ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Kurandan sonra temel ve en güzel kaynağımız 3

MKemal Münircan

27 Mayıs 2015, 19:53

MKemal Münircan

Kuran-i Kerimde Yüce Rabbimiz (CC)  “ Ant olsun Allahın Resulünde sizin için Allaha ve Ahret Gününe kavuşmayı  uman,  Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır.” Ahzab21 buyurmaktadır.

 

Görülüyor ki kutsal kitabımızda Yüce rabbimiz Allah, biz Müslümanlar için peygamberimizi nasıl bir şekilde takip edeceğimizi ve bizlerin Allahın Elçisini  nasıl anlaması gerektiğini açıkça ifade etmiştir.

 

Müslüman olarak bizlerin  Peygamberimizin (SAV) söz fiil ve takrirlerini kapsayan sünnete bakış açımızın nasıl olması gerektiğini açıkça göstermektedir. Yanı İslam’ın ilk fıkhı kaynağı olan Kuran’ın yanında,  Allahın elçisi olan yüksek  bir şahsiyetin hayat tarzı olan sünnete sarılmak ve yaşamaya gayret etmek dinimizin sağlıklı yaşanmasına  ve kurtuluşumuza vesile olacaktır. Büyük İslam alimlerimizin sünnete bağlı olarak amel edilmesi  hususunda da tavsiyeleri  mevcuttur.

 

Kuran yeter, sünnete ihtiyaç yok gibi sapıkça iddiada bulunanlar ve sünnetin geçerliliği hususunda şüpheye düşenler  hadislerin sahih, zayıf ve uydurma vs durumlarını  öğrenmeli, diğer bir deyimle hadis ilmini öğrenmeye gayret etmelidirler.

 

Konumuz böyle bir sayfaya sığmayacak kadar, önemli bir eseri kapsayacak kadar geniş olup, iyi bir şekilde araştırılması ve  öğrenilmesi gereken bir ilim dalıdır.

 

Sünnetin diğer bir ifadesi olan hadis-i  şerifleri ret etmek hususunda cahillik edilmemeli , sağlıklı bir bilgiye sahip olduktan sonra hareket edilmeli yoksa çok büyük bir tehlikeye ve  vebale düşülür. Eğer bu konuda dikkatli davranılmazsa dinimizin sağlıklı anlaşılmasına ve yaşanmasına engel olunur.

 

 Hayatımızın ana faaliyet alanlarından olan ve  hukuki  yönünü gösteren Fıkıh ilminin temel kaynağını Kuran,  sünnet,  icma  ve kıyas gibi temel dört kaynak oluşturmaktadır. Görüldüğü gibi hukuk ilminin   Kuran-ı Kerimden sonraki kaynağı temel kaynağı sünnettir.

 

Hukuk,  ekonomik , eğitim , sosyal, yönetim  ve ahlak vs. gibi faaliyet alanları ve diğer tüm yaşantımızda  biz Müslümanlar için esas , temel  ve güzel kaynağımız Allahın kitabı  Kurandan sonra peygamberimizin sünnetidir. Diğer bir deyimle hayatımızı güzel bir şekilde anlamanın ve  yaşamanın en önemli araçlarından biriside kitabımız Kurandan sonra peygamberimizin söz fiili ve takrirlerini içeren sünnetidir.

 

                                                                                                                                                                                          

Bu haber 1804 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık