ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Güzel Eğitimin Yansıması

MKemal Münircan

07 Ekim 2015, 10:24

MKemal Münircan

Yüce Rabbimizin yarattığı varlıkların en üstünü olan insana yücelik kazandıran amel okumaktır. Diğer bir deyimle eğitimidir. Yanı en güzel nimeti aklını en etkin bir şekilde kullanmasıdır. İnsana üstünlük kazandıran eğitimin ve okumanın başlangıcı nasıl olmalıdır? Bunun cevabını yüce Rabbimiz (CC) kitabının ALAK süresinin 1. ayetinde açıkça vermiştir. “ Yaratan Rabbinin adıyla oku. ” Bu ayet Müslüman olarak bizlere, eğitimize Allahın adıyla başlamamız gereğini en güzel şekilde ifadelendirmektedir.

Allahın adıyla başladığımızda, okumamız yanı eğitimimiz güzelleşecek ve güzel eğitimin temeli sağlamca atılacaktır. Yüce Rabbimiz (CC) ulu kitabı Kuran-ı Kerimde diğer bir ayette ise şöyle buyurmaktadır. “ Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Doğrusu akıl selim sahipleri bunu anlar.” ( Zümer 9 ) Allah-u Teala ölçüyü en güzel şekilde sunmuştur. İlim sahibi olan kişinin cahile karşı üstünlüğü çok açık görülmektedir. Bu açıdan baktığımızda Müslümanların eğitime önem vermeleri kendilerini bilgi yönünden zenginleştirmeleri gerekmektedir.

Peygamber Efendimizin Yüce Rabbimizden isteği , insanı gereksiz ilimlerle uğraşmaktan koruyan önemli bir duadır. “ Faydasız ilimden Allaha sığınırım.” Yanı bizleri güzel bir eğitime sahip olmamız için bir formül geliştirmiştir. O da faydasız ilimlerden kaçınıp, faydalı ilimlere yönelmek ve faydalı ilimler için çaba sarf etmektir.

Dinimiz İslam ilime en çok önem veren ve kendilerine bağlı olanları ilme yönlendiren dindir. Hepimizin bildiği gibi Allahın güzel isimlerinden biri El Alim dir. Buda yüce Rabbimizin her şeyi eksiksiz bildiğini ifade eden isimdir. İlim Allahın kemal sıfatlarından biridir. Verimli ve etkin bir şekilde bilgi sahibi olmanın yanında eğitimin faydalı ilimlerle geliştirilmesi, yaşanan hayatı zenginleştirecektir. Ayrıca faydalı ilimlerle geliştirilmiş eğitimin ahlak ve manevi değerlerle güzelleştirilmesi insanlığa mükemmel bir eğitim misalini oluşturacaktır.

Maddi ve manevi açıdan eğitimimizi geliştirdiğimizde kazandığımız ilim güzel ahlaka kavuşturur ve insanları aydınlatarak güzel ahret yolunu açar. Dünya ve ahretimizi güzelleştirmenin yolu güzel eğitim sonu kazanılan faydalı ilmi öncelikle kendi hayatımızda yaşayıp daha sonra bu ilmi aile reisi olarak kendi ailemize öğretmeler olarak öğrencilerimize ve Müslümanlar olarak insanlara anlatmak gerek.

Bildiğimiz iyi ,güzel ve faydalı şeyleri bilmeyenlere en güzel tarzda anlatmak gerek. Maddi bilgiler yanında manevi bilgi ve amellerle güzelleştirilen eğitimin öncelikle neslimize ardından okullarımıza, ülkemize, Müslümanlara ve sonunda insanlığa hayırlar getireceği açıkça ortadadır.. Bunun için eğitimimizi fen ve sosyal vs. bilgileriyle birlikte ahlak ve maneviyatımızla zenginleştirelim. Böylece hayatımız hayırlara sarılacak ve Allahın mükafatıyla dünyamız ve ahretimiz güzelleşecektir.

M. Kemal MÜNİRCAN 02.10.2015

Bu haber 1820 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık