ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Kurban İbadeti

MKemal Münircan

08 Ekim 2013, 21:15

MKemal Münircan

Yaradana Teslimiyetin Güzel Bir Resmi Müslümanlar olarak bu yılda güzel günlerimizden birine ulaştık.
Diğer bir deyimle Kurban Bayramı’na kavuştuk. Allaha yakınlaşmak, yaklaşmak anlamına gelen kurban biz müslümanların akıllı, bulüğ çağına eren ve dinen zengin sayılacak mal varlığına sahip ve misafir olmayanların yapması gereken güzel bir ibadetimizdir.
Bu ibadetimizle ilgili ilkeler ve şartlar ilmihal ( ehli sünnet alimlerimizin) kitaplarımızda ayrıntılı şekilde belirtilmiştir. Kurban ibadetimizin ve bayramının ruhunda Allaha yakınlık , teslimiyet , diğer bir deyimle itaat ve paylaşım zenginliği mevcuttur.

İbadeti yerine getirdiğimizde bu değerleri açıkça yaşıyoruz. Yüce Rabbimiz (CC) Kur-an'ı Kerim’de hepimizin bildiği Kevser suresinde “ Öyleyse Rabbin için namaz kıl ve kurban kes” emirlerini belirtmiştir.Diğer bir ayeti kerimede ise “ Elbette onların (hayvanların) etleri ve kanları Allah ulaşmayacaktır. Ancak Ona sizin takvanız erecektir.” Hacc 37 (ayetin devamı mevcuttur.) belirtilmiştir. Resulullah Efendimiz (SAV) de bir hadisi şerifinde “ Hayvanın iyi ve güzel olanı seçin. Çünkü o Sırat Köprüsünde size bineklik yapacaktır" buyurmuştur.

”Diğer bir hadisi şerifinde ise “Kimin hali vaktinde yerinde olurda, kurban kesmezse namazgahımıza uğramasın” İbni Mace diye bir ikazı belirtmiştir. Kurban yüce dinimizin mali ibadetlerindendir. Ve onu en güzel şekilde yerine getirdiğimizde Allaha yaklaştıracak ve Rabbimizin rızasını kazandıracaktır.Gelin bu ibadetimizi yerine getirerek hem yaradanımıza yaklaşalım hemde rızasını kazanalım. Yüce Kitabımız Kur-an-ı Kerim’de İbrahim (AS) ve oğlu İsmail (AS) peygamberleriyle ile ilgili anlatılan kıssada Hz İsmail (AS) babası (İbrahim AS) verdiği “Babacığım emrolunduğun şeyi yap. İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın” cevabıyla yüce Rabbimizin emrine teslimiyetin, itaatın en güzel örneğini vermiş ve bunun sonucunda Hakktan kurban nimeti gelmiştir. “Ve Ona büyük bir kurbanlık fidye verdik.” Saffat süresi 107 ( kıssa Saffet suresi 102 107 ayetlerinde belirtilmiş, tefsirlerde ayrıntılı anlatılmıştır.)

Kurban ibadetimizin önemli yansımalarından biri ise paylaşım sayesinde güzel bir nimetin topluma adaletli dağıtımıdır. Allah rızası için kesilen kurbanın eti üçe taksim edilip, bir parçasını kurban kesemeyen fakirlere, bir parçasını tanıdıklara ve akrabalara, kalan parçayı da kendi ailesine ayırmaktır. Görüyoruzki kurban eti topluma dağıtılmakta ve her konuta bir parça et ulaşmaktadır. İşte güzel bir nimetin paylaşım zenginliği! Görüldüğü gibi kurban kavramına biz müslümanlar olarak yaşamamız gereken en güzel kavramlardan olan adanmışlık, teslimiyet ve itaaat kavramları yanında paylaşım değeri de yüklenmiştir. Güzel bir ifade ile kurbanımız Allah yolunda malın canın ve her şeyin feda edilebileceğini gösteren Allaha teslimiyeti ifadelendiren, yaradana itaatı gösteren , hamd duygularını ifade eden güzel bir teşekkürdür.

Bizleri Rabbimize yaklaştıracak, teslim olmayı yaşatacak , itaatı sağlayacak, Rabbimizin güzel bir nimetini güzel şekilde paylaştıracak kurbanımızı gerçekleştirelim. Böylece Rabbimize karşı hamdımızı ve toplumumuza karşı paylaşım görevimimizi yerine getirerek, Yaradanımıza teslim olmanın güzel bir resmini çizelim. Kavuştuğumuz Kurban Bayramınızı en güzel, yüksek ulvi hislerimizle tebrik eder ve sofralarımızın Yüce Rabbimizin hediyesi olan kurban nimetiyle zenginleşmesini ve bereketlenmesini dilerim.

M.Kemal Müniroğlu

Bu haber 2499 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık