ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Güzel Terbiye İhtiyacı

MKemal Münircan

27 Ekim 2013, 20:40

MKemal Münircan

Güzel ahlak hayatımıza hakim olmazsa , güzel  bir terbiye gündemimize gelmezse, neslimize girmezse ne olacak! İşte örnekler.!

            Ülkemizin bir çok siyasi ve ekonomik sorunları varken bir anda çocuğu bırakıp tatile giden ve çocuğunun açlıktan ölmesine sebeb olan,  kadın gündeme oturdu. Annemi diyelim bilmiyorum!Toplumumuzun nereye doğru gittiğini açıkça gösteren bir sosyal olay. Kimse demesin bir kişiyle ilgilidir!

            Bu olayın kahramanı bir anne olduğu gibi hemde bir öğretmendir. Yanında bir çocuk var; gayrı meşru ilişki içinde olduğu bir  erkek mevcut , ayrıca öğretmeni yetiştiren anne baba, yakınları ve çevresi bunları hiç ayıramayız. İşte bir çok insanı ilgilendiren bir sosyal vakıa. Zinayı serbest bırakıp gayrı meşru çocuğa sebep olursanız, sonucu budur. Şaşırmamak gerekir. Böyle ilişkilerin sonucundaki çocuğa sevgi gösterilmez. Rol alanlarda sağlıklı bir sevgi ve merhamet olmaz. İşte netice!

            Diğer bir örnek; Yalovamız dan, bir gün yolcu minibüsüne bindik. Daha sonra bir bayan çocuğuyla bindi. Önümüzdeki iki koltuktan birine kendi, diğerine beş yaşlarındaki kızını oturttu. Ama bir kişilik ücret verdi. Daha sonraki duraklarda  yaşlı teyzeler ve anneler minibüse bindiler. Ancak bu kadın çocuğunu kucağına alıp, teyzelere ve annelere yer vermedi. Yanı ne evladına nede cinslerine rahmeti veremedi. Saygıyı göstermedi. Bu ne kadar doğru bir davranıştı. Bu şekilde yetişen bir çocuk büyüyünce nasıl bir davranış gösterir. Toplumumuzda ahlaki değerler zayıflıyor. Bunları göz ardı etmemek gerekir. Bunların misalleri görülüyor işte! Bir anne  öğretmen olduğu halde katil olabiliyor, diğeri hak yemenin yanında saygısızlığı öğretebiliyor. Toplumun temellerinden biri annelerdir. Rahmet kaynağıdır anneler. Ama hangi anneler? Güzel ahlak sahibi olanlar. Diğerleri değil.

            Yüce Peygamberimiz (SAV) “Cennet anaların ayakları altındadır” dedi. Ve annelere  yüce ve saygın bir makam gösterdi. Ama cennet hangi anaların ayakları altındadır? Tüm anneler saygı görmeli, lakin anneye ve diğer büyüklerine saygı gösterecek çocuk; ancak güzel bir terbiye alıp, kişiliğine güzel ahlaklı sıfatını ekleyen çocuktur.

            Güzel ahlaka sahip  annelerimiz dinimizin güzel ahlakını  çocuklarına yansıtmalı ve güzel terbiyeyi vermeliler. Toprağa ne ekersen alırsın misali, evlada güzel terbiyeyi verdiğinde güzel kişilik ortaya çıkar. Eğitim bilindiği gibi aileden başlar. İlk ahlaki değerleri de çocuğa anne verir. Haydi güzel ahlaka sahip olan anneler;  bu güzel ahlakı nesillerimize rahmet yağmuru olarak sunsunlar. Evlatlarına fen, edebiyat ve matematik derslerinden önce güzel terbiye versinler. Toplumumuza  güzel terbiye yağmuru yağsın. Böylece kendimize ve nesillerimize ne güzel ahlaklı, ne güzel terbiyeli sıfatını ekleyelim. Rahmete gark olalım. Başta annelerimiz olmak üzere babalarımız, çocuklarımız ve tüm toplum merhamet denizinde yüzelim. Sonunda  hayatımızı olduğu gibi çevremizi, mahallemizi ve  vatanımızı da güzelleştirelim..

                                                                                  M.Kemal MÜNİRCAN

Bu haber 2791 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık