ResimLink - Resim Yükle
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SAAT-TAKVİM

 

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

EN ÇOK OKUNANLAR

BİZ DOĞRULARI SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Zekeriya Yayla

11 Eylül 2014, 08:27

Zekeriya Yayla

Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine ilişkin yönetmeliğin Yalova'da uygulanma sürecine gidilmesi sonucunda,  bir muhalefet partisinin yandaşlığıyla ve kamuoyunu aldatmak için açıkladığı yalan beyanlarıyla meşhur bir sendika, bizi hedef alan açıklamalarda bulundu.Yalova Eğitim Bir Sen olarak dört yıllığını dolduran yöneticilerin görevlendirilmesi hususundaki görüşlerimizi hem de sendikamıza yönelik mesnetsiz iddialar hakkındaki itirazlarımızı kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz:

                             KAMUOYUNU VE EĞİTİM CAMİASINI PROVAKE ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

14.03.2014 tarihinde yürürlüğe giren 6528 sayılı kanununa göre; Okul ve Kurum Müdürü, Müdür Başyardımcısı ve Yardımcısı olarak görev yapanlardan görev süresi dört yıl ve daha fazla olanların görevi 2013-2014 ders yılının bitimi itibari ile başka bir işleme gerek kalmaksızın sona ermiştir.

Ancak Milli Eğitim bakanlığı görevleri yasayla sona eren okul ve kurum müdürlerinin yeniden müdür olarak görevlendirilmeleri yolunu açarak;  Okulda görev yapan 4 öğretmen, 1 okul aile birliği temsilcisi, 1 öğrenci temsilcisi, 2 şube müdürü, il veya ilçe müdürlerinden oluşan değerlendirme ekipleri tarafından yapılan puanlama sonucu 75 ve üstü puan alanların  yeniden okul müdürü olarak görevlendirilmeleri  ile ilgili yönetmelik yayınlamıştır. Bu şekilde 15 Haziran 2014'te öğretmenliğe dönen müdürlerin bir kısmı yeniden müdür olarak  görevlendirilme hakkı yakalamış, 4 yılını dolduran müdür yardımcılarına ise böyle bir hak verilmemiştir. Müdür yardımcılığı görevlendirilmeleri ile ilgili olarak insiyatif büyük oranda okul müdürlerine bırakılmıştır.

Malum sendika ise birçok paydaş tarafından yapılan puanlamaya rağmen, başta iktidar olmak üzere milli eğitim yöneticilerini ve sendikamızı yıpratmak üzere yandaşı olduğu parti tarafından programlanmış olduğundan kamuoyuna ve kendi paralel yapı destekli yandaşlarına sanki bütün puanları milli eğitim yöneticileri vermiş gibi yansıtmaya çalışmaktadır.Oysaki durum böyle değildir.

                                BİLEREK YALAN KONUŞUYORLAR

Malum sendika basına verdiği demeçte; Yalova'da 75 puan ve üstü alan okul müdürlerinin yüzdelik olarak sendika dağılımlarını   Türk Eğitim-Sen yüzde 9, Eğitim-Sen yüzde 4,Eğitim-iş yüzde 1,Aktif eğitim-sen yüzde 1 Eğitim Bir sen yüzde 81 olarak olarak iddia etmiştir.

Öncelikli olarak fikir sahibi olabilmek veya bazı iddialarda bulunabilmek için konuyla ilgili bilgi sahibi olmak lazım.  Bu kapsamda Türkiye genelinde değerlendirmeye tabi tutulan görevleri sona ermiş yaklaşık 16 bin müdürden 8 bini 75 puan ve üstü alarak müdürlüğe devam edebilme veya yeniden müdür olarak görevlendirilme hakkı kazanmıştır.

Yalova'da ise yapılan değerlendirme sonucunda görevleri sona ermiş 68 müdürden 34'ü görevlerine devam edebilme ya da başka bir kuruma yeniden müdür olarak görevlendirilme hakkı kazanmıştır. 75 puan ve üstünü aşan 34 müdürden 18 tanesi Eğitim Bir Sen üyesi yöneticilerdir. 11 yönetici arkadaşımız Türk Eğitim Sen, 3 yönetici arkadaşımız Eğitim Sen, 2 yönetici arkadaşımız  ise herhangi bir sendikaya üye değildir.75 puanın altında kalan arkadaşlarımız ise yalnız kendi okullarına müdür olamayacaklardır.İsterlerse başka okullara başvuruda bulunabileceklerdir. Şimdi ilçe ilçe yöetici değerlendirme istatistiklerine bir bakalım,

ALTINOVA

SENDİKA ADI

DEĞERLENDİRMEYE GİREN  MÜDÜR SAYISI

75 PUAN VE ÜSTÜ ALAN MÜDÜR SAYISI

EĞİTİM-BİR-SEN

6

5

TÜRK-EĞİTİM-SEN

2

0

EĞİTİM-SEN

3

1

 

ARMUTLU

SENDİKA ADI

DEĞERLENDİRMEYE GİREN  MÜDÜR SAYISI

75 PUAN VE ÜSTÜ ALAN MÜDÜR SAYISI

EĞİTİM-BİR-SEN

2

1

TÜRK-EĞİTİM-SEN

1

1

ÇINARCIK

SENDİKA ADI

DEĞERLENDİRMEYE GİREN  MÜDÜR SAYISI

75 PUAN VE ÜSTÜ ALAN MÜDÜR SAYISI

 

EĞİTİM-BİR-SEN

5

3

TÜRK-EĞİTİM-SEN

1

0

EĞİTİM-SEN

2

1

ÇİFTLİKKÖY

SENDİKA ADI

DEĞERLENDİRMEYE GİREN  MÜDÜR SAYISI

75 PUAN VE ÜSTÜ ALAN MÜDÜR SAYISI

EĞİTİM-BİR-SEN

3

2

TÜRK-EĞİTİM-SEN

7

4

TERMAL

SENDİKA ADI

DEĞERLENDİRMEYE GİREN  MÜDÜR SAYISI

75 PUAN VE ÜSTÜ ALAN MÜDÜR SAYISI

EĞİTİM-BİR-SEN

2

2

MERKEZ

SENDİKA ADI

DEĞERLENDİRMEYE GİREN  MÜDÜR SAYISI

75 PUAN VE ÜSTÜ ALAN MÜDÜR SAYISI

EĞİTİM-BİR-SEN

8

5

TÜRK-EĞİTİM-SEN

13

6

EĞİTİM-SEN

2

1

SENDİKASIZ

7

2

Bu oranlara göre; Yalova İl genelinde sendikalarına göre 75 puan ve üstü puan alan müdürlerin yüzdelik oranları şu şekilde gerçekleşmiştir.

SENDİKA ADI

DEĞERLENDİRME SONUCU  75 PUAN VE ÜSTÜ ALAN MÜDÜRLERİN YÜZDELİK ORANLARI

EĞİTİM-BİR-SEN

%64

TÜRK-EĞİTİM-SEN

%42

EĞİTİM-SEN

%42

SENDİKASIZ

%28


Rakamlar yalan söylemez. Niye gerçekleri örtbas ederek karalama kampanyası yürütüyorsunuz. Kapalı kapılar ardında, ikili görüşmelerinizde kötü idareci, müdürlük yapamaz dediğiniz üyelerinizle ve yanınıza paralel yapı müntesiplerini de alarak adliye kapılarında boy boy fotoğraf çektirip, siyah çelenk şovu yapıyorsunuz.Yaptığınız bu eylemler timsahların gözyaşlarına benziyor. Bizi yandaş sendika diye tanıtmaya çalışıp sonra da ;”biz herkesten çok Ak Partiliyiz” diyerek Ak Parti teşkilatlarını aşındırdığınızdan haberimizin olmadığını mı sanıyorsunuz?

Sizin yandaşı olduğunuz parti iktidardayken nasıl atamalar yaptığınızı unutmadık.Arka bahçesi olduğunuz partinin bakanının arabasının bagajında sendikanıza ait üyelik formlarının çıkmasını unuttuk mu zannediyorsunuz? Şu anda görevlerine öğretmen olarak devam edecek olanlar sizin yandaşlarınız tarafından hiçbir kriter olmaksızın müdür olarak nasıl atandılar unuttuk mu zannediyorsunuz?  

Biz kimsenin yandaşı değiliz. Biz milletimiz,ülkemiz ve insanlık için kim doğru yapıyorsa onunla birlikte oluruz. Sizin yandaşı olduğunuz parti tek başına iktidar olsaydı, acaba tek bir Eğitim-Bir-Sen'li  ya da Eğitim-Sen'li yönetici bırakır mıydız? Bunun cevabını sizi tanıyan herkesin HAYIR olarak vereceğini siz de çok iyi biliyorsunuz...

İKTİDARA VE SENDİKAMIZA OLAN KİNİNİZ GERÇEKLERİ GÖRMENİZE ENGEL OLUYOR
 "Kendi Sendika üyelerine vizyon koyamayanlar, üyelerinin özlük haklarının gelişiminde sınavlara kurs açamayanlar, üyelerini hiç bir noktada destekleyemeyenler demagoji yoluyla kamuoyuna yanlış bilgi vermektedirler.Yıllardır yapılan her sınava hazırlık kursu düzenledik, kitap bastırdık, deneme sınavları yaptık ve sınavlardan %80 başarı sağladık.15-20 gün önce hizmetli ve memur üyelerimiz için başlattığımız kurs hafta içi-hafta sonu demeden devam ediyor. Diğer sendikalar ne yapıyor? Sadece dedikodu, demogoji, hamaset ve ağababalarının ideolojik söylemini papağan gibi tekrar etmek.

 Eğitim camiasını ve kendilerinden olmayanları hak yemekle ve adaletsizlikle suçlayan bu zihniyeti nefret ve şiddetle kınıyoruz.Yıllardır sendikalarına üye olan arkadaşlarına sendika değiştirdiler diye”satılmışlar,siz yalnız satılık değilsiniz aynı zamanda çocuklarınızın ve ülkemizin geleceğini de sattınız”diyen zihniyete yazıklar olsun.İktidara olan kininiz ve nefretiniz,vesayetçi ,darbeci yapılara olan özleminizden dolayı gözleriniz gerçeği görmekten çok uzaktır. İktidara olan siyasi hıncınızı; Milli Eğitim yöneticilerimizden çıkarmada hiç bir beis görmüyorsunuz. Halbuki birazcık araştırsanız;

Başta İl milli eğitim müdürümüz Cengiz Mete ve yeni atanan il ve ilçe yöneticilerinin; yöneticilik tecrübeleri olan başarılarıyla kendini ispat etmiş, birçoğu eğitim yönetiminde yüksek lisansını yapmış,  eğitim camiası tarafından sevilen işini ciddiye alan eğitim uzmanı kişilerdir. Bizler eğitim camiasına yönelik  nezaket sınırlarını zorlayan açıklamalarda bulunan bu kişileri  eğitim camiasına saygılı olmaya çağırıyoruz.

17 ve 25 Aralık darbecilerinin mizansenini söylem olarak kullanan ve bu mizanseni kendi dışındaki eğitimcilere yakıştıranlar yarın işyerlerinde ve kurumlara bu yöneticilerin yüzlerine nasıl bakacaklar. Bizim için tüm eğitimci arkadaşlarımız hangi görüşten olursa olsun aksi ispatlanmadığı sürece değerlidir. Kendi ideolojik arkadaşları yetenekli, başarılı ve dürüst, diğerleri başarısız, ahlaksız ve yandaş öyle mi? Peki kendi sendikalarına hala üye olup ta görevlerine devam edecek olan müdürlerin yüzüne nasıl bakacaklar? Onlar da mı yandaş onlar da mı yalaka...

 

                     BİZE ETİK DERSİ VERMEYE KALKMASINLAR
 763 bin Kamu görevlisi üyesiyle Memur-Sen ve  280 bin eğitim çalışanı üyesiyle Eğitim-Bir-Sen Türkiye'nin en büyük sendikası ve sivil toplum kuruluşudur. Bu büyük ailenin içinden son derece başarılı ve değerli bürokratlar, siyasetçiler ve yöneticiler yetişmektedir. Üyelerimiz ülkemizin inşası ve değerlerimizin ihyası için önemli görevler üstlenebilmektedir. Bu da teşkilatımızın kalitesini ve gücünü göstermektedir.Yalova İlinde de birçok kurumda olduğu gibi, eğitim camiasında önemli görevler üstlenen üyelerimiz olmuştur. Bu kişiler göreve geldikten sonra zorunlu olmamasına rağmen sendikamız üyeliğinden, bizzat sendikamızın isteği ile çekilmişlerdir. Bu kişiler adaleti, hak kavramını ve liyakati yaşam tarzı haline getirmiş kişilerdir. Daha önce  sendika yönetimimizde  görev yapmış olmaları nedeniyle bu değerli eğitim yöneticilerini yıpratmaya çalışmak için en uygun cümle paralel yapı ve yandaşı yalancı sendikanın ağızlarından düşürmedikleri kul hakkı olsa gerek...

                                MAĞDUR OLAN TÜM YÖNETİCİLERİN YANINDAYIZ
Bizler her zaman eğitim camiasının ve eğitim kurumlarının huzuru için gerekli hassasiyetleri gösteriyoruz. Bu konuda tüm paydaşların gerekli hassasiyetleri göstermesini beklemekteyiz.İnsan elinin değdiği her konuda hata ve yanlışlık olabilir. Bu nedenle mağdur olduğunu düşünen tüm eğitim yöneticilerinin yanındayız, hukuki ve idari anlamda her türlü desteği vermeye de hazırız.

                                             Zekeriya YAYLA

                       Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Yalova Şube Başkanı

Bu haber 44699 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
13 yıl süren bir hikayenin daha sonuna geldik25 Mayıs 2023

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık