ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Güzel Sonuç Güzel Ahlak ile Elde Edilir

MKemal Münircan

08 Kasım 2012, 22:45

MKemal Münircan

“Ben ancak güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim.” Hadisi Şerif  Beyheki

Bizim için önder ve insanlık içinde en güzel örnek kişiliği ifade eden Resulullah Efendimiz (SAV) bize ulaşmamız gereken hedefimizi en güzel şekilde anlatmaktadır, bu Hadis-i Şerifiyle,

Böylece kişiliğimizle Rabbimize hakkıyla kulluk eden kullarından biri haline gelebiliriz.

“Şüphesiz Allah, adaleti,iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder. Hayasızlığı, fenalık,ve azgınlık yapmayı da yasaklar. O düşünüp tutasınız diye öğüt veriyor. Nahl 90

Yüce Rabbimiz kutsal kitabımızda bize güzzel ahlakı emrediyor ve güzel ahlaklı olmamızı istiyor.

Hadislere göz attığımızda da bunu görüyoruz.

“Müminlerin iman yönünden en faziletlisi ahlakça en güzel olan ve ailesine en güzel davrananlardır.” Hz Aişe (RA)

“Güzel ahlak büyük günahları suyun kirleri temizlemesi gibi temizler, kötü ahlak ise Salih amelleri, sirkenin balı bozduğu gibi bozar.” İbni Hıbban

Kuranı kerim Hadis ve diğer kaynaklarımızda İslamı mükemmel bir şekilde yaşamamızda güzel ahlakın gerekliliği açık bir şekilde ifade edilmektedir.

Ancak toplumumuzda güzel ahlak-i davranışlar yerine kötü ahlak-i davranışlar,

Büyüklerimiz ve muallimlerimiz gibi üst değerlerimize saygılar kaybolmakta, saygısızlık artmakta,

Toplum içerisinde gevezelik, gereksiz konuşma, laf   dinlememek gibi  benzeri terbiyesiz davranışlar artmakta.

Toplumu kötü ahlaka sürükleyen en önemli araçlardan biri olan ve gençleri vazgeçmekte büyük mücadele verdikleri cinsellik ve müstehcenlik açıkça kabullenilmekte ve sokağa yansıtılmakta.

 

Medya manşetlerine baktığımızda,  biz Müslümanlara yakışmayan davranışların hızlı bir şekilde arttığını görmekteyiz.

Zinayı yasaklayan maddeler kaldırılıp zina serbest bırakılmış ve işte sonuçları.

Ben burada Gazete manşetlerinde görülenleri yazmaktan haya ederim, ancak ahlaksızlığın her türlüsü boyalı gazetelerin sayfalarında manşetten verilmiş. Ahlaksızlık sanki normal bir davranış gibi genç dimağların şuur altına gizlice empoze ediliyor. 

Ulusal bazda yayımlanan birçok gazetenin sayfaları da müstehcen fotoğraflarla donatılmış. Medya araçlarının  birçok kısmı da aynı şekilde yayınladıkları dizilerle izleyenleri özendiriyorlar, haber bültenlerinin aralarına dahi hayasızlığı ustalıkla yerleştirmişler. Bu şekilde o ailede bulunan çocuklara da ahlaksızlığı aşılayarak onları zehirliyorlar.

Bu tip müstehcenliği ve hayasız davranışları sokakta ortaya çıkaran davranışların kaldırılması için eğitim alanında ve diğer sektörlerde faaliyetlere başlanması gerekir.

Boşanmalar bir modaya dönüşmüş ve İslam’ın temellerinden aile yapısının darbe aldığı görülmüş,

Aile içi facialarda büyük artışlar görülüyor, son günlerde yüksek oranda cinayetler meydana gelmiş ve çocukların geleceği tehlikeye girmiş, Bu açıdan aile yapısını korunması ile ilgili uygun politikaların belirlenmesi lazımdır.

Haram yeme normal ve yaygın hale getirilmiş,

Kendimizi ve çevremizi haram yiyeceklerden engellenmesi için ilgili kurumlardaki çalışmaların artırılması bizi haramdan uzaklaştırır.

Müslüman olarak, kötü davranışları benliğimizden atıp, hayatımızı Allahın ve peygamberin  istediği şekilde dizayn ettiğimizde hedefimize ulaşırız.

Tüm hayatımızı güzelleştirmek için yapılması gereken işlem görülmektedir, o da islam ahlakıdır.

Allahın istediği dinimizin güzel ahlakını yaşamamızdır. Peygamberimizin yaşadığı güzel hayatı yaşayalım. Hayatımızın  sonu güzel olarak sonuçlansın.

Neticede, "Güzel Sonuç Güzel ahlak ile" elde edilir.     M. Kemal MÜNİROĞLU

 

Bu haber 3060 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık