ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

HEDEF TÜM HAYATI GÜZEL YAŞAMAKTIR

MKemal Münircan

25 Ocak 2017, 11:03

MKemal Münircan

Hayat  yanı diğer bir deyimle dünya ve ahiret hayatı toplu  yaşanır. İnsanların hayatı dünyadan sonra ahirette de sürer. İnsan ahirette de yaşamaya devam eder.
Müslüman olarak bizlerin hayatı ahirette Allah’ın mükâfatıyla  cennette,  kafir sıfatlı insanların hayatı ise cehennemde devam eder. 
İslam inancımıza göre dünya hayatı kısa. ahiret hayatı ebedi hayatı kapsar. Ahirete güzel adım atmak dünyadan güzellikle ayrılmakla olur. Bunu nasıl gerçekleştiririz. Bunu açıkça ifade edersek şöyle ifade ederiz. Yaratanımız Allah’ın  (CC) kullarına emrettiği emirleri en güzel şekilde gerçekleştiririz. Peygamberimiz Muhammed (SAV) sünnetini hayatımızda yaşarız. Böylece dünya hayatımız güzelleşir ve ahirete iyilikler ve güzelliklerle gider; sonunda ahiret hayatımızda güzelleşir. Dünya hayatını Allah’ın istediği gibi güzelleştirir ve  ahiret  hayatımız güzelleşir. Tüm hayat güzel yaşanır.
Kitabımız bizlere bunu en güzel şekilde ifade eder. Kılmamız gereken namazımızda da bunu en güzel dua ile dileriz. 
“ Rabbimiz bize dünyada hasene ( güzellikler ve iyilikler ) , ahirette de hasene ( güzellikler ve iyilikler ) ver. Bizi ateşin azabından koru. ” Bakara 201 
Yüce rabbimiz bu güzel duamızı kabul ettiğinde hayatımız güzelleşir ve hayatımıza mutluluk yansır. 
Allah Resulü  Efendimiz bir gün bir hasta ashabını ziyarete gittiğinde hastanın durumuna hayret etti, ve hastaya  Allaha dua ettiği zaman nasıl dua ettiğini ve ondan ne istediğini sordu. Hastada  “ Allah’ım ahirette beni ne ile cezalandıracaksan onu bana dünyada iken hemen ver. Ver diye dua ediyordum dedi. Bunun üzerine Allah Resulü  “ Sübhanellah senin buna gücün yetmez. Allah’ım  bize dünyada güzellikler ve iyilikler ver ahirette de iyilikler ver. Bizi ateş azabından koru diye dua etseydin. “ diye buyurdu. Müslim zikir
Lakin bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta dünya hayatı geçici, ahiret hayatı ebedidir…
Bunu akıllı bir insan olarak değerlendirmek gerekir. Hangisi tercih edilmelidir. Tabi ki ebedi olan.
Geçici dünya hayatındaki güzellikleriyle iyilikleriyle  ebedi ahirete ulaşmak herhalde doğrusudur. 
İyilikler ve güzellikleri nasıl kazanılır diye soracak olursak bir Müslüman için buda açıkça bellidir, gizli saklı değildir.
Rabbimiz Allah’ın emirlerini uygulamakla, sevgili peygamberimizin sünnetlerini yaşamakla iyilikler güzellikler kazanılır ve ebedi hayatta da güzellikler ve iyiliklere ulaşılır. Yüce Rabbimiz bize bunun için kolay bir yol da sundu. Günde kıldığımız 5 vakit namazımızda bunu istiyoruz . Allaha yukarıda belirttiğimiz ayeti dua olarak okuyoruz. Birde Rabbimizin bu dileği kabul ettiğini tefekkür edelim. İşte Dünya hayatı da ahiret hayatı da güzelliklere sarılır. Cehennemden korunuruz.
Bunların anlamını bilerek okumak namazlarımızı da dualarımızı da güzelleştirir. Namazlarımızı ve dualarımızı da doğru bir şekilde kalben ve aklen hissederek doğru bir şekilde gerçekleştirmemize vesile olur. Bir açıdan baktığımızda her iyi ve güzel amelimiz gibi namazlarımızda dünya ve ahiret  hayatımızı güzelleştirir.
Hedef geçici dünya hayatında da güzellikler olduğu gibi sonsuz hayatta da güzelliklere kavuşmak olmalıdır. Bu hedef  en güzel ve doğrusudur.Bu haber 1556 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık