ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Güzel bir dönem Ramazan

MKemal Münircan

24 Haziran 2014, 23:33

MKemal Münircan

Mübarek aylardan,  ümmetin  bereketini  artıran,  Resulüllah (SAV) deyimiyle ümmetimizin ayı Ramazan hoş geldin. Allahın izniyle biz Müslümanları birbirimize ve rabbimize yakınlaştıran bir zamanımızı kapsayan Ramazana ulaştık; Elhamdulillah.

 

Bilindiği gibi Yüce dinimiz İslam’ın farz şartlarından olan orucun ifa edildiği mübarek aylarımızdandır; Ramazan ayı;

 

Yüce Rabbimiz Allahın  hak yolu gösteren kitabı Kuran-ı Kerim de şu ayetinde Ramazan orucunun  açık ve net olarak farziyyetini belirtmiştir.

 

“ Ey iman edenler; oruç sizden öncekilere farz  kılındığı gibi,size de farz kılındı.Umulur ki korunursunuz.” Bakara 183

 

Resulullah Efendimiz (SAV) in İslam’ın şartlarını anlatan hadislerinde de bunu açıkça görmekteyiz.

 

“ İslam Kelime i şahadet getirmek, namaz kılmak, zekat vermek, Ramazan orucu tutmak ve hac etmektir.”

 

Görüldüğü gibi Ramazan orucu da bizlerin yerine getirmesi gereken güzel bir ibadetimizdir; ki Rabbimize yakınlaştırır, bereketimizi  artırır.

 

Her ibadetimiz gibi orucu da eksiksiz ve güzellikle sonuçlandırmak,  güzel hedeflerimizden olmalıdır. Bunun için oruçla ilgili farz , vacip ve sünnetleri  ilmihal kitaplarından, hocalarımızdan ve diğer sağlam ehli sünnet kaynaklardan öğrenip oruca buna göre başlayıp, bitirmemiz Ramazan ayını eksiksiz ve sağlıklı  bir şekilde neticelenmesine vesile olacaktır.

 

Bizim temel kaynağımızdan biri olan Kuran- i  Kerim’de diğer bir ayette de Yüce Rabbimiz (CC) şöyle buyurmaktadır.

 

“  ( o sayılı günler) insanlar için bir hidayet rehberi  doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kuran’ın kendisinin de indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu  aya ulaşırsa onu oruçlu geçirsin. Kimde hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde oruç tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Buda sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.” Bakara 185

 

Müslümanlar için diğer temel kaynağımız olan Resülullah Efendimizin hadislerinde (SAV) de Ramazan ayı ve orucu ile ilgili şunları görmekteyiz.

 

“ Recep Allahın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ise ümmetimin ayıdır”

 

“Ramazan bereket ayıdır. Allah bu ayda günahları bağışlar. Duaları kabul eder.” Taberani

 

İşte biz Müslümanlar için güzel günler olarak ifadelendirilen bir zamandır;  Ramazan ayı

 

Toplumda huzur ve mutluluğun görüldüğü bir zamandır. İnsanların birbirlerine karşı hoşgörüyü azami olarak gösterdiği bir dönemdir  Ramazan ayı.

 

İmanımızı kuvvetlendirmenin,   namaz gibi ibadetlerimizi  görevlerimizi yapmanın bir vesilesidir; Ramazan ayı  

 

Sadece aç  kalmak değil birbirimize güzel davranmak  dedikodulardan kaçınmak, ahlakın güzelini yaşamaktır ; Ramazan ayı  

 

Eksiklerimizi tamamlamanın bir aracıdır. Mükemmelleşmeye bir  araçtır ;  Ramazan ayı

 

Günahlarımıza kusurlarımıza tövbe etmenin güzel bir dönemidir. Paklanmanın bir zamanıdır. Ramazan ayı

 

Müminlere  fazilet ve olgunluk kazandıran bir rahmet mevsimidir; Ramazan ayı

 

Bu mübarek günlerimizde  oruçtu tutmanın yanında  Peygamber  Efendimizin belirttiği sünnetleri yapmaya çalışalım.  Bu sünnetlerin birkaçını belirtirsek;  sahura kalkmak, iftarı  vakti  girer girmez yapmak, oruç açılırken dua etmek, orucu hurma veya su ile açmak , ayrıca hidayet rehberi Kuran-ı okumak ( aslı yanında mealine de bakalım.Kuran-ı  Kerimi anlamamıza yardımcı olacaktır.), namazlarımızdaki eksiklikleri kazaları kılarak gidermeye çalışmak,  zikir getirmek vs. bu tip sünnetleri kitaplardan öğrenip yapmaya çalışmak ramazanımızı zenginleştirecektir.

 

Güzel bir kul olarak Allahın dilediği gibi, peygamberin gerçekleştirdiği  gibi Ramazan ayının gereklerini  en güzel şekilde yaparak,  Kuranı Kerimi okuyarak, Rabbimize zikirleri ulaştırarak, İnsanlara yardım ederek,  insanlar ve müminler için yaratana dua ederek, Müslüman kardeşlerimizin güçlendiği ve kuvvetlendiği bir zaman bir haline getirerek Ramazanı güzel bir hale getirirsek  güzel bir bayrama da kavuşuruz, Allahın izniyle. M. Kemal MÜNİRCAN: 23.06.2014

 

Bu haber 2129 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık