ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Fetihlerin en güzeli

MKemal Münircan

26 Aralık 2013, 10:40

MKemal Münircan

Insanlık tarihinin fetihlerinden en güzel örneklerinden biridir Mekke fethi.İslam tarihinin eşsiz fetih vakalarındandır Mekke Fethi. Biz müslümanların rahmet duygularının azamı olarak yansıtıldığı bir fetih misalıdır Mekke fethi. Cihad emriyle hareket eden müslümanların dikkatle irdelemesi değerlendirrmesi gereken mükemmel bir hadisedir Mekke fethi. Bu fetih inanarak , sadakatle, bütünleşerek ve planlayarak hareket eden Müslümanlara Yüce rabbimizin bir hediyesidir.

Peygamberimiz (SAV) tekbirlerle girilen Mekke şehrindeki 360 civarındaki putları da İsra süresi 81.ayetini “De ki hak geldi batıl zail oldu, çünkü batıl yok olmaya mahkumdur.”  okuyarak yıkıyor ve Mekke’yi her yönüyle temizliyordu. Böylece Kabe ve civarı putlardan temizlenmiş, tevhid inancı kesin hakimiyetini ilan etmiştir. Mekke'nin fethi ile Arabistan Yarımadasında ilk İslam Devleti de kuruluşunu tamamlamış, bundan sonra İslamiyet üç kıtaya hızla yayılmaya başlamıştır.

Resulüllah Efendimizce Mekke’ye girerken orduyu dört kola ayırıp hangi kumandanın nerden gireceğini belirlemiş  ve hepimiz için üzerinde önemle durulması gereken şu emirler verilmiştir. “"Size karşı konulmadıkça, size saldırılmadıkça, hiç kimseyle çarpışmaya girmeyeceksiniz, hiç kimseyi öldürmeyeceksiniz."

Ayrıca müşrikler için araştırmayla görevlendirilen, ancak çalışmayı yaparken yakalanan ancak sonradan Müslüman olan bir sahabe (Ebu Sufyan ) serbest bırakılıp   Mekkeye gönderilmiş ve şu sözleri ilan etmesi istenmiştir. "Her kim Ebû Süfyân'ın evine girerse, emniyettedir. Her kim kendi evine kapanır, ordumuza karşı koymazsa, emniyettedir. Her kim Harem-i Şerif'e girerse, emniyettedir."

Resulullah Efendimizin şehri feth ettikten sonra ilan ettiği genel af ve halkın ekonomik ve sosyal hayatlarını emin bir şekilde devam etmelerinin sağlanması şehir halkının Müslüman olmasını hızlandırmıştır.Müslümanlar için çok derin maddi ve manevi değerler ifade eden Mekke’nin fethi İslam tarihindeki komutanlar için örnek alınan bir zafer olduğu gibi bundan sonraki komutanlar içinde her zaman güzel bir örnek olmalıdır. Mekke'nin fethi sadece İslam tarihinde değil, bütün cihan tarihinde feth edilen şehre ve halkına zarar vermeyen benzersiz bir zaferdir.

Tarihimizin en güzel sayfalarından  biri olan Mekke Fethini şiirirmizle bir nebze şöyle ifade edelim.

 

 

 

 

 

 

 

İŞTE KALPLERİN FETHİ

 

Tevhidin şirki hakkıyla yıktığı

Kabenin tüm kirlerden arındığı

İşte Kalplerin fethi Mekke Fethi

 

Hakkın Batıla gerçek hakimiyeti

Adaletin zulme tam galip geldiği

İşte Kalplerin fethi Mekke Fethi

 

Sayfalarında paklık görüldüğü

Sokaklarında  bayram yapıldığı

İşte Kalplerin fethi Mekke Fethi

 

Zalimin korkuyla hepten yıkıldığı

Putların  kalpten  çöplüğe  atıldığı

İşte Kalplerin fethi Mekke Fethi

 

Rabbimin güzel sabıra hediyesi

Müminin Resule candan sadakati

İşte Kalplerin fethi Mekke Fethi

 

Yaratanın Furkanla müjdelediği

Nebinin affıyla bereketlendirdiği

İşte Kalplerin fethi Mekke Fethi

 

Müminin  müşriki  izale  ettiği

İmanın küfrü yürekten kaldırdığı

İşte Kalplerin fethi Mekke Fethi

 

Müslümanın tarihe harika damgası

Adaletli fetihlerin en güzel misali

İşte Kalplerin fethi Mekke Fethi

 

 

Mustafa Kemal Müniroğlu (Münircan)

 

Not: Mekke fetihleri gibi kan dökülmeyen maddi ve manevi anlamda yepyeni şehir fetihleri gerçekleştirme kararlığında olan, kalpleri fetheden, yüksek İslami ahlaki değerlerle yaşayan gençlik yetiştirmek gayretinde olan Anadolu Gençlik Derneği olarak  İslam tarihimizin en güzel sayfalarından birini teşkil eden MEKKE’nin FETHİ’ni Yalovalı kardeşlerimize tekrar hatırlatmak ve güzel bir şekilde anmak niyetiyle 31 Aralık 2013 tarihinde salı günü saat 19.00’da Raif Dinçkök Kültür Merkezinde FETİH GECESİ düzenlemekteyiz. Yalovalı kardeşlerimizin bizlere yardımcı olmasını ve gecemize katılmalarını bekliyoruz. Allaha Emanet Olunuz. Saygılarımızla

Anadolu Gençlik Derneği

Halkla İlişkiler Şubesi Başkanlığı

M. Kemal MÜNİROĞLU

24.12.2013

Bu haber 2334 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık