ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Fethin En Güzel Misali

MKemal Münircan

16 Aralık 2016, 11:52

MKemal Münircan

 Peygamberimiz bir ülkeyi veya  şehri fethetmek isteyen biz Müslümanlara en güzel örneği sunmuştur.  Bu fetih tarihimizin en güzel sayfalarından olan biridir ve adı Mekke fethidir. Fetihlerimizde Müslümanlar olarak bizler için en güzel misal  olan  bu  fethi örnek edinip, tarihsel sayfamızı güzelleştirmeliyiz.

Allah Resulü  Efendimiz Mekke’yi fethetmeye karar verip, İslam ordusuyla Mekke üzerine yürüdüğü zaman, Mekkelilerin Müslümanlara karşı koyacak güç­leri yoktu. Resulüllah Efendimizce Mekke’ye girerken orduyu dört kola ayırıp hangi kumandanın nerden gireceğini belirlemiş  ve hepimiz için üzerinde önemle durulması gereken şu emirler verilmiştir. “"Size karşı konulmadıkça, size saldırılmadıkça, hiç kimseyle çarpışmaya girmeyeceksiniz, hiç kimseyi öldürmeyeceksiniz." Peygamber Efendi­miz Mekke’nin kan dökülmeden alınmasını istiyordu. Bunun için asker­lere şöyle dedi: “Kesinlikle kan dökmeyin, silahlı çatışmaya girmeyin.”

Fetihle ilgili bir çok ayet ve hadis mevcuttur bunlardan bir kaçına  değinirsek;

“Şüphesiz biz sana apaçık bir fetih verdik.”  ( Fetih1 )

“Allah ve peygamberine inanır mallarınızla ve canlarınızla Allah yolunda cihad ederseniz bilirseniz bu sizin için çok hayırlıdır.” ( Saff 11)

“Allah’ın yardımı ve fetih (Mekke fethi) geldiğinde ve insanların bölük bölük Allah’ın dinine girdiğini gördüğünde, Rabbine hamd ederek tespihte bulun ve O’ndan bağışlama dile. Çünkü O, tövbeleri çok kabul edendir.” ( Nasr1,2,3 )

Peygamberimiz (sav) kendilerine sordu: “Ey Kureyş topluluğu! Hakkı­nızda ne yapacağımı sanıyorsunuz?”

“Sen, asil ve şerefli bir kardeşsin” dediler.

“Bugün sizi kınamak yok, hepiniz serbestsiniz” buyurdu ve hepsini af­fetti. Mekke’yi fetheden büyük Peygamber, engin merhameti ve bağışlayıcılığı ile de gönülleri fethetti.

Dediği gibi de oldu. Mekke kan dökülmeden fethedildi. Peygamberi­miz Harem-i Şerife giderek Kâbe’yi putlardan temizletti ve orada toplanan insanlara önemli bir hutbe irad etti. Peygamberimiz bu hutbesinde, Al­lah’ın birliğini, insanların eşit olduğunu, geçmişteki kan davalarının kaldı­rıldığını anlattı. Bu sözleri dinleyen Mekkeliler, vaktiyle Peygamberimizi öldürmeye kalkışmışlar, ilk Müslümanlara dayanılmaz eziyetlerde bulun­muşlar, İslâm’ın nurunu söndürmek için ellerinden geleni yapmışlardı. Şimdi boyunlarını bükmüş, haklarında verilecek karan bekliyorlardı.

Insanlık tarihinin fetihlerinden en güzel örneklerinden biridir Mekke fethi. İslam tarihinin eşsiz fetih vakalarındandır Mekke Fethi. Biz müslümanların rahmet duygularının azamı olarak yansıtıldığı bir fetih misalıdır Mekke fethi. Cihad emriyle hareket eden müslümanların dikkatle irdelemesi değerlendirrmesi gereken mükemmel bir hadisedir Mekke fethi. Bu fetih inanarak , sadakatle, bütünleşerek ve planlayarak hareket eden Müslümanlara Yüce Rabbimizin (CC)  bir hediyesidir.

Peygamberimiz (SAV) tekbirlerle girilen Mekke şehrindeki 360 civarındaki putları da İsra süresi 81.ayetini “De ki hak geldi batıl zail ( yok ) oldu, çünkü batıl yok olmaya mahkumdur.”  okuyarak yıkıyor ve Mekke’yi her yönüyle temizliyordu. Böylece Kabe ve civarı putlardan temizlenmiş, tevhid inancı kesin hakimiyetini ilan etmiştir. Mekke'nin fethi ile Arabistan Yarımadasında ilk İslam Devleti de kuruluşunu tamamlamış, bundan sonra İslamiyet üç kıtaya hızla yayılmaya başlamıştır.

Not: Mekke fetihleri gibi kan dökülmeyen maddi ve manevi anlamda yepyeni şehir fetihleri gerçekleştirme kararlığında olan, kalpleri fetheden, yüksek İslami ahlaki değerlerle yaşayan gençlik yetiştirmek gayretinde olan Anadolu Gençlik Derneği olarak  İslam tarihimizin en güzel sayfalarından birini teşkil eden MEKKE’nin FETHİ’ni Yalovalı kardeşlerimize tekrar hatırlatmak ve güzel bir şekilde anmak niyetiyle 31 Aralık 2016 tarihinde Cumartesi günü saat 19.30’da 90. yıl Kapalı Spor Salonunda FETİH GECESİ düzenlemekteyiz. Yalovalı kardeşlerimizin bizlere yardımcı olmasını ve gecemize katılmalarını bekliyoruz. Allaha Emanet Olunuz. Saygılarımızla

M.Kemal MÜNİRCAN  ( Müniroğlu )

Yalova AGD İnsan Hakları Halkla İlişkiler Şube Başkanı ( 16.12.2016 )

Bu haber 1700 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık