni ve güzel bir İslam medeniyeti ortaya konur ve faizin yerine faizsiz bir ekonomi, zulmün ve sömürünün yerine adaletli bir yönetim, savaşçı bir anlayış yerine barışı arzulayan bir bakış açısı, bozulan ve çirkinleşen kent yerine huzur veren şehir yapısı vs. meydana gelir ve böylece güzel bir dünya oluşur . 

İslam’ı bir medeniyetin temellerini çok güzel bir şekilde ifade etmektedir. İnsanlığa faydalı ve  dünyamıza zarar vermeyen bir bilim dünyasıyla adil yönetimle faizsiz ekonomiyle,  dürüst siyasi yaşamla , bozulmayan çevreyle ve maddi değerler yanında manevi kimlikle kendini ortaya koyan  temiz  insanlardan oluşan  bir dünyadır; Müslümanlara hakikati yaşatan , diğer tüm insanlara hak yolu gösteren  adil bir medeniyettir İslam medeniyeti.   

Müslümanlar olarak bizler öncelikle dünyamızı güzelleştirmek için dinimizin ilkelerini hayatımıza hakim kılmalı, kendi, ailevi siyasi ve ekonomik hayatımızla , çevremizle, ülkemizle, milletimizle ve ümmetimizle ilgili kurum ve kuruluşlarımızı oluşturmalıyız. Kuran ve sünnete göre belirlenen ilahi kavramlarımıza göre siyasi, ekonomik  ve sosyal kurumları oluşturmak için  gayret  ve çabalar göstermeli ve dünyaya örnek olmalıyız. Böylece ortaya koyacağımız güzel bir medeniyet bizleri hem dünyamızda hem de ahiretimizde kurtuluşa ve esenliğe  götürür…
M. kemal MÜNİRCAN

Bu haber 1366 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık