ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Neredeyiz? Daha iyi yerde olmalıyız.

MKemal Münircan

03 Kasım 2014, 22:25

MKemal Münircan

Müslüman olarak asli değerlerimizi hayatımıza yerleştirmezsek; Müslümanlar olarak bizler tarafından birleşmek gibi bir başarıya imza atılmazsa yanı ümmetleşmezsek siyasi  hayatımızın güzelleşmesi, ticari hayatımızı bozan  faizin kaldırılamadığı ekonomik hayatımızın güzelleşmesi,  emanet edilen dünyayı bozmayan örnek bir imar dünyası ortaya koyulmazsa şehir hayatımızın güzelleşmesi ve insanı ilişkilerimizin temeline  güzel ahlaki değerler  yerleştirilmezse sosyal hayatımızın güzelleşmesi  , diğer bir deyimle Hakk’ın arzuladığı ve istediği güzel bir  bir fert ve toplum olmamız ve dünyamızın ve ahretimizin güzelleşmesi çok zordur.

 

Siyasi hayatımızda dünyadaki  Müslüman kardeşlerimizle ve kafirlerle  ilişkiler kendi değerlerimize göre uygulanmadığı,  en güzel siyasi kavramlarımızdan olan  ümmetleşmenin gerçekleştirilmediği meydandadır.  Ekonomik hayatımızda  ticari ilişkilerde dinimizce  yasaklanan faizin yok edilemediği,    gereksiz tüketimin yapıldığı kendi  tanımımızla ifade edersek  çok fazla israfın yapıldığı  görülmektedir. Şehir hayatımızda  İslami kültürümüze göre bir düzenleme olmadığı da açık olarak ortadadır. Nesiller arasındaki ilişkilerimizde, eğitim dünyamızdaki faaliyetlerimizde genel anlamıyla sosyal alandaki ilişkilerimizde de   güzel ahlakı değerleri yansıtamadığımızda ortadadır. Bu tip gerçekler hayatımızın   dinimize göre yaşanmasında  eksilikler  olduğunu göstermektedir.

 

İsminin anlamı  selamet  ve barış gibi güzel anlamları içeren dinimize bağlı toplumların yani biz Müslümanların yaşadığı İslam dünyasının önemli coğrafik alanları savaş ve kandan kurtulamamakta ülkemizde olduğu gibi komşularımızda da çok fazla kan dökülmekte Müslümanlar birbirlerini öldürmekte bir beis görmemektedirler. Müslümanlar çok acı çekmekte,  uluslar arası  ilişkilerde Müslüman toplumlar arasındaki ilişkiler Allahın istediği gibi sağlanamamaktadır. Bu da Müslümanlar arasındaki bir şeylerin eksikliğini anlatmaktadır.Bu eksikliğin iyi bir şekilde analiz edilip belirlenmesi  gerekir. Bu eksikliğin giderilmesi için adil bir halifenin etrafında temerküz etmeli,  birleşmeyi  oluşturmalı ,   yanı kendi değerimizle Müslümanlar ümmet haline gelmesi gerekir. Yoksa  bu kan dökülmesinden  yanı acılardan kurtulamayız.

 

Yüce Rabbimizin kitabında  “Allah ticareti alışverişi helal  ribayı (faizi) haram kılmıştır.” (Bakara 275)  ayetiyle yasaklandığı, Resulullah Efendimizin “Faizin yetmiş iki kapısı vardır. Bunların günah olma bakımından en hafifi kişinin annesiyle zina etmesi gibidir.” (İbn-i Mace 2274) diyerek tanımladığı ve alınıp verilmesinin yasaklandığı,  ancak  yaşadığımız dönemde  bir kısım insanlarımızın ticari hayatın bir gerçeği olarak düşünüldüğünden kaldırılmasında sorun yaşanan  faizin ticari hayatımızdan kaldırılmadığı görülmektedir. her alanda gereksiz tüketimin yapıldığı kendi  tanımımızla ifade edersek  çok fazla israfın yapıldığı da açıkça meydandadır. Bu tip sorunlarla    dinimizin  belirlediği dürüst ve güzel bir ticari hayatı   ve ekonomik hayatı  en güzel şekilde ortaya koyulmaz ve yaşanmaz.

 

Şehircilik hayatımızda sosyal ilişkilerimizde  de tam anlamıyla Müslüman’ca davranamadığımızdan eksikliklerimiz bu alanlarda da ortaya çıkmakta, mahalle dünyamızdaki  hayatımız  İslam’ın istediği gibi düzenlenmediği için hayatımızı da sağlıklı olarak  yaşayamamaktayız. Şehirlerimizi,  sokaklarımızı kendi kültürel ve dini değerlerimize göre düzenlenmezsek ve sosyal hayatımızdaki ilişkilerimizde güzel ahlaki değerlerimizi de yansıtamazsak dünyamızı olduğu gibi ahretimizi de güzelleşmez. Böyle giderse Rabbimizin istediği gibi bir güzel  toplum olmak zordur.

 

İnsanlık güzel bir dünyada yaşamak istiyorsa Allahın emirlerini  yerine getirmeli ve elçisi peygamberimizin (SAV) hayatını diğer bir deyimle sünnetini yaşamalı , yoksa yaşanan dünya gibi ve hayat gibi hep eksik yaşanır ve  güzelleşmez.M. Kemal MÜNİRCAN 1.11.2014

Bu haber 2088 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık