ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Bir Rahmet Gülüne Ulaşmak

MKemal Münircan

22 Haziran 2013, 20:27

MKemal Münircan


Rahmet denizinde yüzdüğümüz üç ayı içeren şu günlerde rahmet sahibinin bizleri buluşturduğu rahmet dalgalarından birine daha ulaşıyoruz.. İşte bu rahmet dalgalarından biride mübarek Şaban ayımızın 15.gecesi olarak kavuştuğumuz Beraet Kandilidir..Yanı miladi olarak 2013 yılında 23 Haziran Pazar gününü 24 Haziran Pazartesi  gününe bağlayan gece Şaban-i Şerif ayının 15. Gecesi olup Beraet Gecesi'dir. Yüce Rabbimizin lütuf ve keremi ile pek şerefli ve mübarek olan bu geceyi ulaşmış bulunuyoruz. Bu rahmet gülünü koklayarak maneviyatıyla gönüllerimize feyiz ve bereket bahşeden Beraet kandilini tekrar idrak etmenin sevinç ve mutluluğunu yaşamaktayız. Yüce Rabbimize sonsuz şükürler ve hamd-ü   senalar  olsun.                                                                                                               

            Beraet Kandili Müslümanların, sınırsız af ve merhamet sahibi olan Yüce ALLAH'a sığınarak günahlardan arındıkları, ilahi lütuf ve bereketlere eriştikleri müstesna zaman dilimlerinden birisidir. Biz Müslümanlara rahmetini sonsuz bir şekilde yansıttığı, rahmetiyle yıkamak istediği vakitlerden biri olan bu gecede kendimizi bu rahmet  gülünü koklayarak mis kokularının heyecanıyla yapacağımız ibadetlerin  ruhumuza vereceği manevi güçle  hatalardan ve  günahlardan temizleyebiliriz. Bununda yolu bir rahmet gülünü andıran bu mübarek gecemizi en güzel şekilde değerlendirmektir.                                                                              

   Kuran-i Kerimde  şu ayetler mevcuttur. “ 'Apaçık kitaba yemin olsun ki, Biz Kur'an-ı mübarek bir gecede indirdik. Biz, gerçekten uyarıcıyız. O mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir..”.'(Duhan, 44/1-4)    

            Beraet gecesi hakkında alimlerimizin tefsirlerinde  belirttiklerine göre ayette geçen, 'mübarek gece'den maksat; Beraet  gecesidir. Kur'ân’ın bu gecede,  Yedinci semadan dünya semasına indirildi. Kadir gecesinde ise ilk kez Peygamber Efendimize indirilmeye başlandı.  Müslümanlar olarak Kuran-i Kerimden sonra en önemli ikinci kaynağımız olan Resulullah Efendimiz(SAV)’in  hadisi şeriflerinde de Beraat gecesinin fazileti ile ilgili  olarak şunları görmekteyiz.

                                                                                                                

    "Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: 'Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, ona  rızık vereyim. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim' buyurur." Süneni İbn-i Mace “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesini ibadetle geçirin. Gündüzünde de oruç tutun” Süneni İbn-i Mace “Berat gecesi göklerin kapıları açılır, melekler müminlere müjde verir ve ibadete teşvik ederler.” [Nesai, Beyheki, A, Münziri]
                       

            Bu geceyi özellikle kaza namazları kılarak, bol bol dua ederek, işlenen günahlar için tövbe edip halis bir şekilde, gözyaşlarıyla affedilmeyi dileyerek, kırgınlıkları unutup eş, dost, akrabaya sevgiyle, şefkatle sarılarak, ihmal edilen düşkünlere, ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatarak değerlendirebiliriz.                                                         

            Genel olarak belirtildiği üzere dini eserlerimizde bu gecenin beş özelliği vardır:                                                                                                      a) Bu gecede önemli işlerin seçimi ve ayırımı yapılır. b) Bu geceyi ibadetle geçirenlere yardımcı olması amacıyla Allah tarafından melekler gönderilir.  c)Bu gece bağışlanma ve af gecesidir. d) Bu gecede yapılan ibadetlerin fazileti çok büyüktür.   e) Bu gecede Peygamberimize şefaat yetkisinin tamamı verilmiştir. Bu yetkinin üçte biri Şaban'ın on üçüncü  günü, üçte biri Şaban'ın on dördüncü günü, geri kalan üçte biri de Şaban'ın on beşinci günü verilmiştir.

             Bu gecede ibadet etmek , özellikle namaz kılmak çok faziletlidir.Hikmetli her iş kulların rızıkları,ecelleri vs. işleri bu gece ayırt edilir,yazılır. Bu gecede en azından bir tespih namazı kılınır. Bu gecede rahmet iner, Müminler mağfiret olunur,günahları bağışlanır.                                                                                                       

            Yüce Rabbimiz Allah-u Teala’nın  rahmet gülünü andıran bu geceyi en güzel şekilde değerlendirmek bizler için bir fırsattır. Günahlardan kurtulmamız için yapmamız gereken tövbe ve istiğfarı bu gecede gerçekleştirelim.Yüce Rabbimiz Allah’ın günahları affedeceği bu geceyi fırsat bilelim.Bu bizim gibi günah içinde yüzenlerin temizlenmesi için en önemli fırsattır.Dualarımızı da kendimiz için, ailemiz için, akrabalarımız için, Müslümanlar  için ve insanlık için de yaparak zenginleştirelim. Çünkü o gece İlâhi rahmet coşmuştur. Berat Gecesi beşer mukadderatının programı çizilirken insanlara verilen eşsiz bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirip günahlarını affettirebilen, gönlünden geçirdiklerini bütün samimiyetiyle    Cenab-u Hakka iletip isteklerini Ondan talep eden ve belalardan Ona sığınan bir insan ne kadar bahtiyardır. Buna karşılık, her tarafı kuşatan rahmet tecellisinden istifade edemeyen bir insan ne kadar bedbahttır. En Güzeli bahtiyar bir mümin olarak ramazana ulaşmaktır.21.06.2013                                                              

   Mustafa Kemal MÜNİROĞLU

 

Bu haber 2584 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık