ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Geleceğin görünen derdi

MKemal Münircan

17 Haziran 2014, 23:57

MKemal Münircan

Kainatın yaratılmasında, hayatın devamında temel unsur hepimizin bildiği gibi sudur. Ki insanın yaşaması için her gün tüketmesi gereken su hakkında Yüce Rabbimiz kitabında “ İnkar edenler, göklerle yer bitişikken bizim onları ayırdığımızı ve diri olan her şeyi sudan meydana getirdiğimizi görmediler mi?” (Enbiya 30) buyurdu.Peygamberimizin (SAV) su hakkındaki hadislerinden biride şudur; “ Üç şey vardır ki bunlar asla yasaklanamaz; su, ot ve ateş”  (İbn-i Mace ruhun 16) Suyun yerine ikame edilen başka bir madde mevcut olmayıp, su hayatın ve tabiatın temel unsurudur.Yaratılanların ana kaynağı olan su Rabbimiz Allahın (RA) insanlığa bahşettiği en güzel nimetlerindendir.

 

Görüldüğü gibi suyun çok önemli bir nimet olduğu temel kaynaklarımız olan Kuran ve sünnette açıkça ifade edilmiştir. Bu nedenle suya insan ve Müslüman olarak gereken önem verilmelidir. Bir emanet olarak bakılmalı ve korunmalıdır.

 

             Genelde dünyamızın özelde İnsanlığımızın geleceğinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için hayatın  temel kaynağı ,yaşamın vazgeçilmez unsuru,  insanın ve tabiatın ana maddesi olarak ifadelendirilen  suyun doğasının bozulmadan dikkatli bir şekilde tüketilmesi ve bu gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.  Sağlıklı bir suya her şeyden önce ulaşmak insan için temel insan hakkı olarak görülmelidir. Sağlıklı bir yaşam isteniyorsa su insanlık için toplumsal bir değer olarak görülmeli ve buna göre doğal yapısının korunması hususunda tedbirlerin alınması gereklidir. 

 

Ancak temel ihtiyacımız olan su kirlenmekte, temiz su kıtlığı yaşanmakta ve su üzerinde sorunlar yaşanmaya başlamış ve kıtlığı  ve kirliliği insanlığın gündemine girmiş durumdadır.. Yanı suyun artık yöresel ve uluslararası  olarak  dikkatli bir şekilde kullanılması ve tüketilmesi gereği açıkça ortaya çıkmıştır.

 

Günümüzde  görülen su kıtlığı ve kirliliği sorununun önlenmesi için gerekli önlemler alınmazsa gelecekte dünya için ve neslimiz için büyük tehlikeler görülmektedir. Bu açıdan insanların  suya bakış açılarını sorgulamaları ve karşılaşılan ve karşılaşılabilecek  meselelerin giderilmesi için gösterilen çabaları artırmaları gerekmektedir.

 

Eğer bir kişi suyun önemini kavramazsa,  bu kişiyi su ile ilgili tedbirlerin alınması, tasarrufların sağlanması  ve kirliliğin önlenmesi gibi faaliyetlere yöneltmek zordur.

 

TÜİK in yaptığı araştırmada ülkemizde kişi başına içme ve kullanma su miktarıgünde 217 litredir.İlginç verilerden biri de Türkiye’de en fazla suyun tüketildiği il Yalova olup yaklaşık 600 litre su tüketilmektedir. Diğer bir deyişle hem ülkemizde hem de Yalova’da çok yüksek düzeyde su tüketilmektedir.

 

Su dinimiz açısından da  önem arz eden bir nimet olup, temizliğin  etkin bir unsurudur. Dindarlar da su tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Bilindiği gibi israf yasaklanan bir ameldir. Bu israfın dahiline su tüketimi de girmektedir. Bu konuda Peygamberimiz (SAV) bir hadisinde şöyle buyurmuştur. “ Peygamber abdest almakta olan Sad’ın yanına uğradı ve Ona “ Nedir bu israf” dedi. Abdestte israf olur mu? ” diye soran sahabeye Hz Peygamber “ Evet. Sen akar suyun (derenin ) kenarında bulunsan bile ” buyurmuştur. (İbni mace ) bu hadis abdest alırken bile suyun fazla kullanılmasının israf olduğunun önemli bir kanıtıdır.

 

Ülkemiz insanları olarak artık su sorununun giderilmesi için tüketimine dikkat etmeli suyun tasarrufuna önem vermeli ve bu konuda gösterilen çözüm önerileri sonuçlandırılmalıdır. Su sorunu ile ilgili yapılması gereken bazı faaliyetleri belirtirsek:

 

1-     Ülkemizin yarı kurak ilmine sahip olduğu göz önüne alınıp su politikaları dikkatle oluşturulması,

 

2-     Su tüketiminin sektörler arası dağılımı dikkate alınıp Tarım sanayi ve içme ve kullanma amaçlı olarak suyu kullananların bilinçlendirilmesi,

 

3-     Su sıkıntısı çeken ülkeler arasında yer alan  ülkemiz insanının  su tasarrufuna önem vermesinin sağlanması,

 

4-     Tarım alanlarını da görülen  su ihtiyacının kendi alanlarında su kuyularının açılıp giderilmesi,

 

5-     Suyun çıktığı yerden kullanıldığı yere gelinceye kadar kaybolan su miktarının önlenmesi,

 

6-     Evlerde, camilerde ve çeşmelerde gereğinden fazla suyun akıtılmasının yanı su israfının  önlenmesi için çocuklara ve kişilere eğitim verilmesi,

 

7-     Yerel yönetimlerin öncelikle su havzalarını korumak üzere su ile ilgili yatırımlara önem verilmesi vs. gibi tedbirler alınmalıdır.

 

Bu tip çalışmalar yapılarak su alanında görülen sorunların giderilmesi için devlet ve halk  ile özellikle yerel kuruluşlarımız ve belediyelerimiz üzerine düşen görevi en güzel şekilde gerçekleştirmelidir.

Bu haber 1787 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık