ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BİRLEŞME OLURSA; ZULÜMLER ÖNLENİR VE KALKAR

MKemal Münircan

22 Eylül 2017, 21:55

MKemal Münircan

BİRLEŞMENİN GÜZEL BİR SONUCU; ZULÜMLER  ÖNLENİR VE KALKAR

Yaşadığımız zamanımız ve dünyamızda öncelikle Müslümanlar olarak bizler ve bazı toplumlar zulüm altındadırlar.  Bunu açıkça görmekteyiz. Bu zulümler önlenmeli ve adalet dünyasında yaşamalıyız. Temel ilkesi adaletli olmak olan biz Müslümanlar için gördüğümüz zulümler önlenmelidir. Bunun içinde en etkin ve gerekli yol,  siyasal ve sosyal anlamda  birleşerek  ortak bir hedefe yürüyen gücü kuvveti yükseltip , zalimlere zulmetmek fırsatını vermemektir.
Müslümanların ve insanların karşılaştığı zulümleri yok etmenin esas ilacı Müslümanların birleşip dosdoğru ve güzel bir hedefe sahip bir ümmet haline gelmeleri ve  kazandığı hak gücünü Rabbin istediği gibi zulme karşı kullanıp adil olarak dünyaya yansıtmalarıdır.
Zalimliğin en bariz örneğini gösterenler Yüce Rabbimiz Allah’ı ilah olarak kabul etmeyen kafirler ve İslam düşmanlarıdır. Bu gerçeği önceki yıllarda çeçen kardeşlerimizde ve  boşnak kardeşlerimizde gördüğümüz gibi günümüzde arakan’lı kardeşlerimizde de görmekteyiz . Kafirleri ve zalimleri  dost edinmek ve yardım dilemek. Neticesi çok kötü  olan bir harekettir.  Bunu fark etmeyen ve kabul etmeyenlere yazıklar olsun.
Müslümanlar birleşip güç kazanırlar, kuvvetlenirler ve zulme karşı her zaman galip gelirler. Ancak birleşmeyip dağılırlarsa yaşadığımız günlerde gördüğümüz gibi zalimlere karşı hep mazlum bir halde zayıf kalırlar.
Yüce Rabbim Allah (CC) Kitabımızda yapmamız gerekenleri ne güzel belirtmektedir. “ Onlara karşı gücünüz yettiği kadar kuvveti ve savaş atlarını hazırlayın Bununla Allah’ın düşmanı sizin düşmanınız ve onlardan başka sizin bilmediğiniz fakat Allah’ın bildiği diğer düşmanları korkutursunuz. Allah yolunda ne harcarsanız karşılığı size tam olarak ödenir. Size hiçbir haksızlık yapılmaz.( Enfal 60 )
İnananların  birbirleriyle dost  olmaları, kafirlere ve zalimlere karşı olmaları gerektiği dinimizin en önemli ilkelerindendir. Bu hususta Allah  resulü  efendimiz bazı hadislerinde şöyle buyurmaktadır.
“ Müminin mümine karşı dayanışması parçaları birbirine bağlanıp kuvvetlenen bina gibidir. “  ( Sahihi Buharı tercümesi  6009)
“ Müminler birbirlerini sevmekte birbirlerini acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzer. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman diğer uzuvlarda bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar. ( Buharı edep 27 )
İnananlar böylece zalimlere karşı güçlenir kuvvetlenir ve yaşadığımız günlerde gördüğümüz gibi zulümleri görmez, zulümler  kalkar ve dünyamız huzura kavuşur.
Bu kadar zulmün yaşandığı İslam coğrafyasında  zulümlerin kaldırılması  ve adaletin yaşanması için bir  şeyler yapılmalıdır. 
Müslümanlar olarak yapılan zulümlerin engellenmesi için  nasıl davranmamız gerektiği hangi ahlaki davranışların ortaya konmasının gerektiği çok açıkça görülmektedir. Yanı güzel ahlaklı bir düzen içinde birleşmeyi gerçekleştirmek ve gücünü yansıtarak dünyadaki yapılan zulümlerin kaldırılmasına öncülük etmektir. 


Karşılaşılan zulümleri kaldırmak ve  önlemek için birleşip güçlü ve kuvvetli olmak gerekir. Bunun içinde en önemli vasıtalardan biri nüfustur. Bu araca sahip olan en etkin toplum, 1,5 milyardan fazla nüfusa sahip olan Müslümanlardır. Müslüman olarak bizler teknolojik gelişmeler yanında bu nüfus gücünü birleştirdiğinde ümmet  haline gelir ve kazandığı gücüyle zalimlere karşı meydan okur ve zulümler yok edilir. Bunun neticesinde Dünya halklarına ilahi adalet yansıyacaktır. 
Medine örneğinde , Osmanlı örneğinde ve ispanyadaki Endülüs  örneğinde görüldüğü gibi  tarihte pek çok mevcudu olup, Müslümanlar birleşip güçlendiğinde ortak hareket ettiğinde hem Müslümanlar ve hem de  insanlar  içinde kavrulduğu şeytani zulümlerden  kurtarılmış ve huzurlu bir dünyaya kavuşmuştur. Bizlerde şimdi bu örnekleri kendimize ilke edinmeli ve yaşadığımız zulümlerin önlenmesi için gerekenleri ortaya koymalıyız. 
Müslümanlar kendi aralarında birliği sağlamalarının  sonucunda zulümler önlenir ve kalkar. Halklar zülüm görmezler ve barış içinde yaşarlar. Barış ve adalet içinde yaşamak dünyanın temel ilkesi olur. Bu açıkça meydandadır. Daha önce belirttiğimiz gibi tarihimizde bunun misallerini yaşadık ve bundan sonrada yaşamalıyız. Böylece önceki çağlarda olduğu gibi bundan sonraki çağlarda da dünya saadete kavuşur. 
 M.K. MÜNİRCAN 08.09.2017

Bu haber 1312 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık