ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN GÜZEL GÜNLER , FİTNESİZ GÜNLERDİR

MKemal Münircan

13 Ocak 2017, 01:38

MKemal Münircan

Huzur içinde yaşamanın en önemli şartı  yaşanan zamanı fitnesiz olarak sürdürmektir. Kargaşadan uzak, düzeni bozmadan , kargaşaya sokmadan,  fitne ve fesattan  uzak Rabbin istediği gibi güzellikler içinde  yaşanan memleketler refaha  ve saadete kavuşur. Fitne yaşanmayan günler en güzeldir.
Ahitlerin bozulması , güven ve emniyetin ortadan kaldırılması , aile içindeki muhabbetimizin bozulması,  dengeli toplumsal ilişkilerimizin kargaşaya sokulması  toplumdaki fitnenin sebeplerindendir.  
Ayrıca ahenkli dini hayat   düzenimizin bozulması,  mutluluk  içindeki güzel günlerimizi ve bütün olarak  hayatımızı çirkinleştiren bir fitnedir.
Dinimizce fitne çıkarmak en kötü fiillerden kabul edilmektedir. Toplumda adalet üzerine bir düzen olmalıdır. Kimse kimsenin işine karışıp bozgunluğa neden olmamalıdır. Bir vatandaş olarak zorla düzeltmeye kalkışmak fitneye sebep olur. Kötülükleri elle zor kullanarak düzeltmek , kaldırmak devletin görevidir.
Bizleri yaratan yüce Rabbimiz yapmamız gerekeni gösterdi . Kutsal Kitabımız Kuran-i Kerimde şöyle buyurmaktadır;
“ Allah’a verdikleri sözü, pekiştirilmesinden sonra bozanlar, Allah’ın korunmasını emrettiği şeyleri (akrabalık bağlarını) koparanlar ve yeryüzünde fesat çıkaranlar var ya; işte lânet onlara, yurdun kötüsü (cehennem) de onlaradır.” (Rad  Suresi 25)
“ Fitne kalmayıncaya ve dinin hepsi Allah'ın oluncaya kadar onlarla savaşın. Şayet vazgeçecek olurlarsa, şüphesiz Allah, yaptıklarını görendir.” (Enfal Suresi, 39)
Hayatımızın en güzel örneği Allah’ın Resulü bize belirtti. Hadislerinde şöyle buyurmaktadır. 
“ Fitneden sakının söz ile çıkarılan fitne kılıç ile çıkarılan fitne gibidir” İbni mace 
“ Fitne zamanında evinizde oturun; günahlarınıza tevbe edin; dilinizi tutun; kendi işinize bakın ve başkalarının işine karışmayın “ Nesai, Ebu Davut 
Alimlerden Nablusi hazretleri de fitneyi; “ Fitne Müslümanlar arasında bölücülük yapmak, onları sıkıntıya , zarara ve günaha sokmak, insanları isyana kışkırtmaktır. “  diye anlatmaktadır. (Hadika)
Haksız yere cana kıyanlar ,kendilerine ait olmayan malları gasp edenler en kötü davranışlardan olan hırsızlığı meslek edinenler, isyan edenler, halk içinde iftiraları yayanlar fitnelerin temellerini atarlar ve yaşanan günleri kirletirler
Eşkiyasız yollarla,  haydutsuz şehirlerle, isyankarsız vatanlarla, iftira atmayan kelimelerle ve  çalınmayan  mallarla yaşanan , can ve malların güven ve emniyette olduğu ve korunduğu fitnesiz günler  ne güzeldir. 
Genelde insanların, özelde  biz Müslümanların  fitne ve fesadın kaldırıldığı , kötülüklerden uzaklaşıldığı , kargaşanın bitirildiği dünyamızda huzur ve saadetin yaşandığı hayata ihtiyacımız gerektir. Bunun içinde yapılması gereken , yaşanan yer ve zamanı fitneden uzak bir şekilde yaşamaktır. Bunun sonucunda ilk olarak İslam  ve insanlık dünyamızda huzura ve saadete kavuşuruz.
Müslüman olarak günlerimizi isyan, gasp, bozgunluk, hırsızlık  ve zarar vermek   gibi fitne kokan fiiller yerine; ümmetine ve halkına güven veren, komşuyla güzel geçinen , akrabayla güzel yaşayan, sevgi, saygı , itaat, cömertlik, doğruluk, iyilik ve  faydalı olmak  gibi   güzel ahlak kokan değerlerle yaşamalıyız. Neticede günlerimizi ve hayatımızı güzelleştirip, Allah’ın  rızasını kazanarak cenneti güzellikle buluruz.
Kısaca belirtilsek;
En güzel günler; fitnesiz günlerdir. 
En güzel çağlar;  fitnesiz günlerdir.
En güzel zaman;  fitnesiz günlerdir.

Mustafa Kemal MÜNİRCAN 

Bu haber 1612 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık