ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EĞİTİM HAYATIMIZI GÜZELLEŞTİRMELİ

MKemal Münircan

11 Nisan 2015, 13:52

MKemal Münircan

Kuran'da bildirilen eğitim anlayışının kapsamı son derece geniştir. İlimle ilgili değerler yanında terbiye ile ilgili kavramları diğer bir deyimle güzel ahlaki değerleri de kapsamaktadır. Eğitim  alanındaki  alınması gerekenler alınacak, verilmesi gerekenler verilecektir. İşte eğitim hayatımızı güzelleştiren faaliyetler.

 

Resulullah  (SAV) Efendimiz; 

 

 “Hikmet ve ilim müminin yitik malıdır, onu nerede bulursa alır" (Tirmizî, İlm, 19)

 

“Faydasız ilimden sana sığınırız.” Tirmizi 68   buyurmuştur.

En önemli eğitim faaliyetimizin biri de iman sahibi bir kimsenin kişiliğini, hal, tavır ve davranışlarını, konuşma üslubu ve hitap biçimini vs. Kuran’da bildirilen üstün ahlaka yakışır bir hale getirmeye çabalaması ve bu amaçla eksiklerini tamamlaması, hatalı yönlerini düzeltmesidir.

 

"Çocuklarınızı iyi eğitin ki yüce Allah sizleri affetsin."[5] Mekarim-u ahlak

“Hiç bir ana-baba evlâdına iyi bir eğitimden, iyi bir ahlâktan daha değerli mîrâs bırakamaz” (Taberâni)

.Saygı, terbiye, cömertlik. doğruluk ve  kul hakkı vs. güzel ahlaki davranışların kazandırılması  yanında cimrilik saygısızlık zina ve yalancılık gibi kötü davranışların  kaldırılması güzel insan yetiştirmek için gereklidir. Ailemin “Oğlum dinimi ve dünyamı tam bilmiyorum, onları öğrenmen için güzel yollardan biri olan İmam - Hatip’e gönderiyorum “ sözleri güzel bir misaldır.

Baba ve anne olarak ailede , öğretmen olarak okulda, vatandaş olarak sokakta çocuklarımıza vereceğimiz eğitimde ilk önce ahlaki eğitime önem verilmeli ve bunun yanında etkin, verimli  ve faydalı bilgilere sahip kişilerin yetiştirilmesi ve böyle güzelliklerle zenginleştirilmiş  güzel neslin temeli atılmalıdır. Diğer bir deyimle güzel evlat, güzel nesil, güzel ahlakla ve kaliteli bilgi ile kazanılır.

 

Erişir imana  kalbi

 

Sahiplenir hak dini

 

Kaplanır  huzurla  vakti

 

Yaşar her an  mutluluğu

 

İfa eder  güzel ahlakı

 

Hoştur hayatın tümü 

 

Güzeldir  neticesinde ahiret

 

Aşikardır  haktan bir kişilik

 

Kazanır harika hediyeyi

 

Elde eder  ilahı rızayı

 

İşte talep edilen güzel kul.          10.04.2015   Mustafa Kemal MÜNİRCAN

 

Bu haber 1872 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık