ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Su Sıkıntısı Kapımızda!

MKemal Münircan

14 Şubat 2014, 21:41

MKemal Münircan

İklimler değişiyor.Mevsimler farklılaşıyor. Günler ısınıyor.

Kuraklıklar geliyor.Bunun sonucunda sularımız azalıyor. Su  sıkıntısı başlıyor. Sıkıntı kendini gösteriyor. Bunu görmek gerekiyor.Tasarrufa ihtiyaç var. Suyumuzu tasarruflu kullanmamız gerekiyor.

Yaratıklar için en önemli  ihtiyacımızdan biri sudur.Suyu bizlere rahmet olarak veren Yüce Rabbimiz Kuranı Kerim' de şöyle buyuruyor. “Allah bütün canlıları sudan yarattı. İşte bunlardan bir kısmı karnı üzerinde sürünür, kimi iki ayak üzerinde yürür, kimisi dört ayak üzerinde yürür. Allah dilediğini yaratır. Çünkü Allah her şeye hakkıyla gücü yetendir. ﴾Nur 45﴿

Allahın rahmeti dediğimiz su ülkemize bölgemize ve ilimize son günlerde fazla uğramadı; hatta bu günlerde hiç uğramadı diyebiliriz.

Bazı toplantılarda kurumlarımızın yetkilileri suyun azaldığı konusunda bilgi verdiler hatta bu konudaki tedirginliklerini belirttiler. Yerel gazetelerimizde de barajlarımızdaki suyun azaldığını, suyun kullanımında sıkıntı yaşanacağını artık suda kısıntı yapılabileceğini ifade eden haberler çıkmaya başladı.

Yanı artık suyun tasaarruflu kullanılması gerektiği ortaya çıkmıştır. Suyumuz  dikkatlı kullanılmalıdır.

Ki bu tasarruflu kullanımın biz müslümanlar için sadece sıkıntılı dönemlerde değil ,  tüm zamanlarımızda olması lazımdır.Bu gerçek dini kaynaklarımızda açıkça belirtilmiştir.

Kutsal kitabımız Kuranı Kerim’de Allah (CC) “ Ey Ademoğulları! Her mescitde ziynetinizi takının (güzel ve temiz giyinin). Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü o, israf edenleri sevmez. ﴾Araf 31﴿  diye dikkat edilmesi gereken bir emri mevcuttur.

Peygamberimiz de suya çok önem vermiş, abdest alırken bile fazla su kullanılmasını istememiştir.

“ Bir gün peygamberimiz sahabilerden Sad'e  uğradı. Sad'ın abdest alırken suyu israf ettiğini görür. “ Bu israf nedir? ” diye sorar. Bunun üzerine sahabi “Abdeste israf olurmu?” diye karşılık verir. Peygamberimiz “ evet, akan nehrin kenarında olsan bile normalın üzerinde su kullanmak bir israftır.” buyurmuştur.(Ebu davud cihad 21)

Görüldüğü gibi gerektiğinden fazla su kullanmak bir nevi israftır.

Hemde  insanlık için en lazım olan bir maddeyi gerektiğinden fazla

kullanmak israf olmaz mı?

Tüm insanlar ve biz müslümanlar temel kaynağımızı itinalı olarak kullanmalıyız.Ki dönemimimizde olduğu gibi sıkıntılar yaşamayalım.Bu konuda Rabbimiz ve Resulumuz

bizlere  en güzel bir şekilde  emirlerini ve  nasihatlerini  belirtmişlerdir.

Barajlarımızdaki suların azalması nedeniyle musluklarımızda akan sularımızın  bozulduğunu görebiliriz. Sıkıntılı günlerimiz yaklaşmıştır. Sıcaklıkların artması ve eksilmesi gibi konular yüce Rabbimizin yetkisindedir. O bunları istediği gibi belirler.İnsan olarak bizlerde kullandığımız suları israf etmemeliyiz.Hem yüce Rabbimizden yağmur duasıyla rahmetini istemeliyiz;hemde sularımızı israfsız kullanmalıyız.Boşa akan sularımızı ortadan kaldırmalıyız.

 

 

Bu konuda bazı önlemler alabiliriz.İşte  bunlardan bir kaçı şunlardır.

- damlayan muslukları tamir ettirmeliyiz.

- duş alırken kısa sürede sonuçlandırmalıyız.

-  dış fırçalarken musluklarımızı kapatmalıyız.

- abdest alırken musluğu az akıtarak kullanmalıyız.

- sifonu  asgari olarak çekmeliyiz. ( her sifon çekildiğinde beş günlük içme suyu kaybedilmektedir.)

Bunlara benzer tedbirler alınıp, kullandığımız suyu  yeterli olarak asgari düzeye indirmeliyiz.

Su sıkıntısının giderilmesi için yapılması gereken bir güzel amelde yağmur duasını yerine getirmeliyiz.

Müslümanlar olarak yerine getirmek zorunda olduğumuz israf etmeme emrini en güzel şekilde yerine getirmeliyiz.Suyumuzuda tasaarruflu ve israfsız kullanalım.

M.Kemal  MÜNİRCAN

Bu haber 2271 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık