ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Kurban birlik olmanın vesilesidir

MKemal Münircan

02 Ekim 2014, 11:19

MKemal Münircan

Biz Müslümanlar için kulluğumuzun nişanelerinden biri olan kurban İslami literatürümüzde “ Kurban Allah ibadet ve yaklaşma niyetiyle belirli zamanlarda belirli bir hayvanı üsülüne göre kesmek” diye tanımlanmaktadır.

Bilinen bir ifadeyle Kurban koç koyun keçi gibi küçük baş hayvanın, sığır inek boğa gibi büyük baş hayvanın ve devenin kurban bayramının ilk üç gününde (zilhicce ayının 10.,11.,12. gün)Allaha yaklaşmak niyetiyle uygun bir şekilde kesmektir. Bir çok kurban çeşidi (udhiyye,hedy,adak vs) bulunmakta olup,kurban bayramında kesilen kurban udhiyye, hacda kesilen hayvana hedy denmekte olup fıkıh ilmihallerinde kurbanla ilgili geniş bir şekilde bilgiler mevcut olup, bilgiler edinilip kurbanın buna göre ifa edilmesi ibadetimizin sağlıklı bir şekilde neticelenmesine vesile olacaktır. Allahu Teala Kutsal kitabımızda bildiğimiz ve namazlarımızda genel olarak okuduğumuz Kevser süresinde ; “ Şüphesiz biz sana Kevseri verdik O halde rabbin için namaz kıl kurban kes doğrusu sana buğz eden soyu kesik olanın ta kendisidir.” Kevser 1-3 buyurmuştur. Diğer bir ayette de “ Her ümmet için Allahın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık. İşte sizin ilahınız tektir. Su halde yalnız ona teslim olun. Alçak gönüllüleri müjdele” Hac 34 buyurmuştur. 

Peygamberimiz (SAV) kurban bayramı ile ilgili bir hadisinde şöyle buyurmuştur. “ Allahu Teala kutlamakta olduğunuz iki gününüze karşılık olarak size onlardan daha hayırlı diğer iki gün lütfetti.biri yevmi edha (kurban bayramı ,diğeri yevmi fitir. (Ramazan bayramı)” Ebu Davut salat 239 Savaşlar ve ölümler gördüğümüz ve zor bir dönemde yaşadığımız bu günlerde hayırlı günlerimizden biri olan kurban bayramını Müslümanlar olarak en fazla ihtiyacımız olan birlik ve bütünlük içinde kutlamalı ve ayrılıkları kaldırmalı yardımlaşmaları artırmalıyız. Resulallah Efendimizin Birlik rahmet tefrika azaptır (Hadisi şerif) sözünü dikkate alarak kurban bayramını bir vesile kılarak İslam dünyası birleşmeli, yardımlarla kendi dindaşlarımızla bütünleşmeli, Müslümanları kendimize kardeş ilan etmeli hiçbir zaman kafirler ve müşriklerin dost olmayacağını kavramalıyız . 

Müminler birbirlerinin dostu ve velisi oluğu gerçeğini hiçbir zaman unutmamalıyız. Müslümanların sonuçlandırması gereken siyası gerçek birleşmek ve tefrikadan uzaklaşmaktır.Yanı daha açık bir İslamı terimle ifadelendirirsek ümmet birliğini oluşturmaktır. Müslümanlar olarak ümmet olamazsak savaşlar altında esaretler ve yenilgiler bizi bekler. Ümmet birliği oluşmadığında ortaya anarşi ve kaos çıktığı açıkça görülmektedir. İnananlar olarak bu karmaşık ortamı düzeltmek için gerekli gayretleri ve çabaları göstermeliyiz. 

Dünya bir bütündür; doğusunda ve batısında yaşayan Müslümanlar olarak bir cemaat mezhep gibi ayrılıkları göz önüne almadan birbirlerimize destek olmalıyız. Kurban vesilesiyle komşularımıza, çevremize ve dindaşlarımıza ve zor durumdaki insanlara yardım etmeli, yaşadığımız ağrıları, acıları gidermekte ortak çabalar sarfetmeliyiz. Ki bazı yardımcı kuruluşlarımız bu konularda azami gayret göstermektedirler. Bu çabaları artırmalıyız. Ayrıca vatandaşlarımıza ve öğrencilerimize hizmet etme gayreti gösteren derneklerimize de yardımları artırmalıyız. Kurban bayramını biz Müslümanlar için bir yardımlaşma aracı olarak değerlendirilip birlikte olmanın, birlikte hareket etmenin en güzel araçlarındandır. Bunun için Kurbanı bütünleşmek için değerlendirmek lazımdır. Birbirlerimize destekleri ve yardımları artırmalıyız. Kurban ibadeti ve bayramı birlik olmanın en güzel vesilelerindendir. Kurbanı birleşmenin, ümmetleşmenin vesilesi kılalım. Ulaştığımız Kurban Bayramınızı en içten dileklerle kutlar . Yüce Rabbimizden daha güzel bayramlara ulaşmamızı nasip etmesini dilerim. 

Mustafa Kemal MÜNİRCAN 02.10.2014

 

Bu haber 2190 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık