ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SON OLAYLAR VE HATIRLATTIKLARI

MKemal Münircan

23 Ağustos 2013, 11:53

MKemal Münircan

Birleşmeyen Müslümanların, bütünleşmeyen müminlerin ne hale geldikleri açıkça görülmektedir. işte ortadadır!

Biri birilerini kırmakta, birileri birilerinin hakkını yemekte! Yanı zalimane tavırla mazlum Müslüman’ın hakkını yemektedir. Kafir düşmanlar ise niteliklerine uygun olarak Müslümanların boş bıraktıkları sevgi ve birleşme alanlarına girmekte farklı düşüncelere sahip Müslümanları birbirlerine kırdırarak, meydana gelen sonuçları her haliyle seyretmekteler! Her Müslüman ülkede bir çok cemaate, partiye dağılan Müslümanlar bu ayrılığı bir çeşitlilik olarak görüp, sırası geldiğinde ortak hareket edemiyor; herkes kendini tek hak yol görüyor; bağımsız seçimle gelen ırkı olduğu kadar dini kardeşinin hakkını yiyebiliyor insan! 

Bağımsız seçimle seçimi kazanmış bir kişiyi silahla iktidardan indirmek zalimane bir harekettir. Bunu ülkemizde de bazı dönemlerde gördüğümüz gibi en yakın zamanda kardeş ülkemiz Mısır’da da gördük. İşte gerçek ortada. Yazık ne alçakça bir davranış. Ne kötü bir sonuç! Eğer tarafların tümü silaha sarılırsa çok kötü sonuçlar ortaya çıkar. Bir iç savaş meydana gelir. Müslümanların bu noktada çok dikkatli davranması gerekir. Mısır’da bağımsız seçimi kazanmış Mürsi taraftarları İhvan-ı Müslim ve diğer destekleyenlerin protesto hareketlerinde silaha başvurmamaları harikulade bir ahlaktır. Belli bir noktaya kadar güzel bir sabır gerekir. Yoksa bir iç savaşın meydana gelmesi ortadadır. Dış düşmanlar biliyorlar ki; dışarıdan bir savaş geldiğinde Müslümanlar birleşmede gecikmezler. Bundan dolayı kendileri müdahale etmeden ayrılıkları ve çeşitlilikleri olumsuz bir hale getirmekte ve birbirine düşman hale getirmeye gayret etmektedirler.

Belli oranda da başarmaktadırlar ki; bunu ülkemizde olduğu gibi diğer İslam ülkelerinde de görmekteyiz. Bunu Müslüman’ın açıkça anlaması ve görmesi gerekmektedir. Böylece iç savaşın temeli atılmakta, düşmanın kendisi öldürmekle uğraşmamakta, Müslüman’ların kendi kendilerini öldürmeye yönelik siyasetler belirlemektedir; ki bunu açıkça Mısırda, Suriye’de görüyoruz. Müslümanlarca bu zalimane hareketleri diğer Müslüman kardeşlere zarar vermeden engellemeye yönelik politikalar belirlenmelidir. Bunun ilk aşaması Müslümanların birleşerek ümmet şuurunda, millet kavramında birleşmelerinin gerektiğidir Müslüman’ın bunu fark edip çeşitlilikleri bir zenginlik olarak kabul ederek, ümmet olarak diğer bir deyimle İslam Milleti diye ortaya çıkmalı ve Yahudiye , hırıstıyana ve diğer toplumlara karşı haram yollardan uzak elde edilmiş bir nüfus, finans, silah, bilgi ve adil yönetim gücüne sahip olarak dünyaya sesini haykırmalıdır. Bu zalimlere karşı durmanın tek ve doğru aracıdır; yoludur; İslam ümmeti! Gelin Müslümanlar olarak hep birlikte ümmet olalım. Kendimizden başlayarak tüm dünyaya İslam Milleti diye bir kurum çıksın. Muhterem Hocamız D-8 diye güzel bir adım atmıştır; ki Şii ve Sünni gibi farklı toplumlar ortak bir noktada buluşabilmişlerdir. Olmaz denenler olmuştur! 

Dünyamıza baktığımızda birleşememe sadece Mısırla, Suriye Irak gibi bölgemizdeki devletlerde değil, halkları Müslüman olan diğer İslam ülkelerinde de görülmektedir. İslam-ı toplumların cemaatlerin ve devletlerin ortak bir amaçta buluşamadıkları, menfaat paylaşımında birbirlerine zalimane tavır gösterdikleri ve tanımadıkları görülmektedir. Gruplar arasında meydana gelen çatışmalar kaldırılmalı ve iktidarı ele geçiren zalim idarecilerin zulmünü önlemede Mısırda olduğu gibi halka zarar vermeden haklar aranmalı ve zararsız bir şekilde haklar elde edilmeye çalışılmalıdır. Fert olarak arzu edip, cemaat olarak isteyip, millet olarak talep edip, birleşmek, buluşmak ve ümmet haline gelmek ve gerçekleştirmek Müslüman’ın en önemli amacından ve gayretinden biri olmalıdır. Bilinmelidir ki “Ancak Müminler Kardeştirler!” (Hucurat 10)

Mustafa Kemal MÜNİROĞLU 22.08.2013

Bu haber 2972 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık