ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Yalova'nın bereketli rızkını artıran şehir olması

MKemal Münircan

03 Mayıs 2013, 23:31

MKemal Münircan

Sabah hareketi bir heyecandır

Kuşlar notalı sesleriyle güne haykırır.

Bir şehirde yaşayan insanlar adım adım yürüyüşleriyle güne başlar

Yaşayan tüm canlılar uyanmalarıyla güne merhaba der

Memur görevine başlar ; işçi işine gider; öğrenci okuluna ulaşır.

Esnafı heyecanla dükkanını açar ve rızık arayışına başlar ve bereketi artar.

İşte sabahın güzelliğiyle rızkını bulmaya çalışır ve artırır.

Dinimizin önemli değerlerinden biridir erkenden kalkmak.

Sabah namazını güzel bir şekilde kılmak ve güne heyecanla başlayıp rızkını aramak.

Birde bu rızkını helal yoldan bulmaya çalıştı mı? İşte bereket ortaya çıkar. Elde ettiği bu rızık bereketli bir rızıktır. Allah Resulü Efendimiz buyurmuş ki; “Sabah namazından sonra uyumayın rızkınızı arayın”

“Yarabbi işine erken gidenin çalışmasını bereketli kıl ” “ sabah uykusu rızka manidir.”

Görülüyor ki sabahleyin bir heyecanla işimize gitmek, dükkanımızı bir heyecanla açmak bizlerin rızkını artıracağı gibi kentimizi canlandıracak bereketi kazandıracak ve bitkin ve bezgin bir görüntüden kurtaracaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Yalova’mızda da kuşlar sabahleyin erkenden güzel şarkılarını dinletirler, tüm canlılar güne heyecanla başlarlar, işçiler işine gitmek için, memurlar görevine ulaşmak için, çocuklar okullarına gitmek için hazırlanıp caddelere çıkarlar. Ancak bir kesimde eksiklik görülmektedir. O da esnaflarımız ; tüccarlarımız

Yalova da diğer illere nazaran esnaflar dükkanları sabahları açmıyorlar, dükkanları çok geç açıyorlar.

Sabahleyin sokaklarımızda ve caddelerimizde dükkanlarımız hepten kapalı duruyor. Sabah ihtiyaçlar giderilemiyor. Bu konuda halkımızda muzdariplik ve şikayet söz konusu mevcuttur.

Sabahleyin diğer bir deyimle seher vaktindeki ezanımızın güzel nağmesiyle namazı müteakip uyumayıp

dükkanını açmaya koşan esnaf ve tüccar kentimize bir heyecan ve ataklık kazandıracak ve hem kendi rızkını hem şehrin rızkını artırıp, Yalova’mızı bereketli bir şehir haline gelmesini sağlayacaktır.Yanı yapılması gereken sabahleyin dükkanlarımızın açılması, hizmete sunulması günün yüksek rızıkla başlanmasına vesile olacaktır.

İşte şehrimize ekonomik açıdan bir heyecan kazandıracak ve bereketini yükseltecek ,sabahleyin caddelerimizi ve sokaklarımızı canlandıracak hareket; dükkan kilitlerinin sabah namazından sonra açılmasıdır.

Bu konuda hem Yalova’nın yerel yöneticileri hem de esnaf ve ticaret hayatıyla ilgili sivil kuruluşların bir çalışma yapıp üyelerini bu konuda sağlıklı bir düşünceye sahip olup, bilgilendirmeleri ve bu sabah vakti heyecanın bir faaliyet alanı olarak gerçekleştirmelerini sağlamaları ilimize güzel bir ekonomik heyecan kazandıracaktır. Diğer bir deyimle ilimizin bereketini artıracaktır.

Haydı Yalovalı tüccarımız ve esnafımız sabah vaktinin güzelliğiyle seher vaktinin heyecanıyla kilitlerimizi açalım ve rızkımızı arayıp, bereketimizi artıralım.

03.05.2013 M. Kemal MÜNİROĞLU

Bu haber 2693 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık