ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Hem Dünyamızı Hem Ahiretimizi Güzelleştirmek

MKemal Münircan

21 Eylül 2012, 10:52

MKemal Münircan

Yaşadığımız ticari ahlaki değerlerle hem dünyamızı hem ahiretimizi güzelleştirmek

 

            Yüce dinimizin hayatımızın her alanında olduğu gibi ticaret hayatında da geçerli Peygamberi ahlakla ifade ettiğimiz yüksek ahlaki değerleri mevcuttur. Alışverişlerimizde, alım satımlarımızda, pazar ilişkilerimizde yaşamamız gereken ahlaki değerler kitabımız Kuranda ve Peygamberimizin sünnetinde ilkeler olarak ortaya konmuştur.

         Bunlardan birkaç örnek verecek olursak Yüce Rabbimiz Kuranı Kerim Nisa süresi 39 ayetinde “ Ey iman edenler , mallarınızı haksızlıkla yemeyin. Ancak kendi rızanızla yaptığınız ticaretle yemeniz helaldir. Birbirinizin canına kıymayın. Şüphesiz Allah size karşı çok merhametlidir.”buyurmaktadır.

         Resulullah Efendimiz (SAV) bir hadisi şerifinde; “Dürüst ve güvenilir tüccar Ahrette peygamberler, sıdıklar ve şehitlerle beraber olacaklardır.”İbni Mace Ticarat 1

         Diğer bir hadisi şerifte de “Allah , alırken kolaylık gösteren, satarken kolaylık gösteren, öderken kolaylık gösteren ve borcunu öderken kolaylık gösteren kimseyi cennetine koymuştur.” buyurmuştur. Tirmizi buyu 74

         İslam Tarihimizde ahlaki değerlerimizin yaşanması için teşkilatlar kurulmuş ve kendi dönemlerinde üyelerin de bu değerlere sahip olmaları hususunda  başarıya ulaşılmıştır.İşte bunlardan biride ticaret hayatımızın ve buna bağlı olarak esnaflarımızın güzel ahlaki kişiliğe sahip olarak güzel bir pazar ve alışveriş düzeninin sağlanmasına vesile olan Ahilik teşkilatıdır.

         Ahilik teşkilatı; dinimizin ahlaki ilkelerinden ve ticaret ve esnaf hayatımızın sağlığı için temel  ihtiyacımız olan  sosyal karşılıklı dayanışma, hizmette doğruluk, ilişkilerde samimiyet, cömertlik, Allahtan başkasına kul olmama, bencillik ve kibirden uzaklaşma , kanaat , dürüstlük, tevazu, sürekli gelişme, hürmet, saygı ve merhamet gibi ahlaki ilkeleri hayata geçiren tüccar ve esnafa sahip olma ve ahlaki temeller üzerine kurulmuş bir ticari hayatı kurma mücadelesini veren bir kurum olarak tarihimizde asırlarca yer almış ve faaliyetlerinde başarıya ulaşmıştır.

         Günümüzde de ticaret hayatımızın yüksek ahlaki değerler içinde devam etmesi için üyelerine ahlaki değerler kazandıran ahilik benzeri teşkilatlarına ihtiyacımız bulunmaktadır. Ticaret hayatımızın ve  esnafımızın dürüstlük sıfatına kavuşması için yüce dinimizin ticari ahlakını yansıtan ahilik kültürünün yaygınlaştırılması, tanıtılması ve anlatılması bugünlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz hususlardandır. Bu nedenle yerel düzeyde yöneticilerimiz, mevcut bulunan esnaf derneklerimiz ve ekonomi hayatının içinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarımız üyelerine ticari ahlaki değerleri yansıtan ahilik kültürünün benimsetilmesi hususunda faaliyetlerine azami bir şekilde devam etmelidirler.

         Günümüzde büyük bakkal diye tabir edilen marketler ve alışveriş merkezleri gibi büyük pazarlarımızın sahipleri ve çalışanları dürüstlük, hilesiz mal satımı , cömertlik, aşırı kar gütmeme, müşteriye saygı ve hürmet gibi ahlaki değerler ile ahilik kültürüne sahip olma hususunda hassasiyetlerini artırmaları neticesinde Yüce Rabbimizin istediği yanı razı olduğu bir ticari hayata sahip olmamıza vesile olacaktır.        Böylece toplum olarak istediğimiz genelde ahlaki kişiliğe, özelde dürüstlüğe sahip esnaflarımız ve tüccarlarımız sayesinde hilesiz, yalansız, dürüst, faydalı ve bereket dolu bir ticari hayatımız oluşacaktır.

         Gelin ticari ahlaki değerlerle zenginleştirdiğimiz böyle bir hayatı günümüze yansıtalım ve bu yönümüzle hem dünyamızı hem de ahretimizi güzelleştirelim. Buda bizleri hem bu dünyada hem de ahret de saadete ulaştıracaktır.Selamlar M.Kemal MÜNİROĞLU 21.09.2012

 

Bu haber 3361 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık