ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Güzel bir nesil oluşturmalı

MKemal Münircan

16 Eylül 2014, 22:12

MKemal Münircan

Bir eğitim - öğretim yılına daha  kavuştuk; yeni bir eğitim – öğretim yılına daha adım attık.

Adımlarımızı sağlam ve ahlaki temeller üzerine atmalıyız ki; eğitim hayatımız güçlü ve neslimiz güzel bir kimliğe bürünsün.

                Eğitim sistemimizde bazı değişiklikler yapılmakta, yeni düzenlememler gerçekleştirilmekte; ancak yapılacaklar yapılanlardan daha  önemlidir. Bu bakış açısı eğitim hayatımızı ve kültürümüzü zenginleştirecektir. Eğitim ve öğretim hayatının kişiye üstün bir kişilik kazandırdığını  ve toplumu güçlendirdiğini , Yüce Rabbimiz Allah (CC) Kuran-ı Kerim’de en güzel şekilde  ifade etmiştir. “ Deki ; hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Bilen elbette kıymetlidir.” (Zümer 9)

                Eğitim hayatımızda yapılacaklardan en önemlisi neslimizi sadece bir fen edebiyat matematik nesli olarak yetiştirmek değil bunlara ek olarak bir ahlak nesli olarak yetiştirmektir. Ahlakı bir ders olarak değil , son dönemlerde kaybolan saygı, itaat cömertlik ibadet yönlü kişilik gibi ahlaki değerleri yaşayan bir nesil oluşturmaktır. Kişiliğinde ahlak maneviyat yönü zenginleştirişmiş bir  kişilik meydana getirmektir. Ahlaki eğitimin verilmesi neslimizin güzelleşmesine vesile olacaktır. Bunu saygıdeğer öğretmenlerimiz gerçekleştirecektir.

                Eğitimle ilgili Kuran-ı Kerimde bir ayette de şöyle buyrulmaktadır. “ Ailene namazı emret. Kendinde ona sabırla devam et. Senden rızık istemiyoruz. Biz seni rızıklandırıyoruz . Güzel sonuç takva iledir.”  Taha 132.

                Bilindiği gibi gençliğimizde  ahlaki bozulmalar yanında uyuşturucu ve alkolik ürünlerin tüketiminde kullanım yaşı oldukça düşmüş ve kötü alışkanlıklarda büyük artış görülmektedir. Bu kötü ahlaki davranışların önlenmesinde de ahlaki eğitimin önemi bilinmektedir. Eğitim sistemimizde ahlaki eğitime öncelik verilmelidir. Bu açıdan ahlaki eğitime önem verilmelidir. Böylece çocuklarımızı korumalıyız. Bu güzel hedefi de  güçlü öğretmenlerimiz gerçekleştirecektir.

                Ahlakin kişinin niteliğini belirlemedeki önemini de Resulüllah Efendimiz (SAV) şu şekilde belirtmiştir. “ Sizin imanca en güzeliniz  ahlakça en güzel olanınızdır.” Hakim

Diğer bir hadis şerifte ise “ Çocuklarınızı iyi eğitin ki;  Allah (CC)  sizleri affetsin” (Mekarim’ul-Ahlak 255)  Görüldüğü gibi dinimizde de ahlaki eğitim çok önem arz etmektedir.

                Okullar kutsal evdir. Okullarımız bu şekilde değerlendirilmelidir. Okullarımızda çocuklarımıza dinimizin en önemli kaynaklarından biri olan ahlaki değerler kazandırılmalı ve kişilikleri hem maddi hem de manevi yönden zenginleştirilmelidir. Her konuda iyi bir eğitim almış olmak dinimizi anlama ve anlatmada en etkin yoldur.

                Öğrencilerimizi sadece fen ve edebiyat yönlü yetiştirmenin yanında  bu alanlara ek olarak asıl olan manevi yönlü, diğer bir deyimle ahlaki yönlü yetiştirilmesi de güzel ve güçlü bir neslimizin oluşmasına vesile olacaktır.

                Eğitim ve öğretim faaliyetinin temel amacı, eğitim hayatının  güzel çiçekleri çocuklarımızı bilimsel niteliklere sahip kişilik yanında  ahlaki kişiliklerinin geliştirilmesi olmalıdır. Bunun için  Çocuklarımıza hem zengin fen edebiyat bilgileri verilmeli; hem de  yüksek ahlaki değerleri kazanmalarına yardım edilmelidir. Yaptığı görevin ehemmiyetini kavramış  muhterem öğretmenlerimizin bunu gerçekleştirmeleri neslimizin ve toplumumuzun güzelleşmesine de vesile olacaktır. Böylece  çocuklarımız en güzel şekilde yetiştirilir. Ve güzel  bir nesil  ortaya çıkar.

                 Yüce Rabbimiz (CC) bu eğitim yılımızı herkes için hayırlı etsin. Ve Hayırlarla sonlansın. 16.09.2014 Mustafa Kemal MÜNİRCAN

Bu haber 2020 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık