ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

PAYLAŞMANIN İLAHİ ve GÜZEL VESİLESİ

MKemal Münircan

01 Eylül 2015, 20:44

MKemal Münircan

Yeni bir Kurban heyecanına varıyoruz. Biz Müslümanlar için güzel günlerimizden birine daha kavuşuyoruz. Bu günlerimizde Allahın izni ile hem bir ibadetimizi gerçekleştirecek hem de güzel bir bayramımızı geçireceğiz. Kötü günler  geçirdiğimiz bu günlerde inşallah Kurban bayramımız bizleri hoş bir ortama götürecektir.

 

Kurban amelimiz  insanın Allah'a yaklaşmasına ve O'nun rızasını kazanmasına vesile olan güzel bir ibadettir.  " Kurban"  kelimesinde bu mana vardır. İnsan kurban kesmekle İbrahim (a.s.) gibi Allah'a ve O'nun emirlerine bağlılığını, gerekirse O'nun rızasını kazanmak için her fedakârlığa katlanacağını göstermiş olur. Kurban ibadetimiz hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse Kitap, sünnet ve icma ile sabitlenmiş bir amel-i Salih olup, hicretten  iki sene sonra meşru kılınmıştır. Nisap miktarı ( 20 miskal ,  81 gram altın; 200 dirhem,  640 gram gümüş veya bu değerde para ve ticari mal) mala malik olan Müslüman kişinin yerine getirmesi gereken  Kurban ibadetini  Rabbimiz Kuran-i Kerimde  mealen çok iyi bildiğimiz şu ayetle emretmiştir.

 

“ Şimdi sen  Rabbin için namaz kıl ve kurban kes. ” Kevser2

 

Allah Resulü (SAV) Efendimizde kurbanla ilgili hadislerinde şöyle buyurmuştur.

 

 “ Ademoğlu kurban bayramı gününde  yapacağı ilk görev bayram namazını kılmak ve sonra kurban kesmektir. ” ( Buhari  edahi 1)

 

“ Kim imkânı olduğu halde kurban kesmezse bizim namazgâhımıza yaklaşmasın. ” (ibn Mace,  Ahmet bin Hanbel)

 

Kurban bayramında kesilen hayvanlardan  kan akıtma yanında, etinden   paylaşımını sağlamaktır. Bu sebeple ibadetlerimizi yerine getirirken o ibadetin amacına uygun olarak hareket etmeliyiz. Bu ibadetimizin en önemli amaçlarından biri Allahın en güzel nimetlerini paylaşmak ve ihsan ve ihlası kazanmaktır. Kurbanla ilgili ifadeyi  Kurbanın aslının ihlas olduğunu Yüce Rabbimiz Kuran-ı Kerimde ne güzel anlatmıştır? " Onların (kurbanların ) ne etleri ne de kanları Allah'a ulaşır. Fakat O'na sadece sizin takvanız ulaşır.'' (2)  Hacc 37 

 

Kurban, İslâm'daki sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerindendir. Kurban bayramında kesilen kurbanlardan en çok yoksullar ve hayır kurumları istifade eder.

 

Bilindiği gibi kurbanın adil paylaşımı; kurban etini üçe taksim edip, birini kurban kesmeyen yoksullara fakirlere dağıtmak, bir bölümünü de akraba, tanıdık ve komşulara ikram etmek, birini de ailesine ayırmaktır.  Bu konuda Kutsal kitabımız Kuranda şu emri görmekteyiz “  Artık onlardan sizde yiyin. yoksula ve fakire de yedirin “ Hac 28

 

Müslümanları birbirine bağlayan yollarımızdandır  kurban!

 

Zengini fakiri birbirine dost eden  paylaşmanın ilahı vesilesidir kurban !

 

Paylaşmanın  topluma en güzel yansımasıdır kurban !

 

Paylaşmanın en güzel misalidir kurban!

 

Rabbimizin en güzel rızıklarından birinin paylaşılmasının en güzel örneğidir Kurban !

 

Kurban ibadetimiz zengin ve fakir arasındaki soğukluğu gideren , halkın arasındaki zayıflığı gideren, , toplumu bütünleştiren ,  toplumdaki bağı güçlendiren , insanlarımızı birbirine bağlayan sevgi ve saygıyı yükselten ve yaratana karşı kulluğu en güzel şekilde ifadelendiren en güzel amellerimizdendir.

 

Namaz ve diğer ibadetlerimiz gibi kurbanımızda toplumun birlikteliğini ve toplum dayanışmasını sağlayan güzel amellerimizdendir. Toplumumuzun parçalanma gibi bir ortama sürüklendiği günlerde birleştirecek , bütünleştirecek birbirine bağlayacak bir vesiledir kurbanımız. Gelin bu kurbanımızı bu güzel amaçlar için değerlendirelim. Bayramımızı güzel paylaşımlar ve ziyaretler ile geçirelim.

 

Bayramlarda  toplum şuuru bütünleşir. Toplum fertleri birbirlerini severek  kaynaşır. Hayatın bitmek tükenmek bilmeyen sıkıntıları içinde bunalan, bitkin ve yorgun hale gelen insanları bayramlar dinçleştirir ve çalışma azimlerini artırır. Kurbanımız kabul, bayramımız güzel ve mübarek olsun.

Bu haber 1925 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık