ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÜMMET BİRLİĞİ SAADETE ULAŞTIRIR - 2

MKemal Münircan

10 Aralık 2012, 22:53

MKemal Münircan

Yüce Rabbim Kur'an-ı Kerim Araf süresi 181.ayetinde bizlere şöyle buyuruyor“Yine bizim yarattığımız insanlardan öyle bir ümmet varki onlar hakka yol gösterirler ve o hak ile adaleti yerine getirirler.” (Araf 181)

Resulullah Efendimiz(SAV) da ümmetinin fazileti hususunda şöyle buyurmaktadır. “Cennet ehli yüz yirmi saftır Bunlardan seksen safı bu ümmetten, kırk safı da diğer ümmetlerdendir” (Tirmizi cennet 13)

Ümmet kurumunun oluşturulup müslümanların birliğinin sağlanması Müslüman olarak bizlerin en önemli gayelerinden biri olmalıdır. İktidar ve güç sahibi olarak adil düzen içinde yüzen bir dünya sahibi olmanın en etkin siyası araçlarından biridir. Böyle bir kurum oluşturulmalıdır. Büyüklerimizin bu konuda bu zamana kadar yaptıkları çalışmaları da bir adım ileriye götürmekte Müslüman olarak bizlerin en önemli görevlerindendir.

İslam birliği diğer bir deyimle ümmet birliği için daha önceki dönemlerde gerçekleştirilen D-8 ve diğer oluşumlar aktif hale getirilip zenginleştirilmeli ve uluslar arası etkinliği artırılmalıdır. Böylece atılan adımlara adımlar eklenerek daha güzel bahçeler oluşturulmalıdır. İslam ülkelerinin liderlerine, yöneticilerine bu konuda büyük görev düşmektedir.

Ümmet birliği oluşturulduğunda Müslümanların dışarıdan gelen saldırılar yanında Suriye ve Irak gibi ülke içinde meydana gelen haksız ve olumsuz faaliyetlerin zülüm içeren hareketlerin engellenmesi Müslümanlarca sağlanır ve kendi içerisindeki sorunlar kendi aralarında görüşülerek çözümlenir.

Bu dönemde de Müslümanlar Suriye de oluşan sorunları gidermek için bir barış heyeti kurmaları ve buna göre bir barış kararı alıp uygulamaya koymaları gerekmektedir. Filistin deki zulme karşı birlikte tepki vermeleri de bizim açımızdan barışçıl sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Bu gibi zulümlere karşı aktif olarak bir şey yapamayan bizler Yüce Rabbimize dayanarak dualarımızı göndermeli ve bu hiç olmazsa bu şekilde yardımlarımızı sunmalıyız.

Müslüman ülkeler birliğini oluşturduğunda kendi aralarındaki hiç istenmeyen bu tip sorunlar zaten ilahi bir destekle yok olacaktır. Meydana gelen olumsuzluklar ortadan kalkacaktır. İslam dünyası saadete kavuşacak ve huzur içinde dünyasına devam edecektir. Ancak biz Müslümanlar üzerine düşen görevlerini yapmalıdır.

Güçten anlayanlara ki bunu göstermeliyiz. Bunun tarihteki en azılı örneği Yahudiler ve günümüzdeki sürecide İsrail’dir.

Bu tip kuvvetten anlayanları engellemenin en etkin çözüm yolu Müslümanlar olarak gerçekleştirilecek Ümmet Birliğidir.Birbirine bağlı bir ümmet olmak biz Müslümanları hem dünyamızı hem de ahretimizi kazandıracaktır.

İşte Mutluluk dünyasına kavuşmak isteyen Müslüman olarak bizlerin başında ehliyetli bir imamın bulunduğu ümmet kurumunun oluşturulması ilk başta gerçekleştirilecek bir amaç ve gaye olmalıdır.

Gelin bunun için ümmet olarak kalben, sesli ve malen birleşip Siyasi güç olarak ümmet birliğini kuralım. Allahın rahmetiyle Resulullah Efendimizin hadisindeki müjdeyi kazananlardan olalım.

İlahına pak imanla ulaşan kimliğimHak yola hizmet eden kardeşim

Irkları sevgide birleştiren ümmetimHayatını teslim eden müslümanım

                                                                                                         

Mustafa Kemal MÜNİROĞLU

Bu haber 2844 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık