ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Zamanı Güzelleştirelim

MKemal Münircan

14 Mart 2014, 22:13

MKemal Münircan

Yaşadığımız dünya bir yolda yürüyor;  bir rotada gidiyor. İlahı kudretin çizdiği rotada insan olarak herkesin tükettiği  saat, gün, yıl ve bir ömrü mevcut. Bu ömür bir zaman defteri olarak önümüze gelecek. Temel gaye defterin sayfalarını, yanı tükettiğimiz zamanı güzelliklerle doldurmak olmalıdır

İşte bu noktada hangi soruları cevaplamak gerek. Yanı, zamanı güzelleştirmek için ne yapmalıdır. Neler gerçekleştirmelidir. Dün ne yapıldı, bugün ne yapılıyor, yarın ise ne yapılacak . Zamanı güzelleştirmenin kısaca çözümü, bu sorulara verilen güzel cevaplardadır. Dün güzel bir şey yapıldıysa , bugün güzel bir şey yapılırsa, yarın güzel bir şey yapılacaksa İşte yaşanan  zaman kişiye aittir. toplanır kişilerin zamanı ve ortaya çıkar güzelliklerle doluysa, güzel bir zamanda yaşayan topluluk ve meydandadır güzel bir medeniyet.

Hoş bir ömür, mükemmel bir hayat ve sonunda harika bir mükafat.

İnsanı hak ettiği yere ulaştıracak olan yaptıkları amelleridir. İşleridir. Yaratıcısı olan Allah’ (CC) a  kamil  imanına  ve geçirdiği zamanında gerçekleştirdiği  Salih amellere, yanı hayırlı ve güzel işlerin neticesi olarak Rahim olan Allah tarafından güzel bir mükafat verileceği kutsal kitabımız Kuran-i Kerimde ve  Resulümüz Hz Muhammed (SAV) sözleriyle en açık bir şekilde bildirilmiştir.

Ki İnşallah  yaşadığımız zamanı Allah’ ( CC ) ın arzuladığı gibi doğrularla, iyilerle ve güzelliklerle kuşatıp güzel mükafata ulaşan kullardan oluruz.

Lakin bu yapılacakların hangileri güzeldir. Hangileri bizleri güzel neticeye kavuşturur. Bunu da Yüce Rabbimiz Allah (CC) kitabıyla bildirdiği gibi,  elçisi Hz. Muhammed’de sünnetiyle  en güzel örnek olarak göstermiştir. İbadetlerimiz yanında, mesleki çalışmalarımızda da yanı hayatımızın bütününde, halisane bir kulluk  yaşantısıyla ahlakın güzel yönleri yansıtılmalıdır. İdareciden istenen adillik, tüccardan istenen dürüstlük ve insandan istenen kulluk gibi güzel ahlaki değerler bunların güzel misalleridir.

Herkes kendi bulunduğu mevkide ve yerde her anıyla ne yaptım, ne yapıyorum ve ne yapmalıyım sorularına Allahın emrettiği gibi en güzel  şekilde cevapladığında zamanı güzelleştirir ve  O’na iman eden mümin olarak en güzel sonucu elde eder.İşte bunun en güzel misallerinden birini  Asr süresinin mealinde bunu en bariz bir şekilde görelim. “ Asra yemin olsun ki insan gerçekten ziyan içindedir. Ancak iman edip, Salih amel işleyenler ve birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler başka onlar ziyanda değildirler.” Asr süresi

Rabbimizin güzel amele karşı hediyesi de güzeldir. Bu güzel hediyeye ulaşmak için her anımızı, günümüzü yılımızı ve ömrümüzü içine alan zamanımızı güzelleştirelim.Ve güzel mükafat cennetin en güzel mekanı Peygamberlerle ve Salih kullarla birlikte  olalım.


 

 

Kaderin Güzeli

Zaman bir tane

Gidiyor emredilen yolda

Yürüyor çizilen rotasında

Başka bir ömürde yok

Olsaydı diye bir şey olmadı

Yapsaydım diye yok bir şey

Elde hep olan mevcut

Her zaman yapılan var

Var etmek gerek her an

Güzeli, doğruyu ve iyiyi

Doldurulur zaman hayırla

Budur işte kaderin güzeli    

Bu haber 2305 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık