ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Güzel Medeniyetimiz nasıl olmalı (1 )

MKemal Münircan

13 Kasım 2017, 11:44

MKemal Münircan

Her toplumun   yaşadığı çağlarda kendine özgü yaşamı ve hayatı ifade eden kavramları  ve ilkelerine göre oluşturduğu  bir yönetimi  ekonomisi, ahlaki, şehrin mimarisi, sanatı ve genel anlamda kültürü ve tüm toplumsal yaşamı kapsayan medeniyeti mevcuttur.

Toplumsal hizmetleri veren kurumlan ve kurulacak kuruluşlartoplumların inançlarına,  hayata bakış açılarınave  kavramlarına göre oluşturulur. Böylece toplumlar kendilerine ait medeniyeti kavramlarına ilkelerine göre meydana getirirler ve dünya tarihine yerleştirirler. 

Müslümanların tarihte kurduğu asrı saadet dönemi, Endülüs dönemi ve Osmanlı dönemi gibi adil bir hayatın yaşandığı dönemlerdeki medeniyetlerimiz İslam medeniyeti olarak adlandırılmış ve bu çağlarda medeniyetin temelini dinimiz oluşturmuştur. Bu dönemlerimizde yaşanan hayat Rabbimizin gönderdiği İslam dinine göre yaşanmış ve insanlığa  İslamın  ilkelerine ve kavramlarına göre güzel bir örnek olan İslam medeniyeti meydana getirilmiştir.

Tarihteki İslam medeniyetlerimiz Arap, Türk, Kürt, Laz ve Çerkez  gibiMüslümanlar yanında siyah, beyaz, doğu, ve batı Müslümanlarının yanında diğer insanlara da  adaleti, huzuru ve güzelliği vermiştir. Ancak yakın çağda yaşadığımız günlerde kendimize ait İslam medeniyetini terk ederek küfrü yaşatan batı medeniyetine hayranlıkla bakıp katılmak ve yaşamak gibi yanlış bir gaye belirlenmekte ve böylece kendi kimliğimizi kaybetmekteyiz. Kendimizi harcadık ve harcıyoruz. Bu yok oluştan kurtulmanın en etkin yolu kendi kavramlarımızla ve ilkelerimizle yaşamaya çalışmak ve gayret etmektir. Nedir Müslüman olarak yaşanması gereken ilkelerimiz ve kavramlarımız.? Bu soruya sağlıklı cevap verilmelidir. Ancak böylece medeniyetimizi de en mükemmel şekilde ortaya koyabiliriz.

Rabbimizin insanlığa armağanı İslam dinimizin kavramları ve ilkeleri ilahi temellidir. Bu ilkelerle ortaya konan medeniyet varlık olarak tüm kainata ve insanlığa, mekan olarak dünya ve ahirete esenlik ve mutluluk verir. Çünkü Rabbimizdinimizi Kuranda açıkça bildirmektedir. “ bugün size dininizi kemale erdirdim. Üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve size din olarak İslamı seçtim ve beğendim.”  ( Maide3 ) Peygamberimizin dinimizle ilgili olarak “ İslam güzel ahlaktır “ ( Kenzulummal ) hadisi mevcuttur. İslam medeniyetini güzelleştiren faktörlerden biride güzel ahlaktır.

Diğer medeniyetlerin ve İslami medeniyetlerin kavramlarında açıkça farklılıklar mevcuttur Diğer medeniyetleri oluşturan kavramlardan farklı olarak İslam ilkelerinegöre  oluşması gerekendünyanıngeleceğinde şunları görmekteyiz.    Şirk ve teslis inancı yerine tevhit inancı;faizli ekonomi yerine faizsiz ekonomi; zulüm ve sömürülü yönetimyerine hakların adaletli dağıtıldığıyönetim; Müslümanların birleşmesinin en güzel sonucu  olan ümmet birleşmesi; İslam mimarisi ile güzelleştirilen şehir yapısı; nefsi bir ahlak yerine manevibir ahlak yapısı; maddi bir yaşam yerine maddi ve manevi bir hayatın birlikte oluşturulması; sadece bir dünya yerine dünya ve ahiretin iyileştirilmesi, emanet edilen vücut, mal ve dünya gibi değerleri bozmak yerine korunması vs.Yanı genel anlamda Kuran ve Sünnetin birlikte değerlendirilerek ortaya  konan güzel bir medeniyet. Böylece biz   Müslümanlar hem kendimize  hem de insanlığa güzel bir medeniyeti sunarız.

Önceki çağlarda olduğu gibi yaşadığımız ve yaşanacak çağlarda medeniyetimiz İslam medeniyeti olmalıdır. Müslüman olarak bizler kendi medeniyetimizi doğu veya batı toplumlarının yanlış kavramlarına göre değil, dinimizin adil yönetim, faizsiz ekonomi, dürüst siyaset ve güzel ahlak vs. ilke ve kavramlarımıza göre bir İslam medeniyeti kurmalıyız. Çünkü bizler Müslümanız. Hayatımızı dinimize göre düzenlediğimizde bir İslam medeniyeti oluşur.Neticede dünyamızda herkes; ahirette Müslüman olarak bizler  saadete kavuşuruz..13.11.2017

M.kemal MÜNİRCAN

Bu haber 1195 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık