ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Hicri Yılınız Kutlu Olsun

MKemal Münircan

04 Kasım 2013, 18:46

MKemal Münircan

Hicri yılımız ve bereketli günlerimiz Medeniyetimizin en önemli temellerinden birini teşkil eden, Müslümanları kendi benliğine kavuşturan, hakkın batıla karşı galibiyetin en güzel sayfalarından birini gösteren, biz Müslümanların zulüm dünyasından ayrılıp, saadet içeren yeni bir adil dünya düzeni içinde yaşamak amacıyla Peygamberimizce Mekke’den Medine’ye gerçekleştirilen hicretin tarihi başlangıcı seçilen Hicri takvimin yılbaşına ulaşmış bulunuyoruz. 

Müslümanların sosyal ve siyasî ilişkilerini düzenleyen, Hz. Peygamber (s.a.s)'in hicretini tarih ve takvim başlangıcı olarak esas alan, İslâmî takvimdir. Hicri takvim Hz. Ömer zamanında Kameri (ay) yılı esas alınarak düzenlenmiştir. İslamın en önemli vakalarından biri olan Hicretin gerçekleştiği yıl, hicri takvimin birinci yılı olmuş ve senenin ilk ayı olan Muharrem ayının ilk günü de yeni yılın başı sayılmıştır. Müslümanlar için Muharrem ayının birinci gecesi "Yılbaşı"gecesidir. İslâm’da yeni yıl, Muharremin birinci günü başlar. Müslümanlar ayları, ibadet günlerini, bayramları, Ramazan ve Kurbanı, Haccı, yılbaşını, zekatı... vb. hep İslâmî takvime göre tanzim etmek zorundadırlar. Zira Allah, ayların sayısını on iki olarak bildirmiştir. Rabbimiz kutsal kitabımız Kuran-i Kerim’de şöyle buyurmaktadır:  “Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında, Allah katında ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu Allah’ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin. Fakat Allah’a ortak koşanlar sizinle nasıl topyekûn savaşıyorlarsa, siz de onlarla topyekûn savaşın. Bilin ki Allah, kendine karşı gelmekten sakınanlarla beraberdir.” Tevbe 36. Hicri takvimin yeni yılının günlerinin hayırlı ve bereketli geçmesi için yeni yıla adım atacağımız günleri, geceleri ve ayları güzel bir şekilde, sünnete uygun olarak ihya etmeli ve bu gecelere saygı duymalıyız.Hicri takvimin ilk ayı "Şehrullahi'l-Muharrem" olarak meşhur olan, yani "Allah'ın ayı Muharrem" olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Peygamberimiz bu ayda bizlere bilhassa oruç tutmamızı istemekte ve. bu günlerde tutulan orucun faziletini ifade etmektedir.

 “Ramazan ayından sonra en faziletli oruç, Allah'ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur.” ( İbni mace siyam 43). Hadis-i şerifin açıklamasında İmam-ı Gazali, "Muharrem ayı Hicrî senenin başlangıcıdır. Böyle bir yılı oruç gibi hayırlı bir temele dayamak daha güzel olur. Bereketinin devamı da daha fazla ümit edilir" demektedir. Ayrıca Hicrî Senenin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. günü Âşura Günüdür. Muharrem ayının diğer aylar arasında ayrı bir yeri olduğu gibi, bir çok peygamberin önemli vakalarının meydana geldiği (Hz. Nuh (a.s.) gemisini Cûdi Dağının üzerine Âşura Gününde demirlemiştir.; Hz. Yunus (a.s.) balığın karnından Âşura Günü kurtulmuştur.; Hz. Âdem'in (a.s.) tevbesi Âşura Günü kabul edilmiştir.) Âşura Gününün de diğer günler içinde daha mübarek ve bereketli bir konumu bulunmaktadır. Peygamberimiz, Bir hadiste şöyle buyurmaktadır: "Her kim Aşura Gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa, Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder." (et-Tergîb ve'l-Terhİb, 2:116). Anadolu Gençlik Derneği olarak Tarihimizin kutlu sayfalarından birini ifade eden hicretin başlangıcını temel alan hicri takvimin yeni yıl başlangıcını İslami düzene uygun olarak günah işlemeden kutlamak, hicri takvimin ilk ayı Muharrem ayında da Peygamberimizin(SAV) hadislerine uygun oruç vs. ibadetleri gerçekleştirmek, Müslümanlar olarak bizlerin kendi kültürümüze, medeniyetimize sahip çıkmamıza ve yaşamamıza vesile olacaktır. Yalovalı , Türkiyeli ve tüm dünya Müslüman kardeşlerimizin yeni hicri yılbaşını kutlar, hicri yılımızın tüm Müslümanlar için mübarek geçmesini ve hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimiz Allah’ tan niyaz ederim.

Bu haber 1972 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık