ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Güzel Ahlaklı yeni Bir Dünya (1)

MKemal Münircan

02 Aralık 2016, 19:52

MKemal Münircan

Yollar,  köprüler binaların yenilenmesiyle refahı yükselen şehrimiz, ülkemiz ve dünyamız bizleri ve insanlığı mutlu bir hayata ulaştırır mı? 

Hedefimiz yollar ve köprüler gibi yapılarla yenilenen yeni bir ev , yeni bir ülke ve yeni bir dünyamı? Yoksa güzel ahlakla bezenmiş güzel ahlakla süslenmiş bir dünyamı ?

Güzel ahlaki değerlere sahip bir dine inanan Müslüman bir kimse için yeni bir ev, yeni bir ülke ve yeni bir dünya , herhalde ahlakla yaşanan bir ev,ahlakla zenginleşen bir ülke ve   ahlakla bütünleşen bir dünya olmalıdır.Toplumları mutluluk ortamına sürükleyen değerler güzel üstün ahlakı değerlerdir.  

Huzurlu bir ev, ülke  ve dünyada yaşamanın tek yolu ferdi , toplumsal  veailevi ilişkilerde güzel ahlakın yansıtılmasıyla ; eğitim,iktisadi,  idari ve bilimsel alanların yüksek ahlaki değerler üzerine bina edilmesiyle sağlanır.

Müslümanlar olarak bizlerin ilk yapması gereken Yüce Rabbimizin Kuran-ı Kerimde emrettiği gibi Allah ve Resulüne itaat edin emrine uyarak hayatımızı rehberimiz Kuran-iKerim ve örneğimiz peygamberimizin   sünnetine uygun bir hale getirmektir. Yollarımızı köprülerimizi binalarımızı  Kuran ve sünnette uygun yapacağımız gibi davranışlarımızı ve  faaliyetlerimizi de Kuran ve sünnette belirtilen ahlaki değerlere uygun gerçekleştirerek medeniyetimizi en güzel şekilde ortaya koyup dünya insanlığına sunmalıyız. Böylece dünyamız güzel ahlaklı yeni bir dünya olarak meydana çıkacaktır.

Yüce Rabbimiz biz Müslümanlardan hayatımızın her alanında   ahlaki değerlerle yaşamamızı emretmektedir.

Yüce Rabbimiz kitabında yüksek ahlaki değerleri bildiren dinimiz hakkında şöyle buyurmaktadır. “ Bugün dininizi kemale erdirdim ve size olan nimetimi tamamladım.” Maide 3

Allah Resulü  Efendimiz  bir hadisinde “ Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim “  ( Muvatta ) buyurmuştur.

Hayatımıza örnek olan Peygamberimiz bizlerden bir hükümdar bir tüccar bir alim istememekte adil bir hükümdar, dürüst bir tüccar ve ilmiyle alim istemektedir.

Yenilemek istediğimiz dünyayı güzel ahlakla güzelleştirebiliriz. Güzelleştirmek için de ilahi rehberimiz Kuranı ve bize örnek olan Allah Resulü’ nünün ahlakını yaşamalıyız.

Doğruluk, dürüstlük saygınlık, merhamet adalet vs. gibi yüksek ahlaki değerlerle bezenmiş kişilerin yaşadığı konutlar, şehirler ve ülkeler  yeni huzur dolu güzel bir dünya oluşturur. Ve İnsanlıkta saadete ulaşır.Savaşımızda,  yönetimimizde, ailevi ilişkilerimizde ve sosyal faaliyetlerimizde üstün ahlaki değerlerle hareket ettiğimizde dünyamız , ülkemiz  ve evimiz güzelleşir. Böylece  ahlaklı yeni bir dünya , ülke ve şehre kavuşur ve  zamanımız mutluluk içinde geçer. Neticede Allah’ın razı olduğu ve  peygamberin örnek alındığı bir hayatla ahirete kavuşuruz.

M . Kemal MÜNİRCAN  ( 01.12.2016 )

Bu haber 1619 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık