ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Birliğin en güzel neticesi ümmettir

MKemal Münircan

22 Şubat 2017, 19:44

MKemal Münircan

Dünyanın en güzel medeniyeti kutsal dinimizi gereği  gibi yaşayarak önceden kazandığımız gibi bundan sonrada yaşarsak kazanacağımız   İslam Medeniyetidir. Bu  medeniyeti gerçekleştirdiğimizde insanlık mutluluk , saadet ve zenginliğe kavuşur. İslam  medeniyeti dosdoğru ilkeler üzerine kurulur. Müslümanlara güç kuvvet ve güzellikler kazandıran en üstün kurum,  birliğin en güzel yansıması olan ümmettir. Sosyal ve toplumsal açıdan en kıymetli değerlerimiz diğer bir deyimle arab,  türk, kürd, laz, siyah, beyaz vs. Müslüman kıymetler birleşir, aynı çatı altına girer ve ümmet ortaya çıkar , 
Bizlerin yanı Müslümanların birbirlerine kötülük etmeleri, birbirlerini öldürmeleri gibi amellerde bulunmaları yasaklanmıştır. Bu tür davranışlar bizleri zayıflattığı gibi gücümüzden düşürür. Bunun neticesini de Ortadoğu’da  açıkça görmekteyiz.
Yüce Rabbimiz (CC) Kutsal kitabımız Kuran-i Kerim’de birleşme hususunda bizlere verdiği emirlere göz attığımızda şunları görmekteyiz.
“ Ey iman edenler Allahtan nasıl korkmak gerekiyorsa öylece korkun  Sakın siz Müslüman olmaktan başka bir sıfatla can vermeyin Hepiniz topluca Allah’ın ipine sarılın fırkalara ayrılmayın. Ve   Allah’ın size olan nimetini hatırlayın Siz birbirinize düşman olmuştunuz Sonra sizin kalplarımızın arasını birleştirdi  ve böylece İşte O’nun bu   nimeti sayesinde kardeşler oldunuz . Ve  siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken o sizi oradan kurtardı. İşte Allah size ayetlerini böyle apaçık açıklıyor umulur ki böylece siz doğru yola erersiniz. Sizin içinizden hayra davet eden bir topluluk olsun Ve marufu ( iyiliği ) emretsin ve münkerden ( kötülüğü) nehy etsin. İşte onlar felaha erenlerdir. Ve kendilerine açık deliller geldikten sonra fırkalara ayrılıp ihtilafa düşenler gibi olmayın.  Ve İşte onlar için büyük azap vardır.”  (Ali İmran 102 – 105)  
Allah Resulü  Efendimizden de bir hadis belirtirsek “ Birbirinize sırt çevirmeyin birbirinize kin tutmayınız, birbirinizi kıskanmayınız. Birbiriniz ile dostluğunuzu kesmeyiniz. Ey Allah’ın kulları kardeş olunuz.” Müslim
Diğer bir hadis şerifte de kardeşlik bizlere önemli  bir hedef olarak belirtmektedir. “ Ey insanlar sözümü iyi dinleyiniz Müslüman Müslümanın kardeşidir.ve böylece bütün Müslümanlar kardeştir. Bir Müslüman kardeşinin malda kanıda helal olmaz. Fakat malımı gönül hoşluğuyla vermişse o başkadır. Sakın haksızlık etmesin hile yapmasın ve haince davranmasın. (Veda Hutbesi Tirmizi 10 )
Müslüman olarak bizler birlik olmaya gayret etmeli bunun en güzel sonucu olan ümmet haline gelmeliyiz. Bunun için Müslüman kardeşler olarak birbirimizi öldürmenin ötesinde birbirimize saygı ve sevgi dahilinde davranmalıyız. Birbirimizi öldürmenin doğru ve haktan bir yolu yoktur. Bu ölümcül  hareketleri ile birbirimize nefret duygusunu sardığımız gibi ümmetimizi de dağıtıyoruz. Birleşemiyoruz. 

Ümmet haline geldiğimizde yaklaşık 1.5 milyar nüfusun nefesini , yaklaşık 65 ülkenin doğal kaynaklarını birleştirdiğimizde nasıl bir güce ulaştığımızı bir düşünelim. Göreceksiniz ki esasen çok büyük bir güce sahibiz. Eksiğimiz birleşip ortak hareket edemiyoruz. Yoksa dünyanın tek en büyük gücü Müslümanlardır.
 Müslüman olarak bizler bir mal, iktidar gibi güç elde etmek için birbirimizi öldürmemeliyiz. Müslümanlar olarak ayrışmamalı, kenetlenmeli, birleşmeli ve bunun neticesinde İslam ümmetini gerçekleştirip medeniyetimizi dünyaya örnek göstermeliyiz
Ümmet haline geldiğimizde yaklaşık 1.5 milyar nüfusun nefesini , yaklaşık 65 ülkenin doğal kaynaklarını birleştirdiğimizde nasıl bir güce ulaştığımızı bir düşünelim. Göreceksiniz ki esasen çok büyük bir güce sahibiz. Eksiğimiz birleşip ortak hareket edemiyoruz. Yoksa dünyanın tek en büyük gücü Müslümanlardır.Bu haber 1530 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık