ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

KUTSAL MEVSİMİ GÜZEL YAŞAMAK.

MKemal Münircan

01 Mayıs 2014, 01:00

MKemal Münircan

Allahın izniyle tekrar mübarek kutsal aylarımıza ve günlerimize vardık. Bu yılda Recep, Şaban ve Ramazan diye anılan fazilet ve bereket dolu üç aylarımıza ulaştık. Müslümanlar için rahmet içeren bu ayları en güzel şekilde değerlendirmek büyük bir fırsattır. Regaib, Mirac, Berat ve Kadir gecesi diye anılan kutsal gecelerimizde bu mübarek aylar içinde yer almaktadır. Üç aylar diye adlandırılan Recep ,  Şaban , Ramazan ayları manevi bakımından diğer aylardan daha üstün ve daha bereketlidir. Diğer bir deyimle manevi bir mevsime dahil oluyoruz. Manevi ve kutsal mevsimimizin ilk giriş ayı olarak  yer alan Recep ayı gelince Peygamberimiz (SAV) şöyle dua ederdi:    ” Allah’ım hakkımızda Recep ve Şabanı mübarek eyle ve bizi Ramazana ulaştır.”                                                                                                                                                                            

 

            Sevgili Peygamberimiz (SAV) diğer bir hadisi şeriflerinde  mübarek  üç aylar için:  “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ise ümetimin ayıdır.”diye bu üç aylarımıza kutsallık yakıştırmıştır. (Buhârî) Bu kutsal aylar, kendilerine verilen ilahı sıfatlarına göre  değerlendirip, yaşanmalıdır. Bu kutsal mevsimi geceleriyle birlikte Allahın dilediği ve Resulullahın belirlediği gibi en güzel şekilde yaşanırsa bereketin ve faziletin yükseleceği açıkça meydandadır.

 

            Rahmet sahibi Rabbimiz Allah (CC) tarafından bereket ve fazilet yağdırılan üç aylar içinde  Müslümanlar olarak oruç tutmalı, gecelerde özellikle ilmihal  bilgilerini öğrenmeli, gecelerimizi namaz vs. ibadetlerimizde görülen eksikliklerimizi tamamlamakla, Kutsal kitabımız Kuranı Kerim okumakla ve güzel zikirlerle geçirmeliyiz. Bu mübarek gecelerde  ibadetlerimizi artırdığımız gibi tövbelerimizi de artırmalıyız . Böylece Yüce Rabbimizin mübarek üç aylara ve gecelere yağdırdığı ve gönderdiği  faziletinden ve bereketinden faydalanır ve  bu gecelerin manevi nurunu ruhumuzda hissedebiliriz.

 

Resulullah Efendimiz ( SAV)  bir diğer hadisi şeriflerinde;  Receb ayında Allah’a  çok istiğfar edin; çünkü Allahü teâlâ Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca  Cennette öyle köşkleri vardır ki, ancak Receb ayında oruç tutanlar girer.” [Deylemi] buyurmuşlardır.

 

            Ayrıca bildiğimiz gibi bu manevi mevsimimiz mübarek aylar içerisinde öyle feyizli geceler vardır ki, Yüce Allah'ın rahmet ve mağfireti bu gecelerde müminler üzerine yağmur gibi yağar. Recep ayının ilk Cuma gecesi olan Regaib kandili, Recep ayının 27 gecesinde Resülullahın miraca çıkmasını ifade eden Mirac Kandili , Şaban ayında yer alan ve pek çok günahın affedildiği Berat kandili ve Ramazan ayında yer alan , bin aydan daha hayırlı olan ve en faziletli gecelerinden kabul edilen Kadir gecesi bu gecelerdendir. Regaib kandili Allah Teâlâ'nın kullarına bol   bağışta bulunduğu, az ibadetlerine karşılık çok ecir verdiği bir rağbet gecesidir. Regaib gecesi, duaların kabul olunduğu ve Allah'ın, isteyen kullarına ihsan ve ikramının bol olduğu bir gecedir.   Resulullah Efendimiz (SAV) bu gecelere ilgili bir hadisinde de şunu ifade etmiştir. “ Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: Regaib gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi. [İ.Asakir]

 

Üç aylarda dürüstçe  namazlarımızı kılmak ve oruçlarımızı tutmak yanında ve belirttiğimiz mübarek gecelerde dua etmek, zikirle geçirmek, tövbe ve istiğfarda bulunmak, bu mübarek kutsal geceleri  ibadetlerle geçirmek, ulaştığımız kutsal mevsimi en güzel şekilde geçirmemize vesile olacaktır. Bizlerde Yalovalılar olarak üç aylara hoş geldin deyip, Müslümanlar olarak bizlere hediye edilen bu mübarek ayları ve geceleri dua, zikir, tövbe  gibi kişisel ameller yanında  sadaka ve yardım gibi toplumsal faaliyetlerle değerlendirmelidir.  Böylece yaşamın bereketi  artırılmakta ve kimliğe  fazilet eklenmektedir.

 

Üç aylar ve mübarek geceler  yüce Rabbimizin Allah(CC) kendisine teslim olan kullarına yüce ve ulu rahmetinin yansımasıdır. Bu kutsal mevsimi, aylar ve geceleri güzel bir şekilde Yüce yaratıcımız ALLAH(CC)’ın dilediği gibi ibadetle,   zikirle geçirmek ve tövbeyle değerlendirmek rahmet ve bereket denizine girmemizi sağlayacaktır. Biz Müslümanlar için mübarek bir dönemi ifade eden üç ayları ve kutsal geceleri tebrik eder; ve mübarek üç aylar ve geceleri kapsayan  kutsal mevsimin tüm insanlık alemi ve  İslam dünyası için hayırlar getirmesini dileriz. Allaha emanet olunuz. Allahın selamı üzerinize olsun.

 

M. Kemal MÜNİRCAN

Bu haber 2144 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık