ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

NESLİMİZİN GÜZEL GELECEĞİ

MKemal Münircan

28 Mayıs 2013, 12:00

MKemal Münircan

Güzel bir geleceğimiz çocuklarımızın o saf temiz ellerindedir.Temiz ellere sahip olmanın yolları ahlaklı , dürüst , temiz , Allahın istediği gibi bir kul olmaktan geçer. Yüce Allahın bize emanet ettiği neslimizi korumak , dinimizin bizlere verdiği en önemli görevlerden biri olduğu hepimizin malumudur. İstikbalimizi garantiye almak ancak gözümüzün nuru çocuklarımızı korumakla mümkün olduğu apaçık ortadadır. Canciğer varlıklarımızı korumanın en önemli aracı ise bu değerlerimize maddi diğer bir deyimle fiziki eğitimin önünde ahlaki ve manevi eğitimin verilmesidir.

15 milyon çocuk karne alıyor ; yanı geleceğimizi ifade eden böyle büyük bir miktar yaklaşık 3 aylık bir yaz tatiline çıkıyor. Bu çocuklarımıza biz Müslüman anne baba olarak el atmalı bu yaz döneminde ahlaki ve manevi bilgiler vermeli , iyi, ahlaklı, dürüst mükemmel insan olmaları yolunda güzel bir kapı açmalıyız.

İlimizde de çocuklarımıza ahlaki ve manevi dersler verecek çalışmalar başlatılmaktadır. Çocuklarımıza yaz dönemi boyunca ahlaki ve manevi eğitim vermek üzere çalışma başlatan kurumlarımız mevcuttur.Yalovalılar olarak çocuklarımızı bu tip çalışmalar yapan kurumlara göndermeliyiz.Yoksa çocuklarımızın ahlaksız bir kişiliğe dönüşmesi kaçınılmazdır.Hatta bilindiği gibi ülkemizde olduğu gibi ilimizde faaliyet gösteren misyonerlerin eline düşme ihtimali bulunmaktadır.

Açık bir şekilde görüldüğü gibi bu dönemde insanlarımızın hem dini hem ahlakı bilgileri çok eksik durumdadır. Ahlaki ve manevi eğitimin eksikliği nedeniyle toplumumuz insanı ve özellikle çocuklarımız cinnet , intihar, öldürme ve tecavüz vs. gibi akla hayale gelmeyecek davranışlar ortaya koymaktadır.Eğer çocuklarımıza faydalıbilgileri verip iyi bir eğitime sokmazsak bu boşluğu başkaları doldurmaya çalışacaktır.

Bizleri üzen bu tip olumsuz haberleri son zamanlarda çok sık duymaktayız.Bir süreden beri katliamlar , seri cinayetler aile içi sapık ilişkiler , tecavüzler vs. gibi toplumun temelini sarsan, sağlıklı aileyi bozan olaylarla toplumsal bir cinnet yaşanmaktadır. İşin bir diğer yönü bu olaylarda çocuklarında aktif bir röl almaları olayların vahametini ortaya koymaktadır. Toplumumuzun geleceğini ifade eden çocuklarımızın anne katili olmaları , tecavüze uğramaları ahlak dışı hareketlere meyletmeleri toplumuzun sonunu kötüye götüren kötü göstergelerdir.

Toplumuzu mutluluğa götürecek en önemli gerçek güzel ahlaka sahip, iyi bir Müslüman , iyi bir insan topluluğu olabilmektir.Bunun içinde ilk adım çocuklarımıza bizim için en güzel örnek olan Peygamberimizin ahlakına ve terbiyesine sahip olmasına çalışmaktır.İslam ahlakını Müslüman toplumlar olarak hayatımıza nakşettiğimizde hem refah hem de mutluluk içinde yüzdüğümüzü görürüz. Manevi eğitim ahlaki davranışların kazandırılması yanında dini bilgilerin elde edilmesi Kuran-i Kerimin öğrenilmesi , ibadetlerin şartlarının bilinmesi vs. gibi alanları da kapsamaktadır.

Yüce Rabbimiz Allah (CC) Kuran-i Kerimde ahlaki davranışlar ve Kuran-i Kerimle ilgili pek çok ayetler vahiy etmiştir.Bunlardan bazıları şunlardır:

‘Onlar Allahın ahdini yerine getirir, verdikleri sözü bozmaz, rablerinin rızasını isteyip, sabreder ve kötülüğü iyilikle savarlar.’Rad 20-22

Büyük günahlardan ve hayasızlıktan sakınır, öfkelendikleri zaman kusurları bağışlar ve işlerini aralarına istişare ederler’ Şura 37-38

‘Kuran okunduğu zaman onu dinleyin ve susun ki size merhamet edilsin.’ (Araf 204)

O kitap (Kuran) onda asla şüphe yoktur.O muttakiler (sakınanlar ve arınmak isteyenler) için bir yol göstericidir.’ (Bakara2)

Peygamberimiz Muhammed Mustafa (SAV) da hadislerinde bizlere şunları ifade etmiştir.

‘Ahlakınızı güzelleştiriniz.’

‘Sizin imanca en güzeliniz , ahlakça en güzelinizdir.’

‘Güzel ahlak büyük günahları suyun kirleri temizlemesi gibi temizler. Kötü ahlak ise Salih amelleri sirkenin balı bozduğu gibi bozar’

‘Sizin en hayırlınız Kuranı öğrenen ve öğreteninizdir.’

‘Çocuklarına Kuran öğreten anne babaya cennette taç giydirilir’

Aile yapımızı ve toplumumuzu sağlıklı bir geleceğe götürmek için çocuklara sağlıklı bir eğitim modeli ile beraber dini inançlarını doğru öğrenebilecekleri imkanların sağlanması gerekmektedir. Çocuklarımızın kişiliklerin sağlıklı olması aksi ve isyankar davranışlar göstermemeleri için , iyi , ahlaklı , sevgi dolu bir insan olmaları ancak ahlaki ve manevi eğitim almaları sayesinde gerçekleşir.

Yalova ilimizde de Anadolu Gençlik Derneği olarak yukarıda belirttiğimiz gibi çocuklarımıza yönelik yaz etkinlikleri çerçevesinde ahlaki ve manevi eğitim verilmesi konusunda çalışmalar başlatılmış durumdadır. Yaz etkinliği programına irtibat telefon numaraları 1- 0506 5765976 2- 0538 3441728 dır. Program 24 Haziran 2013 da başlatılacak ; 29 Temmuz2013 da sona erdirilecektir..

Ahlaki ve manevi eğitim almaları çocuklarımızın kişiliği açısından olumlu gelişmeler sağlayacaktır.Dini bilgilere sahip olmaları yanında güzel ahlaki davranışlar sergilemelerine de vesile olacaktır. Bu sonuçlar bizi mutlu edecek olan en önemli gerçeklerdir. Gözümüzün nuru çocuklarımızın ahlaklı bir kişiliğe sahip olmaları geleceğe sağlıklı bakmamızın en garanti ifadesidir. Allaha Emanet Olunuz. Mustafa Kemal MÜNİROĞLU

Bu haber 2937 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık