ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Alemlere Rahmet Geldi.

MKemal Münircan

11 Ocak 2014, 14:24

MKemal Münircan

Şerefli bir zamana ulaştık yine ! bereketli günlerden birine kavuştuk ne hoş! Mubarek gecelerimizden biriyle buluştuk.  İşte bir nevi güzel bir gecemiz. Güzel bir kandile kavuştuk.

Her zaman, her gün birbirine eşit görünür. Lakin gecelere ve gündüzlere şeref kazandıran o zamanlarda meydana gelen harika vakalardır. İşte bu pazar gecesine güzellik kazandıran olay; insanlığın hidayetine vesile olan, biz müslümanlar için en güzel misali teşkil eden Allahın sevgilisi peygamberimizin dünyaya teşrif etmesidir. Diğer bir deyimle Yüce Rabbimiz tarafından alemlere en büyük rahmet olarak gönderilen, elçisi Resululullah Muhammed (SAV) doğumunun yıldönümü olmasıdır. Resulullah Efendimizin Rebiül Evvel Ayının 12.pazartesi  gecesinde dünyaya teşrifleri sonucunda 40 yaşında alacağı peygamberlik göreviyle bağdaşan pek çok mucizevi olay gerçekleşmiştir.

                İnsanlık tarihinin en önemli vakalarından biridir, Peygamberimiz (SAV) doğumu! İnsanlığın saadetine, beşeriyetin kurtuluşuna vesile olan, kulları kullara esaretten kurtaran dünyayi bir sulh barış esenlik yurdu haline getiren, yüksek ahlaki değerlere sahip peygamberimizin dünyayay teşrifleri basit bir doğum vakası değildir.

Resulullah Efendimizin seçilmişliği ve örnek  insanlığı ve farklılığı doğumuyla ortaya çıkmıştır. O mübarek gece yeni bir yıldızın doğması bunun önemli göstergelerinden biridir. Yeni bir peygamber bekleyen Yahudi alimleri bu yıldızın doğması ile bu beklenen peygamberin Hz. Muhammed (SAV) olduğunu anlamışlardı , ancak inatlarından kabullenemedikleri ortadadır.

                İnancımızın temelini teşkil eden ana kaynaklardan biri olan Kutsal Kitabımız Kuran-i Kerim’de Peygamberimizin üstün kişiliğini belirten pek çok ayetler mevcuttur.

Örnek vermek istersek;

“ Doğrusu biz seni hak (Kuran) ile müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik. Sen cehennemliklerden sorumlu değilsin.” Bakara119

“ Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik.” Enbiya 107

Yüce Kitabımız Kuran-Kerimde Resülullah Efendimiz Hz Muhammed (SAV)in biz mümin ve diğer insanlar için güzel bir örnek ifade ettiği açıkça belirtilmektedir.

” Andolsun sizin için Allah’ı ve  ahiret gününü umanlar ve Allah’ı çokça zikredenler için Allah Resulünde güzel bir önek vardır.” (Ahzab Süresi 21)

Çünkü bu kutlu doğum, dünyada birçok değişim ve gelişmelerin yaşanmasına vesile olmuştur. İnsanlığı içine düştüğü sapıklık ve cehalet karanlığından aydınlığa çıkarmakla ve onlara hidayet ve gerçek saadet yolunu gösteren son ilahî kitap Kur’an-ı Kerîm’i tebliğ etmekle görevli, bütün alemlere rahmet olan son peygamber Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) Efendimizin doğumundan daha önemli bir olay düşünülebilir mi?

                Peygamberimizin hayatını incelediğimizde; sünnet diye adlandırdığımız ferdi , ailevi ve toplumsal hayatı kapsayan söz ve davranışları ile kıyamete kadar yaşayan tüm insanlar için örnek teşkil eden bir kişiliğe sahip olduğu apaçık ortadadır. İnsanlığın dünyadaki  huzuru ve ebedi hayattaki (Kıyamet) kalıcı mutluluğu için yaptığı çağrıyı günümüze taşıyarak hayatımıza yansıtmamız biz Müslümanlar için  önemli bir görev teşkil etmektedir.

Resulullah Efendimiz (SAV) kendini şu harika kelimelerle ifade etmiştir.

“ Ben güzel ahlaki tamamlamak üzere gönderildim.” Ahmed B.Hanbel 381

‘Sizden biriniz beni atasından , babasından ,evlatlarından ve bütün insanlardan daha fazla sevmedikçe tam mümin olamaz’ ( Buharı İman 9)

               

 

                İslam dinine mensup kişiler olarak yanı Allahın dinini kabul eden Müslümanlar olarak Peygamberimizi(SAV) her yönüyle  tanımak için  , O’nun (SAV)  üstün ahlakını örnek almak için , O (SAV)’ un Allahın Kitabı ve kendi sünneti olarak bizlere bıraktığı kutsal iki emanete gerektiği gibi sahip çıkmalıyız.Ayrıca  İslami ahlaka sahip nesili yetiştirmek için  bu gecelerdeki faaliyetlere katılmalıyız ve bu tip faaliyetleri desteklemeliyiz.

                Büyük bir coşku ile manevi havasını teneffüs ettiğimiz bu mübarek gecede; ALLAH Teâlâ’ya açılan ellerin, bağlanan gönüllerin ve yalvaran dillerin boş dönmeyeceği, yapacağımız duaların Rabbimizce kabul edileceği inancı ve ümidini taşımaktayız. Bu inanç ve ümitle, kendimiz, ana-babamız, yakınlarımız, akrabalarımız,komşularımız , ülkemiz, milletimiz, bütün kardeşlerimiz ve tüm insanlığın mutluluk ve barışı için dua etmeyi unutmayalım

Haktan Rahmettir.

Dünyaya teşrifiyle putları indiren

Hakkı tebliğiyle hidayete kavuşturan

Hayata cihadıyla güzelliği kazandıran

Onsekizbin aleme haktan rahmettir.

M.kemal Müniroğlu 09.01 2014

 

 

Bu haber 2647 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık