ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Güzel Sonuçlu Yol Hiç Bitmeyecek

MKemal Münircan

15 Haziran 2012, 09:50

MKemal Münircan

Güzel Sonuçlu Yol Hiç Bitmeyecek

            Biz Müslümanların itikadında hayat sadece bir dünyadaki geçen bir ömür  değil ki. İnsanlık için hayat bir yerden başlıyor , orda ki dönem sona eriyor , başka bir yerde diğer bir dönem olarak başlıyor  ve devam ediyor. En son dönemde ise cennet veya cehennemde ebediyetle devam ediyor. İnşallah Allahın inayetiyle cennette Resülullah Efendimiz Muhammed Mustafa’ya (SAV) komşu olarak devam ederiz. Ezelde verdiğimiz ve  Yüce Allah’ ı Rabbimiz olarak kabul ettiğimiz; şeytana kul olmayacağımız ve Hak Teala’ya kul olacağımız  hususunda verdiğimiz misakla başlıyor. Dünyamızdakiimtihan dönemimizle devam etmektedir.

           Dünyadaki hareketlerimizin sonucunda  Ahiret’le insanlık kötü bir ceza ve güzel bir mükafat diyarına ulaşıyor. Müslümanlar olarak Allahın izniyle güzel mükafat diyarına ulaşırız. Bu şuura ulaştığımızda dünya hayatımız Yaratan Rabbimizin istediği bir kul olarak ömrümüz en güzel şekilde sonlanır.Ve başlar, diğer bir hayat. Kabir hayatı dediğimiz dünyadan sonraki hayat Cennet bahçesinde ya da cehennem çukurunda devam eden bir vakittir. Karşımıza bir cennet bahçesi çıkar inşallah. Dünya hayatından sonraki Ahiret hayatının ilk durağını ifade eden kabir hayatına cennet bahçesi olarak güzel bir dönem olarak devam ederiz.. Daha sonrasında ise kıyametle Ahiret dönemi başlar. Amellerin neticesi cennet veya cehennem olarakkarşımızdadır.. Mükafat dünyası cennet veya kötü ceza dünyası cehennem .İşte ebediyete götüren sonuç. Güzel bir sonuç almak mı?

          Akıllı insan olarak güzel sonuç almak gerekmez mi? Diğer bir deyişle sınıfı geçmek , bir üst makama daha güzel bir şekilde geçmek. Bu da akıl ve mantığın kabul edeceği matematiksel bir sonuç olarak iman ve amel-i salıhın sonucu güzel mükafattır. Buda Yüce Rabbimizin iman edenlere mükafatı cennettir. Diğeri ise Yaratan Allah’ı inkar edip, isyankarlığı meslek edinen insanın kazandığı kötü bir sonuç olan cehennemdir. Yüce rabbimizin adaletinin sonucudur cehennem. İşte cevaplanması gereken soru. Hangisini tercih etmek. Mükemmel yaratılan insana bırakılmış Mümin olarak cenneti elde etmek mi? yoksa Kafir olarak cehennemi  tercih etmek mi. En güzeli muhakkak  Müslüman olarak güzel sonuca ulaşmaktır. Ogüzel sonuç da cennettir. İnşallah o güzel sonuca ulaşanlardanız.  M. Kemal Müniroğlu  01.06.2012

 

Yol hiç bitmeyecek

 

Yol  bitmedi.

Hiç bitmeyecek

İnanan, imana sarılan

İçin bitmeyecek

İnanmayan, küfre dalan

İçin de hiç bitmeyecek.

Hep devam ediyor.

Önce ruhlar aleminde

 Misak-i ezeliyle başladı.

Burada devam ediyor.

Sonra amellerin sonucu

Orda da devam edecek.

Kafir için  kötü ceza olarak

Mümin için güzel mükafat olarak

Yolu  kötü ceza olarak mı ?

Arzu ediyorsun.

Yoksa güzel mükafat olarak mı ?

Rabbin  istediği gibi kul sonucu

Güzel mükafat olarak cennet

Ya da Hakk’a isyankarlık sonucu

Karşında kötü sonuç cehennem

Akıllı insan için tercih güzel mükafattır.                 

M.Kemal MÜNİROĞLU

 

 

Bu haber 3374 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık