ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Ümmetimizin Ayı Ramazan Hoş Geldi, Safa Geldi

MKemal Münircan

22 Mayıs 2017, 17:13

MKemal Münircan

Yüce Rabbimiz Allah (CC) kabul edip , bize bahşettiği dinimizde üç aylar diye adlandırılan Recep , Şaban , Ramazan ayları fazilet açısından ve manevi bakımından diğer aylardan daha üstün ve daha bereketlidir. Recep ayı gelince Peygamberimiz (SAV) şöyle dua ederdi ‘Allahım bize Recep ve Şabanı mübarek eyle ve Ramazana ulaştır. 

Sevgili Peygamberimiz, mübarek üç aylarbirer nitelik verdi. İşte bu üç aylar için niteliği ifade eden ve iyi bilinen hadisi Şerifte Allah Resulü (SAV) “Recep Allahın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ise ümmetimin ayıdır” buyurmuşlardır.(Buhârî) 

Mübarek aylardan olan ve toplumun bereketini  artıran,Allah Resulü (SAV) deyimiyle ümmetimizin ayı olarak adlandırılan Ramazana hoş geldin diyoruz . Allahın izniyle bizleri Rabbimize yakınlaştıran bir zamanımızı kapsayan Ramazana ulaştık; Allaha hamd olsun

İnsana  Rabbi (CC ) ile bağlantısını yenileyip imanını kuvvetlendiren, namazımıza ayrı bir huşu kazandıran biz Müslüman ümmetin ayı Ramazan çocuğuyla, yaşlısıyla,erkeğiyle ve kadınıyla hoş karşılanmalı. İşte şuurlu ve harika Müslümanlık .

Ümmet olarak bizlerin hayatımızı şekillendirmede ilk kaynağımız olması gereken kitabımız Kuranı Kerimde Ramazan ve oruçla ilgili bir çok ayet bulunmaktadır. Bu ayetlerden bir kaçının meali aşağıda belirtilmektedir.

“ Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.” Bakara183 )

“ (Size farz kılınan oruç), sayılı günlerdedir. İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan ise, diğer günlerde, tutamadığı günler sayısınca tutar. Ona dayanıp kalacaklar üzerine de bir yoksulu doyuracak kadar fidye gerekir. Her kim de hayrına fidyeyi artırırsa, hakkında daha hayırlıdır. Bununla beraber, eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.”  ( Bakara184 )

Ayrıca Peygamberimizin  ( SAV ) Ramazanla ilgili olarak   de bir çok hadisi mevcuttur.  Bunlardan bir kaçına değinirsek; 
“Ramazan bereket ayıdır. Allah bu ayda, günahları bağışlar, duaları kabul eder.” [Taberani]
“
Ramazan gelince, Allah-ü Teâlâ meleklere, müminlere istiğfar etmelerini emreder.” [Deylemi]
“İslam, kelime-i şahadet getirmek, namaz kılmak, zekat vermek, Ramazan orucunu tutmak ve haccetmektir.” [Müslim]

 Ümmetin ayı olarak anlatılan Ramazana  fazileti kazandıran nokta , Yüce Rabbimizin kabul edip biz Müslümanlara gönderdiği İslam dininin temel ibadetlerinden olan orucun bu ay içinde tutulmasıdır.

Gerçekleştirdiğimiz her ibadetimizde farz ve sünnetler mevcut olduğu gibi  , Ramazan ayında tutacağımız oruç ibadetinin defarzları ve sünnetleri mevcuttur..                                           

Oruçla ilgili farz, vacip, sünnet ve diğer fıkhı konuların ayrıntılarını Ramazandan önce ilmihal kitaplarından gözgeçirmemiz ve orucbuna göre başlamamız orucumuzun ve Ramazan ayımızın eksiksiz ve sağlıklı bir şekilde sonuçlanmasına vesile olacaktır.
Bu mübarek ayımızda ihlasımızı ve  faziletimizi artırmak  ve zamanımızı bereketlendirmek için Kelimeyi Şahadet,İstiğfar gibi zikirleri çoğaltmak, farz namazlar yanında nafile namazlara önem vermek, Kuran-i Kerimi okumak, sadakaları ve hayır ve hasenatları artırmak ve  cehennemden kurtuluş için kötülüklerden uzaklaşmak gibi salih amellere önem vermemiz ve gerçekleştirmemiz gerekmektedir.

Kutsal kitabımızın Peygamberimize gönderilmeye başlandığı gece olan ve Kuran-i Kerimde bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilen Kadir gecesi Ramazan ayı içerisinde bulunmaktadır. Genel olarak Ramazanın  yirmi yedinci gecesi kabul edilen Kadir gecesini Allah Resulü (SAV) bir hadisinde “Siz Kadir gecesini Ramazanın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız” buyurmuştur. (Buhari, Müslim).Hadiste belirttiği gibi son on gününde aramak daha faydalı sonuçlar verecektir. Bu yüzden Kadir gecesini düşünerek Ramazanın son on gününü namaz kılarak, Kuran okuyarak , tövbe ve istiğfar ederek, dua ederek  geçirmeli ve bu gecenin faziletine ve erdemine ulaşmanın gayretini göstermeliyiz.

Ramazan-ı Şerif, müminlere fazilet ve olgunluk kazandırabilecek ilâhî bir rahmet mevsimidir. Bir sabır gösterilen aydır. Müminin rızkının artırıldığı aydır. Her yıl düzenli olarak toplumda bir muhabbetin oluşmasını, toplumun bir bütünlük kazanmasını sağlayan en önemli dönemlerden biridir Ramazan ayı.

Ramazan ayı ve ifa ettiğimiz oruç ibadeti kendimizi kirlerden temizlemenin yeniden pak bir şekilde hayata başlamanın bir vesilesidir. Bir buçuk milyar insanı kapsayan bir ümmetin tek bir hedefe doğru yönelmesini, ahlaki ve güzel davranışlarını zenginleştiren, kötü davranışları yapmasını engelleyen doğal ve bedeni olarak yaşanan ilahi bir görevdir.

Her günü h ve safa serdeden ümmetimizin ayıRamazanı hoş karşılayalım ve Ramazan ayında ve orucunda Rabbimizin ve Peygamberimizin isteklerini gerçekleştirip,Ramazanın sonuna faziletini ve erdemini kazanan kullar olarak ulaşalım.

Yüce Rabbimiz ( CC ) ; Peygamberimizce ümmetin ayı olarak ifade edilen ve hoş gelen Ramazan ayını ve Allahın ( CC ) temel emirlerinden  olan orucunu eksiksiz ifa etmemizive mübarek Ramazan bayramı da azami bir  huzur içinde kutlamamızı nasip eylesin. 22.05.2017 

Mustafa Kemal MÜNİRCAN

Bu haber 1399 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık