ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Bin Aydan Hayırlı Gecemiz, "Kadir Gecesi"

MKemal Münircan

09 Temmuz 2015, 14:02

MKemal Münircan

Dinimizin temel ibadetlerinden olan orucu ifa ettiğimiz bugünlerde Ramazan ayının  sonlarına yaklaştık. Müslüman olarak bizler için Yüce Rabbimizin rahmetinin bir ifadesidir Ramazan ayı ve bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilen Kadir gecesi; Kadir gecesinin varlığını, Kitabımız Kuranı Kerimin indirildiği gece olduğunu ve bu gecenin bin aydan hayırlı olduğunu  yüce Kitabımız Kuran-Kerimde Kadir süresindeki  ayetlerinden   açıkça öğreniyoruz.

 

“ Biz onu (Kur ’an-ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tan yeri ağarıncaya kadar süren bir selamettir.”  Kadir süresi (1-5)

 

İşte bizlere yüce Rabbimiz tarafından anlatılan Kadir gecesi, ilk kaynağımız Kuranı Kerimin indirildiği ve değer açısından da bin aydan hayırlı olan bir gecemizdir.

 

Kadir Gecesinin Ramazan'ın hangi gecesine rastladığı        çok rivayet olmakla birlikte, Ramazan'ın son on gününde ve tek günlerde  aranması tavsiye edilmiştir. Ancak bize verilen bu gecemiz ne zaman ;  bu tam açık değildir. Ramazan ayı içinde gizlendiği  ve alimlerimizin çoğuna göre de 27. gecesi olduğu belirtilmiştir. Ama Müslümanlar için    Kadir gecesi son on günde aranmalıdır.

 

(Kadir gecesini Ramazanın son on gününde arayın.)[Müslim siyam]

 

Bu açıdan bu geceye gereken değeri ve hakkını vermek konusunda üzerimize düşen vazifeyi en güzel şekilde yapmalıyız. Bu geceyi arayıp bulmalıyız. Bu geceyi bir Müslüman’ın nasıl geçirmesi gerekiyorsa, o şekilde geçirmeliyiz ki; bereketini, faydasını görelim.

 

Âişe (r.a)’dan şöyle dediği rivayet edilmiştir: “Ramazan'ın son on günü girince, Nebi (SAV) ibadet konusunda daha da ciddî bir sa'y ü içtihâd arz ederlerdi. Gecesini ihya  eder, ailesini de  ibadet için uyandırırdı. “

 

"Kim inanarak, sevabını ancak Allah'tan bekleyerek Kadir Gecesinde kıyam üzere olursa (uyanık kalıp ihya ederse) geçmiş günahları affedilir."  Buhari, Siyam: 71

 

Alimlerimizde bu geceyi ihya için verdikleri tavsiyelerde şunları belirtmektedirler; Yüce Rabbimizin güzel isimlerini içeren   Esma-ül  Hüsna-ı  tefekkür etmeli  ve diğer ilimleri öğrenmeli, mesela ilmihal okumalı, kaza namazı kılmalı, Kur’ an-ı Kerim okumalı, dua etmeli, zikir etmeli,  tövbe ve istiğfar etmeli , sadaka vermeli, Müslümanları sevindirmeli, bunların sevaplarını ölü ve yaşayan  bütün müminlere göndermeli!

 

Bu hadislere baktığımızda Kadir gecesini bulmak için son 10 gününün gecelerini tamamen ibadetle zikirle ve dualarla geçirmemiz gerekecek ve böylece Kadir gecesini bulma imkanımız azami bir düzeyde olacak ve Yüce Rabbimiz affına mazhar olmamızda en yüksek düzeyde olacaktır. En güzeli bu şekilde ifa etmektir. Bu geceyi son on günde ararken geceyi ve  gündüzü ihya etmede Allah Resulünün  önemli bir sünneti olan itikaf yapılarak da geçirilebilir.

 

Ramazan ayının son 10 gününü ve gecesini de bu yüzden en güzel şekilde Allahın istediği, Allah Resulünün yaşadığı şekilde, ibadetlerini daha ciddi bir şekilde geçirelim. İşte Ramazan ayı içinde gizlenen bu bin aydan hayırlı geceyi arayıp bulduğumuzda ve hakkıyla ibadetle, zikirle ve dualarla geçirdiğimizde bu gece bizlerin affına vesile olacaktır. Ramazanın bayramına bereketli ulaşmamızı  sağlayacaktır. M. Kemal MÜNİRCAN 08.07.2015

Bu haber 2117 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık