ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Yalova'da Balık Sezonunda Beklentilerimiz

MKemal Münircan

14 Eylül 2012, 23:07

MKemal Münircan

Bölgemiz ile ilimizin sonbahar ve kış sezonunun faydalı tüketilen en güzel nimetlerinden olan besin kaynağı bilindiği üzere balıktır.

Yüce Yaratanımız ALLAH ( cc.) vahiy ettiği bir ayetinde üzerimizdeki nimetleri  ne güzel  ifade etmektedir.

         “Halbuki Allah'ın nimetlerini teker teker saymaya kalkışsanız, onları sayamazsınız. Muhakkak ki Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.” Nahl süresi 18

         Peygamberimiz (Sav) ise belirttiği bir hadisi şerifinde nimetler ile ilgili olarak  şu ilkelere yer vermektedir.

         “Yiyiniz. içiniz. Sadaka veriniz. Ancak kibirlenmeyin ve israf etmeyin. Şüphesiz Allah.(c.c) nimetinin eserini (görüntüsünü) kulunun üzerinde görmek ister.” Hadisi şerif Buhari libas 1.

         Deniz nimetimizi verimli bir şekilde ve düşük fiyatla pazarlarımıza sunmak konusunda balıkçılarımızın azami düzeyde gayret göstermeleri gerekir. Bu hem kendilerine hem de biz Yalovalılara her yönden olumlu katkı sağlayacaktır.

         Zengin mutfağımızın en güzel ve faydalı nimetlerinden olup, beslenmemize çok büyük katkı sağlayan balığın sezonu açılmış durumdadır. Açılan balık sezonunun bereketli geçmesi dileğiyle;

         1 eylülde vira bismillah deyip başlatılan balık sezonumuzun bereketli geçmesi  ve balık sezonumuzun üretim bereketi  açısından balıkçılarımıza, ve düşük fiyat düzeyinde tüketim bereketi açısından Yalovalı olarak bizler için güzel sonuçlanması dileğiyle.

         Balıkçı kardeşlerimizin fiyatları biraz idareli tutmaları , sonbahar ve kış mevsiminde  biz Yalovalıların sofralarına balıkla zenginleşmesine katkı sağlayacaktır. Fiyatlarla ilgili olarak; balıkçılar  birbirlerini destekleyerek karşılaşacakları sorunları gidermeleri, balık rekoltesinin artmasını sağlayacağı gibi fiyatları da doğrudan düşürecektir.

         Yalovalı olarak balıkçılarımızdan her dönemde olduğu gibi taze balıklarını bekliyoruz. Yüce Rabbimizden de zengin balık çeşitlerini artırmasını ümit ediyor , duamızı yapıyoruz. İnşallah balık sezonumuz zengin bir şekilde sonuçlanır.

         Yüce Rabbimizin bölgemize hediye ettiği hamsi, palamut, kefal,çupra mezgit ve isravit vs. gibi denizimizden çıkan nimetler soframızın zenginliğini artıracaktır. Yalovalılar olarak sağlığımız açısından büyük önem arz eden bu nimetleri balıkçı kardeşlerimizden bekliyoruz.

         Rabbimizin en güzel nimetlerinden olan balıkla ilgili olarak önem arz eden en önemli nokta; Balık miktarının zararlı bir şekilde azaltılmaması,  yanı balık türlerinin yok edilmemesidir. Balıkçılarımızın balık avında dikkatli bir şekilde davranmaları ve böylece türlerin korunmasının sağlanması gerekmektedir.

         Balık avının balık nesline zarar vermeden güzel bir macera görüntüsü şeklinde gerçekleştirmesi balıkçılarımıza da , biz Yalovalılara da ve ülkemizin tarım ekonomisine de büyük fayda sağlayacaktır.

         Balıkçı kardeşlerimizin balık avı konusunda  faaliyetlerine balık nesline zarar vermeden devam etmeleri ve sezonu sağlıklı bir şekilde sürdürüp, sona erdirmeleri gelecek sezonların zenginlik içinde geçmesini sağlayacaktır.

         Yalovalılar olarak, balık sezonunda miktarların ve türlerin yüksek düzeyde ve  fiyatların uygun fiyat düzeyinde olması beklentisiyle , Rabbimizin mükemmel nimetlerinden biri olan balık nimetinden Yalova halkımızın  en güzel şekilde yararlanması için gerekli olan çalışmaların yapılmasını bekliyor ve talep ediyoruz.

15.09.2012 M. Kemal MÜNİROĞLU

 

 

Bu haber 3153 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık